Birinci kere karşılaşıyor üzere okudum

JoKeR

Active member
Birinci yapıtınız yayınlandığında neler hissettiniz?

Birinci hikayem “Dil Kelamsız Yürek Buruk” 2014 yılında Galapera Fanzin’de yayımlanmıştı. Çok heyecanlı ve bir o kadar da memnunluk vericiydi benim için. Arkadaşlarımdan biri “Gözlerinin içi gülüyor,” demişti. Şu hayatta seçkin duyduğum cümlelerden biri.

Kitabınızı elinize alınca birinci vakit içinderda ne yaptınız?

Toprakta Büyür mü İnsan?, Kerem Bakıcı, Yapı Kredi Yayınları, 2021, 80 sayfa

Kitabın bana ulaşması tam kapanma periyoduna denk geldi. Kargo geldiğinde kutuyu çabucak açmadım. bir süre mutfak masasında durdu. Su içtim, balkona çıktım, derin bir nefes aldıktan daha sonra dönüp kitapları çıkardım. Yanıma yöreme baktıktan daha sonra konut ahalisine haber verdim. Kanepeye kurulup metinlerle birinci defa karşılaşıyormuşum üzere okumaya başladım.

Kitabınızı birinci kime imzaladınız?

Anneme ve babama.

FARKLI AYRI DÜŞÜNÜLEMEZ

Okur evvel hangi hikayenizi okumalı?

Kitap üç kısımdan oluşuyor. İkinci kısım birbirinin devamı niteliğinde olan üç hikayeyi barındırıyor. Farklı başka düşünülemez. Bu yüzden okur birinci hikayeden başlayıp sonu bulmalı. Hikayeleri düzenlerken bunu göz arkası etmedim.

Gece mi yazarsınız, gündüz mü?

Benim için rastgele bir kıstas yok. Lakin şu biçimde bir düşününce gündüz daha hayli yazdığımı görüyorum. Bilhassa öğlenden daha sonra.

Defter mi, bilgisayar mı?

Taslak metinlerimde kesinlikle kalemin rolü vardır. Lakin asıl metni bilgisayarda yazıyorum. Kitabın birinci hikayesi “Oy Havar” haricindeki tüm hikayelerimi bilgisayarda yazdım. “Oy Havar” bilgisayarımın bozuk olduğu bir periyoda denk gelmişti.