Bahçesinde meteor buldu: Düzgün teklif gelirse satarım

Seyyah

New member
Karadeniz Bölgesi’nde 27 Şubat akşamı saat 22.57’de Karadeniz Bölgesi’nde de görülen ışık hüzmesi daha sonrası, kimi vilayetlerde vatandaşlar tarafınca göktaşı olduğu belirtilen taşlar bulunmuş ve herkeste heyecan oluşturmuştu.

Ünye’nin Yazkonağı Mahallesi Karagöl Sokak’ta yaşayan Mithat İsevi, ablasıyla birlikte fındık bahçesinde çalıştığı sırada göktaşına emsal cismi bulmasının akabinde araştırma yaptı. Yaptığı araştırmalar daha sonrası taşın 27 Şubat akşamı saat 22.57’de Karadeniz Bölgesi’nde gökyüzünde oluşan ışık hüzmesi niçiniyle düştüğü ve aşın göktaşı olduğunu söylemiş oldu. Mıknatısın taşa yapıştığını söyleyen İsevi, 1,5 kilogram tartısındaki taşa düzgün bir teklif gelmesi durumunda ise satabileceğini söz etti.

‘1,5 kilo ağırlığında’

Bahçelerinde çalışırken taşı tesadüfen bulduklarını anlatan Ünye Sanayi Sitesi’nde oto yedek modül işi yapan Mithat İsevi, “Ablamla birlikte fındık bahçesinde paklık yaptığımız sırada göktaşı olduğunu iddia ettiğimiz taşları tesadüfen bulduk. Alışılmış, bulduktan daha sonra araştırdık baktık ve bunların göktaşı olduğuna kanaat getirdik. Mıknatısla denedik ve mıknatısla da etkileşim kurarak taşla birbirini tutuyor. Doğal, araştırmalarımız sonucunda ise göktaşı olduğunu bize de söylemiş olduler. aslına bakarsan internette yapılan paylaşımlarda öbür arkadaşların bulduğu taşlarla birebir olduğunu gördük. Yapısı demir üzere ve kokusu ise kaynaklı demir kokusu üzere olduğunu gördük. Kilogram olarak yaklaşık 1,5 kilogram civarında olduğu ve en büyüğü 750 gram, 1 ufağı 450 gram ve en küçüğü ise 150 gram olarak tarttık. Taşların fındık bahçesinde bulduğumuz bölge ise birbirlerine yakın çevrelere düşmüşlerdi” dedi.

Meskeninde taş koleksiyonu biriktiren ve yeterli bir teklif gelmesi durumunda taşları satabileceğini söyleyen İsevi, “Bu taşları şu anda satmayı düşünmüyorum. Zira konutumda farklı görünümlü taş koleksiyonum var. Ben elimde bunları değerlendirmeyi düşünüyorum. Natürel şu an satmayabilirim ancak uygun bir teklifte gelirse satmayı düşünürüm” diye konuştu.

‘Bahçe paklığı yaparken bulduk’

Fındık bahçelerinde paklık yaptıkları sırada taşı bulduklarını söyleyen Mithat İsevi’nin kız kardeşi 63 yaşındaki Zeliha Yurttaş, “Bahçe paklığı yaparken çalışanlarımızla birlikte bu taşı gördük. Başka taşlardan daha değişik olduğu için ilgimizi çekti. Bundan kısa bir vakit öncede bölgemize meteor yağdığı için o olabilir diye düşündüm. Ben de kardeşlerime sorup taşları gösterdim. Zira kendisi bu üzere durumlardan anlıyor” biçiminde konuştu.

İHA