20 soruda 43 yıl evvel işlenen Abdi İpekçi cinayeti: her insanın bildiği sırlar, cezasız bırakılan gerçekler

BordoBereli

Genel Mod
Global Mod
Abdi İpekçi, kendisiyle özdeşleşen Milliyet Gazetesi’nin genel yayın direktörlüğünü sürdürürken, 1 Şubat 1979’da öldürüldü. İpekçi cinayeti belgesi, Türkiye’nin cezasızlık tarihinin özeti niteliğinde. Lakin soruşturma- yargılamalarda yaşananlar ve aktörler, Türkiye’nin içine düştüğü kirli alakalar ağından niye çıkamadığının da göstergesi olma özelliğini taşıyor.

İpekçi evrakında mafyanın devlet tarafınca kullanılması, siyasetçiler tarafınca ödüllendirilmesi ve hepsinin cezasızlık zırhına büründürülmelerini görmek mümkün. şüphesiz bütün bunlara imza atan devlet yetkilileri ve siyasetçilerin isimlerini de…

İpekçi cinayeti aydınlatılmak istenseydi, bugün hala hayatımızda olan bir epey isim, çabucak hemen yolun başında cezalandırılacak, daha sonraki kanlı hareketlerine imza atamamış olacaktı.

Lakin 12 Eylül darbesinden daha sonraki Türkiye kurgusunda bu isimlerin tamamına değerli bakılırsavler düşüyordu. Bugün hala devam eden faili meçhul cinayetlere ait davalarda, yasadışı hareketlerde İpekçi evrakının gölgesi var. O gölge, hem de Türkiye’nin güneşli günlere niye kavuşamadığını da net halde anlatıyor.

• Abdi İpekçi, ne vakit, nerede ve nasıl öldürüldü?
Milliyet Gazetesi Genel Yayın Direktörü Abdi İpekçi, öldürüldüğünde çabucak hemen 50 yaşındaydı. Tehditler alıyordu ancak her insan üzere vefatı uzak sayıyordu kendine. Aklında yaklaşan darbeye sürüklenen ülkeyle ilgili ne yapılabileceği vardı. 31 Ocak 1979 günü Bülent Ecevit’le görüşmek için Ankara’ya gitti. Birebir gün İstanbul’a döndü, Süleyman Demirel’le telefonla görüştü. daha sonra Cağaloğlu’na geldi. Ömrünü verdiği, ismi kendisiyle bütünleşen gazetesi Milliyet’e… Sami Kohen’in İran evrakını inceledi, gazeteye basılması talimatı verdi. daha sonra uzun müddettir çalıştığı kaçakçılık belgesini inceledi. Eşine, telefonla akşam için hazırlanmasını söylemiş oldu, 19.30’da gazeteden çıktı. Çok sevdiği mavi otomobilini İstanbul yağmurunun altında kullandı, Nişantaşı’ndaki meskenine geldi. daha sonradan isminin verileceği Emlak Caddesi’ne geldiğinde trafik sıkıştı, 70 metre uzaklıktaydı evi… Motor gürültüleri, akşam meskenine dönen insan kalabalığının sesleri içinden çınlayan otomatik bir silah sesi dünyayı durdurdu. Mavi otomobilin camında küçük bir delik açılmıştı. O delikten bir silah uzandı. Arkası gerisine tetiğe basıldı. Evvel kollarından vuruldu İpekçi, şaşkınca katilinin yüzüne baktı. Üç el daha patladı silah. Üçüncü kurşun, cebindeki kalemi parçaladı. Kalemi kalbinin tam üzerindeydi. Kalbi de yaralandı. Akabinde iki daha ateş edildi, saldırgan koşarak ileride bekleyen otomobile binip kaçtı. İpekçi’nin başı direksiyonun üzerine düştü. Otomobil cadde girişine kadar kaydı, aydınlatma direğine çarpıp durdu. Çabucak hastaneye kaldırıldı fakat kurtarılamadı. Türkiye, İpekçi cinayetinden daha sonra geri dönülemez bir noktaya süratle koştu. Yepisyeni bir tarih defterinin sayfaları açıldı.

• Abdi İpekçi’nin katili nasıl belirlendi?
Cinayetten daha sonra onlarca kişi tek bir eşgal verdi. Bu eşgal bilgisi, Mehmet Ali Ağca’nın tetikçi olduğunu açığa çıkardı.

• Ağca kimdir, nasıl yakalandı?
Ağca, cinayeti işlediğinde çabucak hemen 21 yaşında, Malatyalı fakir bir ailenin çocuğuydu. Ağca’nın izine İpekçi’nin mesken adresinin yazdığı sayfanın yırtılmış olduğu bir telefon rehberinden ulaşıldı. 5 ay daha sonra İstanbul’da Küllük Kıraathanesi’nde kâğıt oynarken yakalandı.

Devrin Sıkıyönetim Askeri Savcısı Ahmet Koç’un 2010’da yaptığı açıklamaya nazaran, polis yakalandıktan daha sonra katilin meskenini aramak için iki hafta bekledi, üzerinden çıkan adres ve telefonları tam 1,5 ay boyunca araştırmadı.

Ağca, Bahçelievler Katliamı’nın mahkumu, Susurluk kazasında ölen Abdullah Çatlı’nın tetikçilerindendi. Cinayete ismi karışan Oral Çelik, Mehmet Şener, Yavuz Çaylan, Yalçın Özbey üzere. Bahçelievler katliamının öncesi ve daha sonrası itinayla korunan, kahramanlaştırılan çete, İpekçi cinayetini de gerçekleştirmişti.

• Ağca, cinayeti niye işlediğini söylemiş oldu mi?
Ağca, yakalandığında fazlaca rahattı. Birinci tabirinde, “İsyan ettiğim için öldürdüm. Açıklayacağım tek şey sağ yahut sol hareketçi olmadığımdır; bağımsız, tek başına terörist olduğumdur” dedi.

6 ay daha sonra bundan daha sonra daima yapacağı üzere tabirlerini değiştirdi, suçlamaları reddetti.

• Ağca, cezaevinden nasıl kaçtı?
Ağca, yakalandıktan tam 128 gün daha sonra, 25 Kasım 1979’da Maltepe Askeri Cezaevi’nden, bir askerin üniformasıyla firar etti. Üniformanın sahibi Bünyamin Yılmaz, yıllar daha sonra, “Ağca’nın kaçırılması için bana buyruk verildi. yemin ettim, tükürdüğümü yalamadım. Tek başıma kaçırdım” dedi. Firar sırasında topçu er olarak Maltepe Cezaevi’nde askerlik yapan Yılmaz, Ağca’nın cezaevinden gönderdiği pusulayı götürdüğü Oral Çelik’in kendisine verdiği 20 bin lira ile iki silah verdiğini, bunları İpekçi’nin katili Ağca’ya teslim ettiğini deklare etti. Yılmaz, “Gittik, Oral Çelik geldi, konuştuk. Bana 20 bin lira para, iki tane de silah verdi. Bunları aldım, Ağca’ya teslim ettim bunları. Teslim ettikten daha sonra elbise hazırlığına başladım. Kendi asker elbisemi götürdüm Ağca’ya verdim, ‘Güzel bir asker traşı ol’ dedim. Yanılmıyorsam 11. ayın 23’ü yahut 24’üydü… 24’üydü. Saat yedi sekiz sıralarıydı, alt koğuşa inmesini söylemiş oldum. 1-3 nöbetim vardı. Yarım saat kala Ağca’yı çağırdım. Alt tarafta nöbetçi, üst tarafta iki tane nöbetçi var. Alttaki koğuşla üstteki yedi-sekiz koğuş başka. her insanın başı karışık. O denli bir olayın olacağını kimse düşünmüyor. ‘Nöbetçilere parolayı söyleyip geçtik’ dedi.

Ağca da kaçışı için, “Bünyamin Yılmaz denilen bir asker çocukla karşılaştım. Ona suçsuz olduğumu anlattım. Benim cinayet işlemediğime inandı. Bana yardım etmesini istedim. Biraz ülkücü sempatizanıydı. Tek başına yardım etti bana. Burada birfazlaca astsubay, asker ve er kuşku altına girmiş. Sahiden epey üzüldüm. hiç bir insanın sorumluluğu yok, yalnızca Bünyamin Yılmaz vardı… Bana asker elbisesi getirdi, birinci defa Mehmetçiğin elbisesini giydim… Asker elbisesiyle çıktık. Çıkarken bir olayı unutamam… Benim bir ayağım dışarıda, bir ayağım içerde. Tam çıkıyorum, nöbetçi asker ‘Saat kaç’ dedi. Allah Allah… Soğukkanlılığımı korudum, saate baktım, hiç unutmuyorum üçe çeyrek vardı…” açıklamasını yaptı.

Yılmaz, ondan sonrasında yakalandı ve 8 yıl cezaevinde yattı.

• Ağca, cezaevinden kaçtıktan daha sonra ne yaptı?
Kaçışını organize eden, Abdullah Çatlı liderliğindeki ülkücü takım, yurtdışına kaçırılmasını da sağladı. Gitmedilk evvel bir daha Milliyet’i, bu defa bildiri vermek için seçti. Gazeteye telefon açıp, posta kutusunun denetim edilmesini söylemiş oldu. Boştu kutu. İkinci telefon, çöpe bakmaları içindi. Çöpten, yeni cinayet planının amacındaki isim çıktı: Papa…

• Papa suikasti teşebbüsü nasıl gerçekleşti?
Ağca, Türkiye’den kaçırıldıktan daha sonra İtalya’da Papa II. Jean Paul’e suikast teşebbüsünde bulundu. Papa, 13 Mayıs 1981’deki olay sırasında Vatikan’ın Aziz Petrus Meydanı’nda 10 bini aşkın seyircisini üstü açık arabası ile selamlamaktaydı. Ağca, Browning marka 9 mm. yarı otomatik tabanca ile 3 mermi ateşledi. Papa, elinden ve karnından vuruldu. Ağca olay yerinde yakalandı. Papa ise 5.5 saat süren bir ameliyatla kurtarıldı.

• Ağca ne kadar mahpus yattı?
Ağca, Papa suikastı daha sonrasında yargı sürecinde daima olarak değişik sözler verdi ve akıl sıhhatinden mahrum bir imaj çizmeye çalıştı. Soruşturma ve yargılama kademesinde 128 farklı söz veren Ağca, kendisini Mesih ilan etti. Mahkeme heyeti 22 Mart 1986’da Ağca’yı ömür uzunluğu mahpusa mahkûm etti. Ağca, suikast teşebbüsü niçiniyle İtalya’da 19 yıl 1 ay cezaevinde tutuldu ve 14 Haziran 2000’de Türkiye’ye iade edildi.

• Papa suikasti ile İpekçi suikasti içinde nasıl bir bağ var?
Her iki hareket, tıpkı isimler tarafınca planlandı ve gerçekleştirildi. Çatlı önderliğindeki kabahat örgütü Bulgar bilinmeyen servisi ile de irtibatlıydı. Bulgaristan’dan yapılan uyuşturucu ve silah kaçakçılığı ile de irtibatlı oldukları konuşuluyordu. Papa suikastinin de Bulgar zımnî servisi tarafınca Çatlı’ya verildiği, Çatlı’nın tetikçi olarak Ağca’yı seçtiği kamuoyuna yansıdı. Fakat bu savların hiç biri net biçimde doğrulanamadı. İpekçi suikastinin de Çatlı’yı kullanan devlet ortasındaki güçlerin talimatı ile gerçekleştirildiği sav edildi. bu biçimdece 12 Eylül’e giden yolun kapısı da açıldı. Çatlı, zımnî servislerin başvurduğu kabahat örgütünün başkanı pozisyonundaydı.

• Çetenin devlet bağları açığa çıkarıldı mı?
Vakit içerisinde bütün ilişkiler açığa çıktı lakin bütün bu cürümlerin tamamı neredeyse cezasız kaldı. Bahçelievler Katliamı’nın mahkumu Haluk Kırcı da Çatlı’ya bağlı isimlerden bir tanesiydi. Ağca üzere Kırcı da “yanlışlıkla” tahliye edildi, ondan sonrasında gözaltına alınıp bırakıldı. Arandığı devirde Erzurum’da evlenen Kırcı’nın nikâh şahidinin, o sırada Erzurum Valisi olan Mehmet Ağar olduğu ortaya çıktı. Cezaevinden kaçırıldıktan daha sonra Ağca’nın meskeninde saklandığı isim Çatlı’ydı. Çatlı, Ağca’yı yurtdışına çıkardıktan daha sonra da koruduğunu deklare etti. “Devlet vazifelisi – mafya– siyaset” alakalarını ortaya koyan Susurluk skandalından daha sonra ceza alan eski Özel Harekat Daire Lider Vekili İbrahim Şahin’in, Çatlı ile birlikte düğünde oynarken çekilmiş fotoğrafları açığa çıktı. Ankara’da 1993-96 yılları içinde 19 faili meçhul cinayet Çatlı’nın grubu ve özel harekat polisleri tarafınca işlendi. Öldürülenler devrin başbakanı Tansu Çiller’in deklare ettiğı “PKK’ya dayanak veren işadamları” listesinde sıralanan isimlerdi. Bu isimler içinde Çatlı ve grubunun devletten aldığı ihaleleri araştıran bürokratlar, usulsüzlüğe mani olmak isteyen kamu vazifelileri ve avukatlar da vardı. yıllar uzunluğu Çatlı ve takımının devlet tarafınca himaye edildiği net halde anlaşıldı.

• Ağca’nın yurt dışına nasıl kaçtığı ortaya çıktı mı?
Açığa çıkan bilgilere bakılırsa, İpekçi cinayetinden 15 gün evvel Ziraat Bankası Malatya Şubesi’ne Ağca ismine 100 bin lira yatırıldı. Ağca ile birebir örgütteki Oral Çelik ve Mehmet Şener Malatyalıydı. Tıpkı örgütten Yalçın Özbey de liseyi Ağca’nın Malatya’daki okulunda bitirmişti.

• Ağca, İpekçi cinayetinden dolayı ceza aldı mı, cezası infaz edildi mi?
Ağca, Papa’ya yönelik suikast teşebbüsünü gerçekleştirdiği devirde, gıyabında yargılandı. Hakkında yapılan yargılamadan daha sonra Ağca evvel idam cezasına çarptırıldı. Cezası, idam cezalarının kaldırılmasının akabinde ağırlaştırılmış müebbet mahpusa çevrildi. Evvelki gasp kabahatleri da cinayet hatasıyla birleştirildi ve tek bir ağırlaştırılmış müebbet mahpusa mahkum olması kararlaştırıldı. 14 Haziran 2000’de Türkiye’ye iade edilmesinin akabinde cezasının infazı başladı.

• Ne kadar yatması gerekiyordu, ne kadar yattı?
Siyasi niçinlerle işlenen cinayetlerde ağırlaştırılmış müebbet mahpus cezası alanlar ömür uzunluğu cezaevinde kalıyor. Ceza siyasi niçinlerle, terör örgütü kabahatlerinden verilmemişse mevcut kanunlara nazaran kesintisiz 30 yılın cezaevinde geçirilmesi gerekiyor. 1991’deki Terörle Çaba Kanunu değişikliğiyle, bu tarihtilk evvel işlenmiş cürümlerde müebbet mahpus cezalarının 10 yıla düşürülmesi kuralı getirildi. Ağca da bu düzenlemeden yararlandırıldı. Fakat şaşırtan halde birinci tahliye sonucu 12 Ocak 2006’da geldi. 8 gün daha sonra hesap kusuru denilerek, cezaevine geri getirildi. İpekçi cinayeti haricinde gasp hatasından da 36 yıl mahpusa mahkûm edilen lakin bu cezaları toplanan Ağca’nın cezaları bir daha toplandı, çıkartıldı, bölündü, çarpıldı. İnfaz mühleti 8 yıl 8 ay olarak hesaplandı. 2010’da cezasını tamamladığı belirtilerek özgür bırakıldı. Papa’yı yaraladığı için 19 yıl mahpus yatan Ağca, İpekçi’yi öldürdüğü için yalnızca 10 yıl cezaevinde kaldı.

• Ağca, tahliye edildikten daha sonra ne yaptı?
Ağca, bir televizyon programına katılmak için İstanbul’a gitti. Yanında istekli müdafaaları, alkışlayan taraftarları vardı. Firarına yardımcı olan, suikastlarına yardım eden dokunulmaz baht arkadaşları da yanındaydı. Çabucak akabinde Ağca’ya gösteri programı önerildi, köşe müellifliği, televizyon yıldızlığı teklifleri geldi. Ağca, hiç bir iş yapmadan kaynağı belgisiz paralarla daima rahat yaşadı.

• Ağca’nın kabahat örgütündeki arkadaşları hangi cezaları aldı?
İpekçi cinayetine karıştığı belirlenen isimlerden Yalçın Özbey, yurtdışına kaçtı. 2006’da Belçika’da işlediği cürümlerle ilgili olarak tutuklandı. Türkiye’deki belgesi 2010’da zamanaşımına girdi. 1995’te Almanya’da MİT tarafınca sorgulandığı, tutanakların imha edildiği anlaşıldı. Belçika’da geçen yıl farklı bir cürümden tutuklandığı fakat Türkiye’ye iade evrakının yargılamada dikkate alınmadığı ortaya çıktı.

Mehmet Şener hiç yakalanamadı. 1999’da davası zamanaşımına uğradı.

Papa suikastinde ceza almaktan, “Benim yanımdaydı” diye tabir veren Çatlı yardımıyla kurtulan Oral Çelik ise 1997’de İtalya tarafınca Türkiye’ye iade edildi. Biroldukça davası zamanaşımından düştü. İpekçi cinayeti niçiniyle tutuksuz yargılandı ve aleyhindeki tüm kanıt ve raporlara karşın beraat etti. 1998’de Malatyaspor lideri oldu. 1999’da farklı bir kabahatten üç ay mahpus yattıktan, niçinse korunmayan bir şahit tabirini geri alınca, mağdur olmaması ismine tahliye edildi ve daha sonra davası düştü. İlerleyen senelerda Ağca’yı kaçıranın kendisi olduğunu deklare etti ancak 2006’da bu niçinle açılan soruşturma da takipsizlikle bitti. Çelik ne Papa’ya yönelik suikast teşebbüsünden ne de İpekçi cinayetinden dolayı ceza aldı.

Ağca’yı Nişantaşı’na gdolayıp kaçıran isim olan Yavuz Çaylan yalnızca 10 yıl ceza aldı, birkaç yılda kurtuldu.

• İpekçi ailesi, 43 yılda gelişen bütün bu olayları nasıl karşıladı?
İpekçi’nin katledilişinin 30. yılında kızı Nükhet İpekçi , Milliyet için kaleme aldığı yazıda, “Otuz yılda, insan oldukça bilgileniyor. örneğin benim otuz yılım, daima birebir bilgiyle yaşayıp, o bilginin bilinmemesi için gösterilen eforları izlemekle geçti” tabirlerini kullandı.

Nükhet İpekçi, geçen yıl, babasının mezarı başındaki anmada yaptığı konuşmada da şunları söylemiş oldu:

“Geçmiş, geçip gitmediği için birtakım kelamlar daima söylenmek zorunda. Kabak tadı da verse söylenmek zorunda. her insanın bildiğini, kimse resmen görmez söylemezse, kelam söyleme gereği doğan bu biçimde bir yıldönümünde şaşkın bir aymaza benzetilme değerine, bir daha tıpkı soruları sormak zorundayım. Zira aslında bu kalakaldığımızın resmi. Artık kalakalmayalım, artık bu kadar epey oyuna gelmeyelim. Bizi bu kadar hayli öldürenlere karşı daima bir arada “bir dakika” diyebilelim diye daima yenidenlama gereği hissediyor. Tıpkı bir papağan üzere yinelayıp kayıplarımızı virgüllerle sıralıyoruz ve sonunda ‘kimler yaptı?’ diye soruyoruz. Zira elimizde somut bilginin, resmi bildirimi yok. Örgütleyenler, buyruk verenler, oyuncular, yardımcı oyuncular, gizleyenler, şahitler, bakılırsavi berbata kullananlar nerede? İpuçları nerede? Yok edilmiş ayrıntıların izi nerede? Kaçırılmış ve yeşil pasaportlarla devlet vazifelisi olarak dolaştırılmışlar nerede? Ve hatta belgeler nerede? Bütün bunlar varken yok edilmişse, hiç birinin gereği yapılmamışsa sanki biz her şey ‘kabak üzere aydınlık’ diyebilir miyiz?”

• Ağca’nın arkadaşları nasıl kurtuldu?
Davayı senelerca takip eden Avukat Turgut Kazan, İpekçi cinayetinin nasıl örtbas edildiğini geçtiğimiz yıl DW’ye anlatırken çarpıcı örnekler verdi. Kazan, Çelik’in uyuşturucu kaçakçılığından yurt haricinde cezaevinde yattıktan daha sonra Türkiye’ye iade edildiğini ve uçaktan inerken çekilen fotoğraflarının medyaya yansımasının akabinde sürpriz bir şahidin ortaya çıktığını anımsatarak, “Ben valiye sordum, fazlaca önemli bir şahit dedi, o günkü vali. Fakat o şahit ile o denli bir oynandı ki. Direkt mahkemeye yönlendirilmesi gerekirken tatbikatlar yapıldı, televizyonlar gösterdi ve adam giderek sonunda o denli bir panikledi, o denli bir kaygıya kapıldı ki bir çeşit sonuçta hayır benim gördüğüm adam bu değildi diye bir teşhise zorlandı” dedi.

Kazan, Yalçın Özbey konusunda ise şunları anlattı:

• Bu tabir ortaya çıkartılamadı mı?
Yalnızca bir kısmı, 2006’da Milliyet tarafınca haberleştirildi. Açığa tutan tutanaklarda, Özbey’e, devlet için ne yapabileceğinin sorulduğu, onun da her şeyi yapabileceği karşılığını verdiği ortaya çıktı. Özbey, tabirinde “Türkiye’deki aksiyonlarını söylesem aklın durur” dediği Ağca’nın işlediği cürümlerin “yüzde 25’inin ferdi olduğunu” kaydetti. Kelam konusu sözler,

periyodun İçişleri Bakanı Sadettin Tantan’ın talimatıyla başlatılan soruşturmada hazırlanan müfettiş raporuna girdi. Bu niçinle tutanaklarda “1995’te Almanya Marl Narkotik Şube Müdürlüğü’nde Yalçın Özbey ile yapılan görüşmenin band tapesi” başlıklı sorgu tutanağının üzerinde vazifeli “Başmüfettiş’in talebi üzerine tasdiklenmiştir. 26/06/1999” sözü yer aldı. Büyük kısmı gizlenen tutanaklara bakılırsa, Özbey, şunları anlattı:

“Ağca, Carlos üzere bir adam olmak istiyordu. Cezaevinde büyük bir tokat attı Hacı Çapan’a. 90 kilo malının üstüne oturdu. etrafında bir sürü insan vardı. İşte bu biçimde o olaya toplanmışlardı. Mehmet Şener, Oral (Çelik), Abdullah Çatlı ve öbürleri. Aşikâr bir güç oluşturmak için, bir fanteziden öbür bir şey değildi. İpekçi konusunda örneğin Mehmet Şener’in ufak bir işlevi oldu. Biz Ankara’ya gittiğimiz vakit oturup işverenlerimize, büyüklerimize “İpekçi konusu budur” diyebileceğimiz bir şey, basına falan yansıması kelam konusu değil. Devlet bilsin kâfi. Ben gerekirse Türkiye’ye gelirim. Papa işi o denli, işi bilen uzmanlar bana sorar, ben cevaplarım. Otomobil benim arabamdı. Ama ben arabayı Mehmet Şener’e borçlanmıştım. O beni tezgâha getirdi. Arabayı ona verdim. O otomobil daha sonradan bu hadiselerde kullanıldı. Demirel hükümetleri af çıkardı. Ben gittim Kırşehir’de imtihana girdim. O ortada da Ağca kaçırıldı. Kaçarken de benim otomobilim kullanıldı. Amaçta aslında Doğu Perinçek, Uğur Mumcu vardı, lakin uyanık, önlemli insanlardı. İpekçi olayında bilgiyi alan, istihbaratı yapan Ağca’ydı. Kendisi belirledi. Yavuz (Çaylan) da arabayı kullanmıştı. Evvel camdan ateş ediyor, daha sonra yürüyor, öbür taraftan yeniden ateş ediyor. Mehmet Şener tip bir insandır. Mehmet Ali’nin aksiyonundan faydalanıp meslek yapmak istiyordu. Mehmet Ali de yakalanınca birinci onun ismini verdi. Mehmet Ali tam psikopat. Türkiye’de onun yaptığı aksiyonları ben söylesem aklın durur. Yüzde 25’ini ferdi olarak gerçekleştirdi. Ağca’da bir kompleks vardı. Kendine çok derecede inanç. daha sonrasında parmağı güçlü. Yani muazzam silah kullanabilen. Delice bir cüret. İpekçi vurulduğunda Oral, ben, Mehmet Ali birebir konutta kalıyorduk. Oldukça aksiyona ben de katıldım. Ahmet Kaçmaz’a yapılan bir şey oldu, Mihri Belli’ye sıkılan bir kurşun oldu. Çok büyük soygunlar oldu Ankara’da. Oral ayrıldı, gitti. daha sonra baktık fotoğraflar gazetelerde mecmualarda yayımlanınca “artık gidelim” dedik Avrupa’ya. Hedef sansasyon yaratmaktı. İnan samimi söylüyorum, tesadüfen olan bir hadise İpekçi. O cezaevinden kaçma hadisesini da Oral organize etti, para karşılığında. Ağca, 3-5 sene içerisinde çıkar.”

• Ağca, şu an ne yapıyor?
Son senelerda çeşitli televizyon programlarına katılan Ağca, artık ciddiye alınmayan bir figüre dönüştü. hayatı boyunca yaptığı üzere tutarsız tabirlerini sürdürdü. İpekçi’yi kendisinin değil Mehmet Şener’in azmettirmesiyle Yalçın Özbey’in vurduğunu da söylemiş oldu, tetikçinin bir diğeri olduğunu da. Papa’ya yönelik suikast teşebbüsünü ise Türkiye’de hür kaldıktan daha sonra açıkça üstlendi.

• İpekçi ailesinin adalet çabası sürüyor mu?
Evet. Aile yalnızca İpekçi için değil başka faili meçhul cinayetlerin araştırılması için de çaba ediyor. Bunun için geçmişe dönük bir araştırma komitesi kurulması teklifini de daima gündeme getiriyor. İpekçi’nin vurulduğu gün üzerinde olan kanlı gömleği de hala aile tarafınca saklanıyor.