Djokovic: Beyanımdaki yanılgı insani ve kasıtlı olmayan bir küsurdu

Gattuso

New member
Djokovic yapığı yazılı açıklamada, olumlu PCR Covid testi kararına kadar aralık ayındaki aktifleri ve bu etkinliklere iştiraki hakkında yayılan ‘yanlış detayları’ ele almak istediğini belirterek, “14 Aralık’ta Belgrad’da bir basketbol maçına katıldım ve akabinde birkaç kişinin Covid-19 testinin müspet çıktığı bildirildi. hiç bir Covid semptomum olmamasına karşın, 16 Aralık’ta süratli bir antijen testi yaptırdım bu da negatifti ve dikkatli olmak ismine tıpkı gün resmi ve onaylı bir PCR testi de yaptırdım. Sonraki gün Belgrad’da çocuklara ödül vermek için bir tenis aktifliğine katıldım ve aktifliğe gitmedilk evvel süratli bir antijen testi yaptırdım ve sonuç negatifti. Asemptomatiktim ve uygun hissediyordum ve aktiflik daha sonrasına kadar müspet bir PCR testi kararı bildirimi almadım” sözlerini kullandı.

‘Röportajı yapmam bir hataydı’

her insanın güvenliğini sağlamak için epeyce uğraştığını ve test yükümlülüklerine uyduğunu vurgulayan Djokovic, “Ertesi gün, 18 Aralık’ta, uzun müddettir devam eden L’Equipe röportajı ve fotoğraf çekimi sözümü yerine getirmek için Belgrad’daki tenis merkezimdeydim. L’Equipe röportajı hariç öteki tüm aktiflikleri iptal ettim. Gazeteciyi hayal kırıklığına uğratmak istemediğim için devam edip röportajı yapmak zorunda hissettim. Lakin fotoğrafımın çekildiği mühlet haricinde toplumsal arayı koruduğumdan ve maske taktığımdan emin oldum” açıklamasını yaptı. Röportajdan daha sonra kendini izole etmek için meskene gittiğini tabir eden ünlü tenisçi, bunun bir ‘muhakeme hatası’ olduğunu ve kelam konusu röportajı gerçekleştirmek yerine bir daha planlaması gerektiğini kabul etti.

‘Yanlış kutu işaretlendi’

Öte yandan seyahat beyannamesi ile ilgili yaşanan gelişmeyi ‘insani hata’ olarak nitelendiren ve bunun kasıtlı yapılmadığını söz eden Djokovic, kelam konusu dokümanın kendisi ismine grubundan bir kişi tarafınca sunulduğunu, ayrıyeten bunu da ülkeye gelişinde göç yetkililerine dediğini ve belgeyi dolduran kişinin Djokovic’in ülkeye gelmedilk evvelki seyahatiyle ilgili ‘yanlış kutuyu’ işaretlemekle ilgili idari kusur için özür dilediğini belirtti.

‘Avustralya hükümetine ek bilgiler sağlandı’

Ayrıyeten takımının, bu mevzuyu açıklığa kavuşturmak için Avustralya hükümetine ek bilgiler sağladığını ve mevzu hakkında daha fazla yorum yapmayacağını açıklayan Djokovic, Avustralya Açık’ta oynamanın bir ayrıcalık olduğunu ve dünyanın en âlâ oyuncularına karşı rekabet etme fırsatına sahip olmak istediğini tabir etti.