Bu sineması o iki söz için yaptım

JoKeR

Active member
Ünlü direktör Mahsun Kırmızıgül üç yıl ortadan daha sonra, 1990-1993 yılları içinde yaşanmış gerçek bir kıssa olan “Prestij Meselesi” sineması ile beyaz perdeye geri dönüş yapıyor. Televizyon, müzik, sahne, şov dünyasının görünmeyen gerçek yüzünü anlatacak olan sinemanın senaryosunu, o pırıltılı dünyayı yaşayan ve beraberinde karakterlerden biri olan senarist Mahsun Kırmızıgül yazdı. Direktör koltuğuna da Kırmızıgül’ün oturduğu sinema, bir periyoda damgasını vuran müzik imalcisi Hilmi Topaloğlu’nun Anadolu’nun dört bir yanından bulduğu yetenekli genç müzisyenleri keşfetmesini ele alıyor. Sinemanın çekimleri ise geçtiğimiz günlerde tamamlandı. 1990’larda Türk müzik bölümüne damga vuran İtibar Müzik ailesinin doğuşu ve yükselişinin anlatıldığı sinema, Türkiye’nin dönemsel geçmişine de ışık tutacak. Sinemada, 1990’lardan bugüne Özcan Deniz, Haluk Levent ve Mahsun Kırmızıgül’ün de ortalarında bulunduğu sanatkarların mesleklerine olan tutkuları ve hayat gayretleri anlatılacak. Oyuncuları içinde Mahmut Kırmızıgül, Onur Gözeten, Ali Erkin, Melisa Döngel, Engin Hepileri, Yiğit Kalkavan, Eser Yenenler ile Necmi Yapıcı’nın da yer aldığı sinema, 3 Şubat’ta sinemaseverlerle buluşacak. Sinemanın, Türkiye’nin yanı sıra farklı ülkelerde de gösterilmesi planlanıyor. Biz de Haluk Levent, Özcan Deniz ve Mahsun Kırmızıgül’ün starlığa uzanan hikayelerinin işlendiği üretimin gerçekleştiği eski İtibar Müzik binasında Mahsun Kırmızgül ve sinemada babasının gençliğini canlandıran Mahmut Kırmızıgül ile bir ortaya geldik.

Şöhret merdivenlerinin olduğu Unkapanı’nı izleyecekler

Filmin direktör ve senarist koltuğunda oturan Mahsun Kırmızıgül, sinemanın 5-6 yıldır düşündüğü bir proje olduğunu belirterek, “Bu sineması dostlar içinde anlatıyordum, beşerler da kıssayı epey seviyorlardı zira gerçek ve samimi bir öyküydü. Gerçek bir öykü olduğu için de epey zorlanmadık” tabirlerini kullanıyor. İtibar Müzik binasının kendisi için fazlaca kıymetli olduğunu vurgulayan Kırmızıgül, “Biraz evvel İtibar Müzik binasından içeriye girerken aklıma İtibar Müzik ailesinin ödül merasimlerine gittiğimiz günleri hatırladım. Bu binanın üretiminde fazlaca emeğim var. İçinde hayli kısa bir süre oturduk, İtibar Müzik olarak çalıştık. Türkiye’nin birinci akıllı binasıydı. Bugün burada çekimimiz olacak. Çok özel bir yer” açıklamasını yapıyor. İtibar Sorunu sinemasının kendisi için farklı bir yeri olduğunu belirten Kırmızıgül, “Bu sinema benim için hayli özel bir sinema, bu bir otobiyografi sineması. Hem benim yaşantımdan birebir vakitte sevdiğim dostlarımın yaşantısından kesitler var. En değerlisi de ülkenin dört bir yanından bizleri bulan, bizlerle yol yürüyen bir yıldız avcısının Hilmi Topaloğlu’nun ömrünü anlatıyor. Biz ona epeyce şey borçluyuz. Onunla tanışmamız ve yan yana gelmemiz büsbütün kader” halinde lisana getiriyor.

Mahsun Kırmızıgül

Unkapanı Plakçılar Çarşısı’nda dokuz yılının geçtiğini söyleyen Kırmızıgül, “Hilmi Topaloğlu ile Unkapanı’nda basamaklarda tanıştım. O günü hayatımın sonuna kadar unutmayacağım. Tüm umudumu kaybettiğim gün tanışmıştım onunla. O beni o basamaklarda durdurup ‘Sen Mahsun Kırmızıgül müsün?’ diye sorup, ‘Sen starsın’ demişti. Bugün bu sineması, o iki söz için yaptım” biçiminde lisana getiriyor. Periyodun müzik yaşantısının fazlaca farklı olduğunu anlatan Kırmızıgül, sinemada insanların Unkapanı’nı epey farklı nazaranceklerini anlatıyor. “Biroldukça sinemada Unkapanı’nı gördüm lakin senelerca gittiğim için, her basamağını bildiğim için izleyiciler gerçek bir Unkapını’nı izleyecek. Müzik dünyasının kalbinin attığı Unkapanı nasıldı bunu nazarancekler. İnsanların umut aramaya geldiği, şöhret merdivenlerini tırmandığı bir yer olan Unkapanı’nı gorecekler” diyor.

Mahmut Kırmızıgül

Babamın gençliğini canlandırmak farklı bir deneyim

Filmde babası Mahsun Kırmızıgül’ün gençliğini canlandıran Mahmut Kırmızıgül, “Altı ay kadar evvel oyuncu değildim, bunun için baya bir çalışmam gerekti” diyerek birinci oyunculuk tecrübesinin heyecanlı olduğunu belirtiyor. Kırmızıgül, kamera önünün kamera gerisine nazaran fazlaca farklı olduğunu lisana getirerek, “Babamın sinemalarında ben daima daha evvel kamera gerisindeydim. Babamın sinemalarında ona sette yardımcı oluyordum. Birinci sefer kamera önüne geçmek, bilhassa babamı canlandırmak benim için farklı ve hoş bir tecrübe oldu” diyor. Babasıyla ortak noktalarının da olduğunu söz edinen Kırmızıgül, “Mahsun karakteri fazlaca hırslı bir karakter. Aslında babam lakin dışarıdan bir gözle bakmak zorundayım. Sinemada maalesef onun yaşadığı zorlukları yaşamak zorundaydım. Mahsun’un yılmaması ondan bana da geçen bir şey. Ben de daima bir şeyi hayli başıma takarım ve başarmaya çalışırım. Mahsun da o denli bir karakter” formunda lisana getiriyor.

“Zorlandığınız bir sahne oldu mu?” sorumuzu ise Kırmızıgül, “Hem babam, hem direktörüm birebir vakitte onu oynuyorum. Birinci sahnede bilhassa, birinci kamerayı koyduklarında evvel ister istemez heyecanlanıyorsunuz. Bu işin de tabiatında var. Mahsun karakteri, elini kolunu nereye koyacağını bilmeyen, 90’ların başında bir karakter. Lakin babamla, Mahsun Kırmızgül’le ortak noktalarımızın, bir benzerliğimizin olması işe yaradı. O yüzden epeyce zorlanmadım” halinde yanıtlıyor.