Aleksandr Dugin, hiç bir vakit Putin’in ‘beyni’ olmadı

IşıkHaber

New member
20 Ağustos Cumartesi günü saat 21:30’da Aleksandr Dugin’in kızı Darya, aracına yerleştirilen bombayla öldürüldü. Babası muhtemelen amaçlanan amaçtı – Aleksandr Dugin, Darya’nın ortasında öldüğü araçta seyahat ediyor olmalıydı. Atağın sorumluluğunu kimse üstlenmedi.

Dugin’in niye amaç alındığına dair çeşitli spekülasyonlar kelam konusu. Ukrayna hücumla ilgisi olduğunu şiddetle reddetti; Zelenskiy’nin bir danışmanı, dün akşam bir televizyon yayınında yaptığı açıklamada, “Ukrayna’nın bununla mutlaka hiç bir ilgisi yok zira biz Rusya üzere bir kriminal devlet ya da bu hususta terörist devlet değiliz” dedi.

The Independent’a bakılırsa Aleksandr Dugin, Putin’in “manevi rehberi” olarak en düzgün biçimde betimlenir. The Sun, onu Ukrayna’nın işgalinin gerisindeki “beyin” olarak nitelendirdi. MailOnline bir adım daha ileri gitti -Dugin, Putin’in ‘en yakın yardımcısı’ndan daha az değil.

Her makale, filozofun ferdi fotoğrafları ve liderin ferdi fotoğraflarıyla bir arada sergilenir. Putin ve Dugin’in birlikte fotoğrafları yok zira ikisi hiç tanışmadı.

Rus devletinin Dugin’le, yalnızca kimi bazı yararlı olabileceği durumlarda kullandıkları soğuk bir ilgisi var. 2014 yılında, düşünürün Jeopolitikanın Temelleri isimli kitabı, Genelkurmay Akademisi’nin okuma listesine dahil edildi lakin Putin, “Halk Cumhuriyetleri”nin direkt ilhakına karar verdiğinde, Dugin’in mistik yayılmacılık alametifarikası artık davaya yardımcı olmuyordu ve daha evvel biriktirdiği küçük uygunluk ve tesirden süratle düşmesine niye oldu.

2017 yılına gelindiğinde Dugin, cumhurbaşkanını açıkça eleştirdi -o yıl gerçekleştirilen bir söyleşide-, tutarsız bir dünya görüşüne sahip olduğu için Putin’le alay etti: “Bence o bile ne söylemiş olduğini anlamıyor zira artık liberal, artık muhafazakâr; artık egemenlik için, artık globalleşme için ve artık globalleşmeye karşı.”

2022 itibariyle Dugin’in Kremlin’le şahsi ya da profesyonel bir irtibatı yoktu. Dugin, birkaç yıl evvel, “gücün çeperinde durduğunu düşünenlerin” haklı olduğunu belirtti: “Benim tesirim yok. Kimseyi tanımıyorum, hiç kimseyi görmedim, yalnızca kitaplarımı yazıyorum ve bir Rus düşünürüm, diğer bir şey değil. Ben kitap müellifim, birileri okur.”

Dugin’in Kremlin düşünüşü üstündeki tesiri taban seviyede olsa da, hâlihazırdaki savaş eforları üstündeki tesiri yoktur. Dugin işgali destekliyor mu? Muhakkak. Fakat onun bunu dikte ettiğini -kendi isteğiyle gerçekleştiğini ya da yazılarından esinlendiğini- düşünmek saçma. Dugin’in Kremlin’in fiili işleyişi ve siyasası üstündeki tesiri yok ve onun Rasputin tipi bir kişiselyet olarak çalıştığı ve Putin’in dış siyasasını dikte ettirdiği argümanları fantezilerden ibaret. Birçok Rus, kızı gözünün önünde öldürülene kadar düşünürün ismini duymamış olacak.

Dugin, çevrimiçi, alternatif sağcı etraflarda, anaakım bir Rus yorumcu olarak şimdiye kadar olduğundan epeyce daha fazla çekiş gücü kazandı ve şu anda Henry Kissinger’dan çok Nick Land’le karşılaştırılabilir bir rol oynuyor. Dugin’in Rusya’nın dış siyasasını dikte ettiğini öne sürmek, Curtis Yarvin’in gizlice Rishi Sunak’a tavsiyede bulunduğunu tez etmekle muadildir.

Batı’nın Rusya anlayışı, neredeyse kıymetsiz olma noktasına geriledi. Rusya’nın ne olduğunu ve neye (ve kime) inandığını net bir biçimde değerlendirmeden, onunla ilgili net bir strateji formüle edemeyiz. Dugin’i kimin öldürmeye çalıştığı hakkında epeyce az bilinen enformasyon ve birbiriyle çelişen biroldukça muhtemel münasebetle, tahminen de başlamak için en inançlı yer, onun ne olmadığıdır.

Çeviri, Yeni Hayat’tan alınmıştır.