Bahçeli’den Hamit Kocabey’e talimat: HSK’dan istifa edin

BordoBereli

Genel Mod
Global Mod
Halk TV muharriri İsmail Saymaz, MHP Genel Lideri Devlet Bahçeli‘nin Hamit Kocabey‘e istifa etmesi için talimat verdiğini yazdı. Saymaz, Bahçeli’nin Kocabey’e ‘‘Bu Cumhur İttifakı ile ilgili sorundur. Artık onlar düşünsün.” söylemiş olduğini aktardı.

Kocabey ve Bahçeli’nin içinde geçen diyaloga yazısında yer veren Saymaz, ‘‘Geçen perşembe sabahı Hamit Kocabey’in telefonu çaldı. MHP’den aranıyordu. Derhal genel merkeze gitti. Bahçeli, baş başa görüştüğü Kocabey’e şu biçimde dedi: ”Bir karar verdim. Bu sonucu epey güç verdim. 24 saat düşündüm. Hareketimizin selameti için sizden bir şey rica ediyorum. Çok büyük hizmetler ettiniz. Bir dik duruş daha bekliyorum sizden.’ Kocabey, ‘Emredin’ dedi. Bahçeli, ‘İstifa edin’ diye ekledi. Kocabey, ‘Başüstüne efendim’ biçiminde karşılık verdi. Dilekçesini yazdı ve tıpkı gün Adalet Bakanı Abdullah Gül’e verdi. Akşam MHP Basın’dan istifa haberi duyuruldu. Daire üyeleri ve kamuoyu istifayı bu türlü öğrendi. Bahçeli, bir gün daha sonra Kocabey’i yine partiye çağırdı. Şunları söylemiş oldu: ‘Çok büyük hizmetiniz oldu. Son bakılırsavinizi hiç bir şey sormadan yaptınız. Şahsınıza karşı hiç bir olumsuzluk yoktur. Bu Cumhur İttifakı ile ilgili sorundur. Artık onlar düşünsün. Görsünler. Biz aday göstermeyeceğiz. Haydi, senin yerine birini seçsinler.” sözünü kullandı.

Saymaz yazısında şunları kaydetti:

”Ardından Bahçeli, “Bir fotoğraf çektirelim” dedi. Fotoğraf çekildi. Bahçeli, “Bir açıklama hazırlayıp gönderin, onu düzelteceğim, o biçimde paylaşalım” dedi. Kocabey’in yazdığı metin Bahçeli tarafınca düzenlendikten daha sonra çekilen fotoğrafla birlikte istifa açıklaması olarak yayınlandı. Teze bakılırsa… Bahçeli, o gün Adalet Bakanı Gül’ün telefonlarına çıkmadı ve aramalarına dönmedi. Kocabey’e yakın çevreler sonucun Cumhurbaşkanı Erdoğan’a, hükümete ve AK Parti’ye ileti olduğunu sav ediyor.”

TIKLAYIN | Karar müellifi Akyol: HSK’dan istifa eden Kocabey, “hukuk, adalet kalmadı” diye yakınıyormuş

İstifa eden HSK üyesinden açıklama: “Genel Liderimiz Sayın Devlet Bahçeli ile istişare kararı istifa ettim”

HSK’da sürpriz istifa

TIKLAYIN | Mehmet Y. Yılmaz yazdı: Parantezi kapatmaya bir adım daha

Hamit Kocabey, kimdir?

Avukat Dr. Hamit Kocabey, 06.05.1961’de Malatya Akçadağ’da doğdu.

Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesinden 1987 yılında mezun oldu.

Hamit Kocabey, 2006 ile 2017 yılları içinde Milliyetçi Hareket Partisi’nin ve Devlet Bahçeli’nin avukatlığını yaptı.

2006-2009 ortası Milliyetçi Hareket Partisi Ankara İl Başkanlığı İdare Heyeti Üyeliği, 2009-2012 ortası Milliyetçi Hareket Partisi Ankara Vilayet Lider Yardımcılığı yapan Kocabey, MHP’nin 4 Kasım 2012’de yapılan 10. Olağan Büyük Kongresinde Merkez İdare Konseyi Üyeliğine seçildi.

21 Mart 2015’de ise 11. Olağan Genel Heyetinde Merkez İdare Şurası üyesi seçilen Kocabey, 2017’deki HSK üye seçimlerinde yaptığı adaylık başvurusu daha sonrasında TBMM Genel Şurası’ndaki oylamanın akabinde HSK üyesi oldu.