90’larda her şey fazlaca samimiydi

Cicekciabla

Genel Mod
Global Mod
90’larda her şey fazlaca samimiydi Türk pop müziğinin 90’lı senelerına ‘Üzgünüm’ , ‘Son Geceler’ üzere müzikleriyle damga vuran sanatçı Jale, kelam ve müziği Sezen Aksu’ya ilişkin olan, yeni single çalışması ‘Sandık Lekesi’yle sevenleriyle buluştu. Kendisiyle bugün hala yine yeniden açıp dinlediğimiz eski müzikleri konuştuk. Yeni klibindeki senelera meydan okuyan manzarası için ise “Eski bir kros koşucuyum… Sporumu asla ihmal etmem. yıllar benimle başa çıkmaya çalışsın” dedi.

Öncelikle nerelerdeydiniz, neler yaptınız? Gözlerden uzak bir hayat tercih etmenizin sebebi hayat ideolojiniz mi?

“Aslında ben daima buralardayım, sahnelerdeydim… ‘Şimdi 90’lar’, Kürşat Başar ile ’90’lar’ ve tek yaptığım programlarla en epeyce sahne çalışması yapan müzikçilerden biriyim. Gözlerden uzak bir ömür tercih etmem benim ömür ideolojim. İşim haricinde ortalarda fazla görünmeyi hiç bir vakit tercih etmedim.”

Her geçen gün geçmişe hasret duyulduğu epey açık… Ancak bir yandan da değişim teknolojiyle bir arada hayli süratli ilerliyor. Siz bu süratli değişime nasıl bakıyorsunuz?

“Öyle hayli fazla geçmişe takılmayı sevmem ben. Her devrin keyfini çıkartmayı denerim. süratle gelişen teknolojinin suratına erişmeye çalışmam; zira teknolojiye esir olmaktan korkarım. hayatın süratle gidişinin farkındalığı ile yaşamaya çalışıyorum, aksi biçimde yarı yolda kalmak var. Hayat bakışım, her vakit olumlu.”

90’lı senelera müziklerinizle damga vurdunuz. Bugün hâlâ açıp tekrar yeniden dinliyoruz. Pekala 90’lar tadını niye kaybettik?

“O periyotlarda her şey, herkes epey daha samimiydi. Artık insanlarda da yapılan işlerde de samimiyet yok denecek kadar az maalesef, beni en çok üzen bu. İnsanların samimiyetsizliği bence müziklere yansıyan. Klasik olmuş müziklere baktığımızda hayatın ortasından öyküleri anlatır. Şimdilerde aman şu biçimde yaparsak dinlenmez, yayınlanmaz; aman bu biçimde müzik yaparsak fiyat. Ben bu fikirlerin fazlaca haricindeyım.”

Kelam ve müziği Sezen Aksu’ya ilişkin olan Sandık Lekesi müziğini yorumlayarak yeni bir single çıkardınız. Nasıl ortaya çıktı bu single?

“Sevgili Hakan Eren, bana uzun bir liste gönderdi Sezen Aksu müziklerinden oluşan ve ‘Bir tane müzik seç, sana single yapayım’ dedi. Çabucak ‘Sandık Lekesi olsun’ dedim. Hakan, ‘Biraz incele listeyi’ dedi. Aylar daha sonra ‘İnceledin mi’ diye sordu ve ‘Hayır, Sandık Lekesi’ dedim, ‘Yapalım bu biçimde single’ı’ dedi ve çalışmalara başladık.”

İstersek güzel yaşayabiliriz

90’lar sanatkarlarını bir ortaya getiren Artık 90’lar 2 albümü kısa müddette birinci sıraya yükseldi. Beşerler sizi ve müziklerinizi hayli özlemiş muhakkak ki?

“Evet, ben de ‘Şimdi 90’lar 2′ albümünde ‘Gel Güzelim’ isimli müziğimi bir daha söylemiş oldum. Birbirimizin yanlışlarını ağır hakaretlerle yermek yerine; sevgiyle, konuşarak, dostça ve güzel niyetle yaşamaya çalışabilmeyi denemeliyiz. İstersek yapabiliriz ve hoş yaşayabiliriz. Evvel inanmak ve sevmek gerek.”

yıllar benimle başa çıkmaya çalışsın

Klipteki danslarınız ve imajınızla Marilyn Monroe’ya benzetildiniz. Ve yıllar sizden hiç bir şey götürmemiş dedirttiniz bence. O denli mi?

“Klibimizin yönetmenliğini Gökhan Özdemir yaptı. Klipte Marilyn Monroe, Liza Minnelli ve Audrey Hepburn üzere Hollywood yıldızlarını anmak istedik. hiç birine benzemem mümkün değil lakin çekerken hayli eğlendik. Gücü yüksek bir klip oldu. senelera gelince… Benim gücüm o kadar yüksek ki ‘seneler benimle başa çıkmaya çalışsın’ derim.”