Çiğdem Toker’den 4. yargı paketindeki o düzenlemeye reaksiyon: Ülkenin vatandaşı olarak utanç ve acı duyuyorum

BordoBereli

Genel Mod
Global Mod
Sözcü muharriri Çiğdem Toker, TBMM Genel Kurulu’nda kabul edilen 4. Yargı paketindeki çocukların cinsel istismarı karşısında güçlü kuşku için “somut delil” aranmasını getiren düzenlemeye sert bir lisanla reaksiyon gösterdi. Toker, “Kadına şiddeti önlemek konusunda devlete ödevler veren İstanbul Sözleşmesi’nden çıkıştan daha sonrasında bile isteye getirilen bu düzenleme karşısında, ülkenin vatandaşı olarak utanç ve acı duyuyorum” dedi.

Toker, 4. Yargı Paketi olarak anılan düzenlemedeki ‘katalog suç’ ismi verilen birtakım cürümlerde, tutuklama sonucuna destek oluşturacak güçlü kuşku için ‘somut delil’ aranacak olamsına dikkati çektiği bugünkü yazısında şunları kaydetti:

Bu teknik cümle ne anlatmak istiyor derseniz şu biçimde:

Maddedeki “katalog suçlar” denilen listede, çocuğa cinsel istismar cürmü da var. ötürüsıyla, çocuğu istismar eden bir alçak kişi hakkında tutuklama sonucu verilebilmesi için somut kanıtın varlığı aranacak. Diğer tabirle, çocuğun kendisine cinsel akında bulunulduğunu söylemesi kâfi olmayacak.

Yasa görüşülürken TBMM’de muhalefet milletvekillerinin itirazları ve aksi istikametteki teşebbüsleri sonuç vermedi. halbuki dünyadaki biroldukça hukuk sisteminde, çocuğa cinsel istismar hatalarında mağdurun beyanı temel alınıyor.

Bu düzenlemenin, cinsel istismar saldırganlarını sevindirecek (!), çocukları savunmasız bırakacak bir düzenleme olduğu açık. Gerçekten ismi lazım olmayan bir tarikat, toplumsal medya hesabında gülücük emojleriyle, TBMM’ye teşekkür etti. Bu teşekkür bize siyasal İslam’ın nasıl bir çukur olduğunu bir kere daha gösterdi. Bayana şiddeti önlemek konusunda devlete ödevler veren İstanbul Sözleşmesi’nden çıkıştan daha sonrasında bile isteye getirilen bu düzenleme karşısında, ülkenin vatandaşı olarak utanç ve acı duyuyorum.

Yazının tamamını okumak için .

TIKLAYIN – 4. Yargı Paketi, TBMM Genel Heyeti’nde kabul edildi