“Cem Karaca’nın oğluyum diye sokakta dayak yerdim”

Cicekciabla

Genel Mod
Global Mod
“Cem Karaca’nın oğluyum diye sokakta dayak yerdim” 18 yıl evvel ömrünü kaybeden, unutulmaz sanatçı Cem Karaca çeşitli etkinliklerle anılıyor. Babasını anlatan Emrah Karaca, “Cem Karaca üzere bir figürün ailesi olmak büsbütün gaye tahtası haline gelmekti. Beni kaçırmakla öldürmekle tehdit ediliyordu. Oğlu olduğum için sokakta dayak yiyordum” dedi.

8 Şubat 2004’te ömrünü kaybeden, unutulmaz sanatçı 18’inci vefat yıldönümünde Cem Karaca çeşitli etkinliklerle anılıyor.

Moğollar kümesinin efsane müzisyenleri Cahit Berkay. Taner Öngür, Kurtalan Ekspres kümesinin efsane bas gitaristi Ahmet Güvenç ve sinema-tiyatro-dizi oyuncusu, müzisyen Renan Bilek ve Cem Karacanın oğlu Emrah Karaca Youtube’da yayınlanmak üzere hazırlanan, “Cem Karaca Özel Programı”nda ünlü sanatkarla ilgili anılarını paylaştı.

Babasını anlatan Emrah Karaca, “Cem Karaca üzere bir figürün ailesi olmak büsbütün gaye tahtası haline gelmekti. Beni kaçırmakla öldürmekle tehdit ediliyordu. Oğlu olduğum için sokakta dayak yiyordum” dedi.

Emrah Karaca, “
Son vakit içinderda fazlacaça tartıştığımız linç olayının en büyüklerinden birini ömrü boyunca yaşayan bir adamdan bahsediyoruz. ömrünü karartan koskocaman iki palavra haberle Cem Karaca bu dünyadan göçtü gitti. Ben Cem Karaca’nın Cem Karaca olduğunu Kıbrıs konserlerinde anladım” diye konuştu.

Emrah Karaca şu biçimde devam etti:

BABAMIN KİMLİĞİNİ SİNDİRMEM ÇOK UZUN SÜRDÜ”.

“80’leri hepiniz yaşadınız, Cem Karaca üzere bir figürün ailesi olmak büsbütün maksat tahtası haline gelmekti. 70’lerde de hedeftik, büsbütün sol bir figür, sağcılar tarafınca vefat tehditleri alıyor, konutunu bombalamakla, beni kaçırmakla, öldürmekle tehdit ediliyor. Bunlar bitti 12 Eylül darbesi oluyor, ‘vatan haininin bilmem nesi diye ben sokakta dayak yiyorum. Annemle her hafta Cuma günü karakola tabir vermemiz… Bir manyak çıkıyor, ‘Cem Karaca yurda döndü diye ihbar ediyordu, pat bizim meskene bir manga asker gelip konutu arıyordu. Bu travmalar, kolay travmalar değil. Ben bunları yaşadıktan daha sonra babamın müziğini kabul etmem, babamın kimliğini sindirmem epey uzun sürdü.

“Kıbrıs’ta bir üniversiteyi kazandığımı babama söylemiş olduğimde, ‘Ben de Kıbrıs’a turneye gideceğim, birlikte gidelim’ dedi.93 yazıydı sanırım, ben o sene anladım babamın ne olduğunu. Kıbrıs’ta farklı bir durum var, burası üzere değil ne dönek diyen var ne öteki halde yaftalayan var.

“BABAMI KIBRIS’TA TANIDIM”

60’larda, 70’lerde nasıl bıraktıysa Kıbrıs o denli. Babam bir yerde konser veriyor olsun, diğer bir yerde dünyanın en yeterli sanatkarı olsun babamın işi bir daha ful çakardı. Ben bunu birebir yaşadım. Ben biraz iri bir adamımdır, babama bodyguardlık yapmak zorunda kalmıştım. Gözlerime inanamadım. Ben Cem Karaca’nın ne olduğunu Kıbrıs’ta anladım. Bu kadar büyük bir müzikçi olduğunu biliyordum, anlatıyorlardı, konutta konuşuluyordu 70’lerde konserlerin nasıl olduğu. yurda döndüğünde bir Gülhane konserini hiç unutmam, Bir de Emek Sineması’ndaki konserine gitmiştim. Onlarda aslına bakarsan anlamıştım lakin küçüktüm. Kıbrıs’ta işin ciddiyetini anladım. Cem Karaca’nın Cem Karaca olduğunu Kıbrıs konserlerinde anladım.

“ŞANSLI BİR AİLE OLAMADIK”

Biz aile olarak şanslı bir aile olamadık maalesef, yaşananlardan dolayı. Ben de bunu babamın müzikler yüzünden diye düşünürdüm. Kısmen de doğruydu, babam bu müzikleri söylemeseydi biz bunları yaşamayacaktık. Ama büyüyünce de işin renginin bu biçimde olmadığını, o müzikleri söylemeseydi Cem Karaca olamayacağını anladım.

“DON KİŞOT DEĞİL, CERVANTES’Tİ”

Oyuncu Yetenekli Mircan’ın moderatörlüğünü üstlendiği kültür-sanat kanalı Pi Arte TV’de bugün 19.00’da yayınlanacak özel programda konuşan Cem Karaca’nın dostları özetle şunları lisana getirdi:

Cahit Berkay: Cem Karaca eşi gibisi olmayan bir müzisyen. Hem ozan olağan üstü müzikler, besteler yapıyor, kelamlar harika tıpkı vakitte sahnedeki duruşu olağanüstü. Cem Karaca eşi gibisi olmayan bir müzisyen.

Taner Öngür: Yalnızca yeterli bir müzikçi, uygun bir sahne adamı, yeterli bir ses değil, bir kültür adamıydı.

Ahmet Güvenç: Cem Karaca İngiltere’de doğmuş olsaydı, bir Freddie Mercury üzere olurdu. İnanılmaz bir sesi vardı. Çok güzel bir müzikçiydi.

Renan Bilek: Cem abi Don Kişot değildi ki, Cervantes’in kendisiydi. O bir öykü yazdı, o bir roman yazdı, bıraktı gitti.