Ayda 10 bin dolar alan milletvekili tartışması: Sedat Peker Metin Külünk’e seçim devirlerinde para verdiğini söylemiş oldu

BordoBereli

Genel Mod
Global Mod
Organize cürüm örgütü kurmak suçlamasıyla aranan ve yurt haricinde bulunan Sedat Peker, bu sabah yayımladığı görüntüde, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun “Bir siyasetçiye ayda 10 bin dolar veriyor” savına “Benim 10 bin dolar yolladığım bir milletvekili yok lakin daha epey yolladıklarım var” karşılığını verdi.

Peker bu sabah yayımladığı görüntüde “Bana 10 bini doları nasıl yakıştırdınız. Ben aç, açıkta kalırım bir daha herkesten çok veririm. Hani diyorlar ya bunu açıkla diye. Ben kimseye 10 bin dolar vermedim ancak daha büyük paralar yolladım. Çanta çanta” diye konuştu.

Peker, eski AKP milletvekili ve MKYK üyesi Metin Külünk’ün görüntüleri yayımlamasından daha sonra kendisini arayıp, sakinleştirmeye çalıştığını, tezlerinin ABD Lideri Joe Biden ile görüşmesi öncesi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı güç durumda bıraktığını dediğini savundu ve şu biçimde devam etti;

”Metin ağabeyle, Ömer Külünk diye bir yakını var örneğin, nasıl bağımız onu anlatayım. Tefeciler benim yeğenimin yerini almış, bu biçimdeın parası bugünün 1,5 milyon lirası, tefecilerle bir konuşsan şey yapsa. Ya dedim Metin ağabey, ben ismimi unutturmaya çalışıyorum, o onu arayacak, o onu arayacak güya ben tahsilat yapıyormuşum üzere. Dedim ağabey kaç para ben vereyim. O hususta ismi geçen bir iki işadamı arkadaş var, biz ödeyelim dedik. İş para ödemeye gelince bir tek ben ödedim, tapuyu aldık verdik. Biz para verdik mi bu biçimde veririz.”

‘Almanya’daki derneklere para yolladım’

Sedat Peker Külünk’ün kendisinden Almanya’daki birtakım derneklere para göndermesini rica ettiğini ve el altından bu derneklere para gönderdiğini” tez etti.

Peker arıca “Ama o denli her ay giden 10 bin yok, seçim vakti geldiğinde otomobiline para bırakırdım. Artık ben bu biçimde deyince öbür milletvekilleri de bizi de söylemesin diye konuşacaktır. Biz kimseyi satmayız lakin Biden falan diyerek beni sakinleştirmek için sinema yapıp, daha sonra karalama kampanyasına ağabeylik yap. Daha birçoklarını verdim. 10 bin değil, 150 bin değil daha fazlasını verdim.” diye konuştu.

BBC Türkçe’nin Peker’in tezlerini sormak üzere aradığı Metin Külünk’e ulaşmak mümkün olmadı.

Tartışma Soylu’nun argümanıyla başladı

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun, organize hata örgütü başkanı olduğu sebebi öne sürülerek aranan Sedat Peker’in bir siyasetçiye “her ay 10 bin dolar gönderdiği” teziyle ilgili olarak CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu ve TBMM Lideri Mustafa Şentop’a bu siyasetçiyi açıklaması daveti yapmıştı.

Şentop ise Kılıçdaroğlu’nun kendisine “iftira” attığını söylemiş ve kendisinin de kelam konusu ismin açıklanmasını istediğini belirtip, Bunu açıklayacak kişi ben değilim, muhatabıdır” demişti.

Tartışma, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun evvel TRT, sonrasındasında da Habertürk televizyonlarında katıldığı programda Peker’den her ay 10 bin dolar alan siyasetçi bulunduğunu açıklamasının akabinde başladı.

Soylu kelam konusu siyasetçinin ismini açıklamamış, bu mevzuda “savcıya konuşacağını” söylemişti.