AKP’li Kurtulmuş’tan Erdoğan’ın medya genelgesine: Sansür değil çerçeve

BordoBereli

Genel Mod
Global Mod
AKP Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın “Toplumun temel bedellerine muhalif programlar konusunda gereği yapılacak” formundaki genelgesine yönelik, “Sansür olarak kıymetlendirilmesi mümkün değil. Aile, gençler ve çocukların şahsi gelişimi ve karakter gelişmenindeki aksilikleri ortadan kaldırmak, azaltmak için çizilmiş bir çerçevedir. Aile ve çocukların korunması anayasal olarak hükümete verilmiş bir gorevdir” dedi.

Hürriyet yazarı Hande Fırat’a konuşan AKP’li Kurtulmuş, Abdulhamit Gül’ün Adalet Bakanlığı nazaranvinden istifa etmesinin kendisine yönelik olduğu savına da Son derece haksız, yanlış, arka niyetli bir yorum. Katılmam mümkün değil. Sürece nasıl gelindi, bilmiyorum. Bakanların kimler olacağı konusu Cumhurbaşkanı’nın takdiridir” yorumunu yaptı.

Kurtulmuş, Gül’ün bakan olarak yaptığı son konuşmada, “Hukuk devletinde haysiyet cellatlığı, prestij suikastı olmaz. FETÖ’vari anlayış ve uygulamaların gerçekleştirilmemesi istikametinde önlem alınması en asıllı vazifelerden biridir” kelamlarının İBB lideri Ekrem İmamoğlu’nun MOBESE kayıtlarının yayınlanmasına yönelik bir tenkit olduğu tartışmaları hakkında da “Abdulhamit Gül bu kelamları hangi kontekste söylemiş oldu bilmiyorum. Lakin söylemiş olduği kelamlar hukuk devletinin temel prensiplerindendir” tabirini kullandı.

Kurtulmuş, iktisada yönelik olarak da, Döviz kurunun birkaç ay daha sonra daha aşağıya geleceğine inanıyorum. Belirsizlik ortadan kalktı. İstikrar ve inanç ortamıyla üretim artacaktır. Kısa vadede vatandaşın etkilenmemesi için maaşlarda düzenleme yapıldı. Temmuz ayında da ek artırım gündemde. Aralık ayının olumsuz baz tesiri mart sonundan itibaren sona erecektir” dedi.

TIKLAYIN – Erdoğan’dan medya genelgesi: Toplumun temel bedellerine muhalif televizyon programları konusunda gereken yapılacak

TIKLAYIN – Cumhurbaşkanı’nın müsabaka programını maksat alan genelgesi ve milli-manevi pahalar