CHP’li Akın: Bu iktidar değişmedikçe önümüzdeki yıl tahminen de Türkiye büsbütün elektriksiz kalacak

BordoBereli

Genel Mod
Global Mod
Isparta’da 3 Şubat tarihinde başlayan ağır kar yağışı daha sonrası meydana gelen elektrik kesintisiyle ilgili açıklamalarda bulunan CHP Milletvekili Ahmet Akın, “Geçen yıl kış aylarında, iletim ve dağıtım sınırlarının yer üstünde olması niçiniyle Türkiye genelinde 200 bin hane kara kışın ortasında elektriksiz kalmıştı. Artık ise bütün bir kent elektriksiz kalıyor. Bu nizam, bu iktidar değişmedikçe önümüzdeki yıl tahminen de Türkiye büsbütün elektriksiz kalacak” dedi.

CHP’nin genel lider yardımcıları Gülizar Biçer Karaca ve Ahmet Akın ile Burdur Milletvekili Mehmet Göker, Afyonkarahisar Milletvekili Burcu Köksal ve Antalya Milletvekili Cavit Arı’dan oluşan CHP heyeti, Vilayet Lideri Hikmet Yalım Halıcı ile bir arada dört gündür elektrik kesintisi yaşanan Isparta’da incelemelerde bulundu.

Heyetin kentte yaptığı incelemelerin akabinde CHP Isparta Vilayet Başkanlığı’nda bugün düzenlediği basın toplantısında konuşan CHP Balıkesir Milletvekili Ahmet Akın, AKP’nin özelleştirme siyasetlerini eleştirerek, “Geldiğimiz nokta ortada, özelleştirildi ve bütün yük vatandaşın omzunda kaldı, dağıtım maliyetleri altı kat arttı. Sonuçta bedeli hem vatandaş ödedi birebir vakitte bu kara kışta elektriksiz kaldı. Güç, bir insan hakkıdır, ulaşılabilir ve ödenebilir olmalıdır” dedi.

“Koca bir kent günlerce karanlıkta kaldı”

Akın, Saray’ın elektriklerinin 72 saat kapatılamayacağını belirterek, yapılanın vicdansızlık olduğunu belirtti. Tüm sorumluları istifaya çağıran Akın, konuşmasında şunları lisana getirdi:

“Bu durumu birinci sefer hayatıyoruz”

İktidar cürmü kar yağışına attı. 500 bin nüfuslu Isparta’yı karanlıkta bırakan kar yağışı değil. Isparta’yı elektriksiz bırakan, iletim ve dağıtım çizgilerinin hala yerin üstünde olması. Diğer bir deyişle özelleştirilen dağıtım şirketlerinin gerekli yatırımı yapmaması. Bu durumu birinci sefer de hayatıyoruz. Geçen yıl kış aylarında, iletim ve dağıtım çizgilerinin yer üstünde olması niçiniyle Türkiye genelinde 200 bin hane kara kışın ortasında elektriksiz kalmıştı. Artık ise bütün bir kent elektriksiz kalıyor. Bu sistem, bu iktidar değişmedikçe önümüzdeki yıl tahminen de Türkiye büsbütün elektriksiz kalacak.

“İktidar, Türkiye’nin gücünü bitirdi”

Türkiye o denli bir güç buhranı yaşıyor ki elektrik fahiş fiyatlara çıkmış, vatandaş faturasını ödeyemiyor. Dağıtım hizmeti kalitesizleşmiş; kara kışta vatandaş, temel bir hak olan elektriğe ulaşamıyor. İktidar, elektriğe daha beş hafta evvel yüzde 127’ye varan fahiş oranda artırım yaptı. Birebir biçimde daha iki hafta evvel, güçte arz güvenliği krizi niçiniyle iktidar endüstride üretimi durdurdu. İktidar, Türkiye’nin gücünü bitirdi, ülkemizi güçsüz bıraktı.

Vatandaşlarımızın buzdolaplarındaki besin eserleri bozuldu. Esnafın dolabındaki eser soğuk zinciri kırıldığı için çöpe gitti. Isparta’nın Aksu, Atabey, Eğirdir, Gelendost, Gönen, Keçiborlu, Uluborlu, Senirkent ve Sütçüler ilçeleri ve bu merkezlere bağlı köy, mahalle ve beldeler başta olmak üzere, Isparta’nın neredeyse tamamı kış ortasında elektriksiz kaldı. 10 binlerce vatandaş, elektriksiz kaldığı üzere bilgi de alamadı. Öteki bir deyişle hem güç kesintisi yaşandı tıpkı vakitte vatandaşlar bilgisiz kaldı. Isparta’da ve ilçe merkezlerinde yaşanan mağduriyet, kırsal kesitlerde ise daha ağır oldu. Köylerde vatandaşların bağlantısı büsbütün koptu. Köylülerimiz, geçim kaynağı olan hayvanlarına, seralarına ulaşamadı. Köylere elektrik verilmesinin bir haftayı bulabileceği belirtiliyor.

“Özelleştirilen dağıtım şirketleri gerekli yatırımları yapmadı”

Kar yağışının bitmesinin üzerinden uzun saatler geçmesine rağmen hala temizlenmeyen sokaklar var. Vatandaşlarımızın haklı isyanını dinlemek bizleri üzüyor, fakat iktidarı ise buna kulaklarını tıkıyor. Elektrik kesintilerine niye olan altyapı arızalarını gidermek ve dağıtım sisteminin nitelikli bir biçimde çalışır durumda olması, özelleştirilen dağıtım şirketlerinin sorumlulukları içinde bulunuyor. TEDAŞ’ın yapması gereken yıllık denetimleri yapmadığı, Sayıştay tarafınca da tespit edilmiş durumda. Lakin buna rağmen ne EPDK ne Güç ve Olağan Kaynaklar Bakanlığı milletin milyarlarca lirasını kasalarına koyan şirketleri yeteri kadar denetliyor.

Hoş Isparta’mızda 4 gün mum ve gaz lambasına muhtaç kaldık. Nereden nereye, getirdikleri nokta burası. Konuşmalar hoş ancak gerçekler Isparta ve vatandaşımızın yaşadığı. Yani kara kışta koca kent buz kesti, vatandaşlarımız üşüdü. Dün gece biz, sabaha kadar alandaydık. Karanlığa mahkum olmuş bir Isparta var, yakışıyor mu bu? Bakan gelmiş, güzel gelmiş, beğenilen gitmiş. Değişen bir şey yok. Tarihin utancını yaşatıyorlar şu an Türkiye’ye. 500 bin nüfuslu Isparta’yı karanlıkta bırakan kar yağışı değil, iletim ve dağıtım çizgileri için gerekli olan yatırımın yapılmamasıdır. Özelleştirilen dağıtım şirketleri gerekli yatırımları yapmadı. Bu durum birinci defa de yaşanmıyor, geçen yıl da kış aylarında buna emsal ıstıraplar oldu. İletim çizgileri yer altına alınmadığı için, gerekli yatırımlar da yapılmadığı için daha evvel de bu ıstıraplar yaşandı. Hatırlarsanız Cumhurbaşkanı, bunları özelleştirdiği vakit ‘Bunlar dağıtım yapacak, bunlar para kazanacak, bunlar kaliteli ve kesintisiz elektrik sağlayacak ve ucuz olacak’ dedi. Geldiğimiz nokta ortada, özelleştirildi ve bütün yük vatandaşın omzunda kaldı, dağıtım maliyetleri altı kat arttı. Sonuçta bedeli hem vatandaş ödedi tıpkı vakitte bu kara kışta elektriksiz kaldı. Güç, bir insan hakkıdır, ulaşılabilir ve ödenebilir olmalıdır. İktidarın yaptığı artırımlarla faturalar ödenemez hale gelmiş birebir vakitte gerekli yatırımlar yapılmadığı için ulaşılamaz hale gelmiştir.

“Bu vicdansızlıktır”

Hala dağıtım şirketleri, yatırım yapmadığı için 10-15 yıl evvelden kalan sistemlerle vatandaşımıza hizmet görüyorlar. bu biçimde bir şey olur mu? Bu şirketlerin yatırımlarını denetlemesi gereken kurumlar, güç şirketlerine teslim oldukları için kontrolden de uzak durumdalar. Buradan söyleyeyim; AKP iktidarı, ülkemizi elektriksiz de bıraktı. Tarihinin en büyük artırımlarını yapan iktidar, vatandaşı elektriksiz de bıraktı.

Sarayın ışıklarını 72 saat kapatsınlar da nazaranlim, 72 saat ne demek? Bu vicdansızlıktır, bunun bedeli ödenmelidir.

Burada yaşanan mağduriyet epeyce büyük. Dün gece sabaha karşı gittiğimiz konutlarda beşerler tir tir titriyor. ‘Enerjide çağ atladık’ diyen iktidar ne yapıyor, göstermelik işler yapıyor. Bu kabul edilemez. Köylerde vatandaşlarımızla bağlantı kesilmiş durumda. Hangi evrede yaşıyoruz. Her yerde isyan sesi yükselirken iktidar bir daha hatası diğerine atıyor. Kendisi sorumluluk alacak, ‘Ben kusur yaptım’ diyecek. ‘Denetlemedim, nazaranvimi yapmadım, istifa ediyorum’ diyecek. Fakat nerede?

“İktidarı da çabucak seçime çağırıyoruz”

21. yüzyılda bu skandala, 500 bin nüfuslu kentin karanlıkta kalmasına niye olan tüm sorumluları istifaya davet ediyoruz. Isparta’da gerekli yatırımları yapmayıp elektrik sınırlarını hala yer üstünde tutan sorumluları da hesap vermeye davet ediyoruz. Ve son olarak; Türkiye’de arz güvenliği krizi yaratan, endüstride üretimi durduran, kentlerimizi elektriksiz bırakan ve vatandaşı fahiş artırımlara mahkûm eden iktidarı da çabucak seçime çağırıyoruz.”