Çiğdem Toker: Çok yağışın yol açtığı ziyan niçiniyle kapatılan Ankara-Konya YHT çizgisinin altyapı işlerini Öztaş İnşaat üstlenmiş

BordoBereli

Genel Mod
Global Mod
Sözcü muharriri Çiğdem Toker, bugünkü yazısında çok yağışın yol açtığı ziyan niçiniyle kapatılan Ankara-Konya YHT çizgisinin hangi şirketler tarafınca yapıldığını irdeledi.

Kelam konusu sınırın kapatılmasının yeterli olduğunu belirten Toker, “Menfezler taşmış, rayların altındaki dolgu alanları boşalmıştı çünkü” dedi. “TCDD’nin Ankara-Konya sınırının kapanması ötürüsıyla yaptığı açıklama bir tuhaf” diyen Toker şunları kaydetti:

Bakım ve tamir takımları inceleme yapacakmış, tedbirler alacakmış. Seferler başlayınca kamuoyuyla paylaşılacakmış. Orada ne olduğuna dair bir aydınlatma bilgisi yok. halbuki herkes bu projeyi kimin yaptığını merak ediyor ve bilmek, vatandaşın en doğal hakkı. Ankara-Konya YHT’yi kimlerin yaptığını açık kaynaklardan okurlarla paylaşalım.

Ana yüklenici, Yapı Merkezi. (Şirket; garantili Avrasya Tüneli ile inşaatı devam eden garantili Çanakkale Köprüsü’nün müteahhidi. Yapı Merkezi’nin sitesindeki bilgilere nazaran şirket projedeki üstyapıyı gerçekleştirmiş.)

Projenin Kapsamı

Projedeki tüm sınır üstyapısı, elektrifikasyon, sinyalizasyon, telekomünikasyon ve merkezî denetim sistemlerinin tasarım, üretim, montaj, işletmeye alınma ve işçi eğitim hizmetleri Yapı Merkezi tarafınca gerçekleştirilmiştir.

Çizgi üstyapısı: (balast altı ve balast katmanları, travers, ray, makas vb.) Üretim ve işletmeye alma işleri.

Elektrifikasyon: (transformatör merkezleri, katener sistemi, uzaktan kumada merkezi) Tasarım, üretim, montaj ve işletmeye alma işleri.

Sinyalizasyon: Tasarım, üretim, montaj ve işletmeye alma işleri.

Telekomünikasyon: (gsm-r sistemi, transmisyon sistemi, fiber optik ve haberleşme kablo altyapısı, telefon-anons-yolcu bilgilendirme sistemleri) Tasarım, üretim, montaj ve işletmeye alma işleri.

Altyapı Öztaş İnşaat’tan

Ankara-Konya YHT çizgisinin altyapı işlerini de Öztaş İnşaat üstlenmiş. bir daha şirketin kendi sitesinde sorumluluk alanları şöyleki tanımlanmış:

Patron: TCDD Pozisyon: Konya

Proje Tarifi: 250 km/h yüksek süratli demiryolu altyapı inşaatı.

Proje kapsamında tamamlanan işler:

■ 15.6 milyon m3 hafriyat

■ 5.9 milyon m3 dolgu

■ 17 adet üst geçit

■ 25 adet alt geçit

■ 52 adet menfez

■ 1 adet köprü

■ 1.485 metre tünel

■ 18.472 metre telçit

Tahminen bu bilgiler doğrultusunda, TCDD idaresi açısından sorumluluk tespiti kolaylaşır, kim bilir…

Yazının tamamını okumak için .