Can Bartu heykelinin açılışı gerçekleştirildi

Gattuso

New member
Güler Bartu: Eşsiz işler bırakan Can Bartu, zeki, çevik ve ahlaklı bir insandı

Can Bartu’nun eşi Güler Bartu, yaptığı açılış konuşmasında, “Bu özel ve his dolu günde bizleri yalnız bırakmadığınız için teşekkür ediyorum. Son anına kadar Fenerbahçe ruhunu yaşayan, yaşatan âlâ bir eş uygun bir baba, ahlaklı sportmen olan Can Bartu’yu hürmet ve sevgi ile anıyorum. Hem futbol alanlarında tıpkı vakitte basketbol potalarına Fenerbahçe formasının yanında ulusal formasıyla da eşsiz işler bırakan Can Bartu; zeki, çevik ve ahlaklı bir insandı. Bu heykel ile Can Bartu’yu ölümsüzleştiren topluluğumuza şükranlarımı sunuyorum” dedi.

Can Bartu’nun kızı Gülfer Arı da babası ile ilgili bilgiler vererek anılarından bahsetti.

Vefa Küçük: “Fenerbahçe vefalı bir kulüptür, pahalarını unutmaz”

Fenerbahçe Kulübü Yüksek Divan Heyeti (YDK) Lideri Vefa Küçük, Sinyor Bartu’yu bir kere daha yad ettiklerini lisana getirerek, “Başta Can Bartu’ya evvel ve daha sonra vefat eden futbolcularımıza ve atletlerimize Allah’tan rahmet diliyorum. Fenerbahçe vefalı bir kulüptür, bedellerini unutmaz. Can Bartu heykelinin yapılmasında emeği olan başta Sayın Ali Koç’a, idare şurası üyelerine ve de bilhassa Sevil Becan’a katkılarından dolayı teşekkür ediyorum.

Fenerbahçe’de heykeller hiç bir vakit sökülmez lakin büstler yeri geldiği vakit kaldırılır. Benim büstüm Kadıköy’de kulüp binasını yaptırmış ve kulüp binasını 1996 yılında armağan eden bir kişi olarak 2 yıl daha sonra kaldırıldı.

Fenerbahçe vefalıdır lakin yeri geldiği vakit da onu yönetenlere, ona hizmet edenlere vefasızlık yapılır. Bu vesileyle kendim ile ilgili bir ıstırabımı fırsat bulup tabir etmek istiyorum. Emeği geçen bütün herkese ve heykeli yapan kıymetli heykeltıraşımıza teşekkür ediyorum. Can Bartu ve onun gibiler hiç bir vakit unutulmayacak”
diye konuştu.

Ali Koç: Artık bu formanın hakkını vermenin vakti geldi

Can Bartu’nun heykel açılışında konuşan Fenerbahçe Kulübü Lideri Ali Koç ise “Kadıköy’ün en âlâ markası Fenerbahçe’dir. Kadıköy ile Fenerbahçe özdeşleşmiştir. Dünyada o denli beşerler vardır ki bilmek, tanımak istersiniz. her insanın örnek aldığı, tanımak isteyeceği birisi. Vefatının 2’nci yılında buradayız. O 2 yıl süratli geçti. Çubukluya olan aşkını, sevdasını sabaha kadar konuşabiliriz. Asil duruşu, ömrün her alanındaki zekası, beyefendiliği…

Eski siyah-beyaz fotoğraflarda güneş üzere duran, parlayan bir insan var. Hepimizin sevdiği, lafını esirgemeyen, dobra karakteri. Eşsiz sportif başarılarıyla efsanemiz olmuş Can Bartu’dan bahsediyoruz. bu biçimde sembol olan kaç atlet var? Bize bakılırsa yok.

Şükrediyoruz ki Can Bartu, Fenerbahçeli olmuş. Vefatına kadar da Fenerbahçe’yi sevmiş, korumuş sahiplenmiş. hiç bir vakit silinmeyecek izler, konuşulacak değerli kıssalar bıraktı. Onun ismini taşıyan jenerasyonlar var. Yönetici olduğum periyotta, birinci başkanlık periyodunda belirli bir yaş aralığında ismi Can Bartu olan birfazlaca insan gördüm.

Bir oğluna Can, bir oğluna Bartu ismini koyan biroldukça aile ile karşılaştım. Onların zihinlerinde, görmediklerini yaşatmak, ne kadar özel olduğunu başlarına kazımak bizim nazaranvimiz. Vefatından evvel bir planımız vardı. Maça çağırmıştık olmadı. Bir derbi maça plan yaptık. O da istemişti maça gelmeyi, fakat maalesef izleyemedik. Maçtan bir gün evvel, maçın oynanacağı stadyumda cenaze merasimi yapmak zorunda kaldık.

Can Bartu’yu sabaha kadar konuşabiliriz, kitaplar yazılabilir, belgeseller çekilebilir. Onun için ne yapabiliriz dedik. Sevil Hanım epeyce hoş tabir etti. Acımız tazeyken, idare konseyi ile karar aldık. Efsanemizin heykelini yapmak üzere sonucumızı aldık. Can Bartu, ‘Çubuklu için yapılanlar sonsuzlukta yankılanır kelamının karşılığıdır.

‘Bunu biroldukca defa tabir etmek isterim. En büyük teşekkürü de Sevil Becan’a etmek istiyorum. Harcadığı mesai, aşkla, sevdayla, büsbütün bir gönül projesi olarak, hayata geçmesi için son dakikaya kadar uğraştı. Siz de buradan her geçişinizde, siz de eserinizle gurur duyacaksınız. Güler hanım ve sevgili Gülfer. Erken vedadan daha sonra sizlerle hayli daha yakın olduk. birlikte sevindik, üzüldük. Can Bartu’nun eşi ve kızı nasıl olmalı diye sorup, tanım etseler, onun epey daha üstündeler, Fenerbahçe kelam hususuysa. Taraftarımızdan rica ediyorum. Buradan geçerken, her maç öncesinde hürmet duruşu rica ediyorum.

Can Bartu’yu tanımak büyük erdem, ayrıcalık. Bu bana nasip oldu. Futbolculuğu olmadı keşke o da olsaydı fakat daha sonrasında oldu. Efsanemiz Can Bartu da Lefter de kalbimizde, gönlümüzde yaşamaya devam edecek. Sarı-lacivertli renklere gönül vermiş herkes, buradan geçerken, her vakit hürmet ve sevgiyle anacaktır. Bu formayı taşımış bütün futbolcular sevgi ve hürmet ile anacaklardır. Futbolcularımıza sesleniyorum. Her daim gururla taşınan forma sizlere emanet. Cenaze merasiminde de Gülfer gerekli kelamları etmişti. Artık bu formanın hakkını vermenin vakti geldi. Sizlere de buradan ufak bir mesajım olsun”
tabirlerini kullandı.