Ekselansları korta gözyaşlarıyla veda etti

Gattuso

New member
Tenisin efsane ismi Roger Federer, dün Londra’da düzenlenen 2022 Laver Cup’ta Avrupa Grubu’ndan grup arkadaşı Rafael Nadal ile oynadığı çiftler maçını kaybederek tenise veda ettikten daha sonra hislerine hakim olamadı. Jack Sock ve Frances Tiafoe liderliğindeki Dünya Kadrosu, Federer ve Nadal’ı yenerek, 4-6, 7-6 (2), 11-9 kazandı.

Federer’in veda maçını stadyumdan ve televizyonlardan izleyen binlerce kişi duygusal anlar yaşadı. Maçın sona ermesinin akabinde, Federer veda konuşması sırasında gözyaşlarını tutamadı.

Profesyonel mesleğinin son puanı

Federer, “Bunu bir biçimde atlatacağız. Olağanüstü bir gündü. Çocuklara ‘Mutluyum. Üzgün değilim’ dedim. Burada olmak şahane bir his ve ayakkabılarımı bir defa daha bağlamaktan keyif aldım. Bütün bunlar son kere yaptığım şeylerdi” sözlerini kullandı.

Federer Nadal ve Djokovic’e teşekkür etti

Federer, etrafındaki insanların kendisini nasıl daha az gergin hissettirdiğini deklare ettiktan daha sonra, Nadal’a ve öteki tüm iştirakçilere teşekkür ederek devam etti.

Sözlerine devam eden Federer, “Bunu başardığım için epey memnunum. Maç şahaneydi. Daha keyifli olamazdım. Her şey mükemmeldi. Ve olağan ki Rafa (Nadal) ile birebir ekipte oynamak ve tüm efsanelerin, her insanın burada olması…” diye belirtti.

Takım arkadaşına dönüşen rakipleriyle birlikte emekli olmanın nasıl bir his olduğu sorulduğunda Federer, her vakit bir kadro oyuncusu olduğunu söyleyerek, “Bu inanılmaz. Hakikaten o denli. Orada kendimi yalnız hissetmek istemedim. Bir sefer daha alana çıkmamı istediğinizde bir an için yalnız hissettim. Her vakit özünde bir ekip oyuncusu olduğumu hissediyordum. Tekler bu biçimde hissetmez” karşılığını verdi.

Federer’in teşekkür ettiği Avrupa Grubu oyuncularından kimileri Novak Djokovic, Stefanos Tsitsipas ve Casper Ruud‘du.

Tenisin dahisi, “Bu bana bir kutlama üzere geliyor. Sonunda bu biçimde hissetmek istiyordum ve bu tam da umduğum şeydi, bu yüzden teşekkür ederim” diye devam etti.

Federer, konuşması sırasında gözyaşlarını tutamadı. Fotoğraf: AA

Rafael Nadal da ağladı

41 yaşındaki Federer, profesyonel mesleğinin eksiksiz olduğunu zira hayal edebileceğinden hayli daha fazlasını yaşadığını anlatarak, “Tenis oynadığım ve arkadaşlarımla vakit geçirdiğim için memnundum. Eksiksiz bir seyahat oldu. bir daha olsa bir daha yapardım. Her şey mükemmeldi. Çok eğlenceliydi. İnanılmazdı. Herkese teşekkür ederim. Beni destekleyen o kadar epey insan oldu ki, bu gece burada olmanız benim için dünyalara bedel” kelamlarını söylemiş oldu.

Nadal’ın, Federer’in veda konuşmasını izlerken yedek kulübesinde ağladığı görüldü.

Federer’in ailesine teşekkürü

Federer, 40 yaşından daha sonra oynamaya devam etmesine müsaade verdiği için kelamlarına, eşine teşekkür ederek sevam etti ve ailesine onlar olmadan hiç bir şeyin mümkün olamayacağını söylemedilk evvel konuşması gözyaşlarıyla kesildi.

Tenisçi, “Beni hayli fazlaca uzun vakit evvel durdurabilirdi. Fakat durdurmadı. Beni ayakta tuttu ve oynamaya devam etmemi sağladı, bu inanılmaz bir şey. Teşekkür ederim. Her vakit her şey için annemizi suçlamamızı komik buluyorum. O olmasaydı olağan olarak burada olamazdım. Bu yüzden aileme teşekkür ederim. Şahaneydiniz. Teşekkür ederim. Teşekkür edecek fazlaca insan var. İnanılmazdı. Mükemmel bir geceydi. Herkese teşekkür ederim” dedi.

Başarılarla dolu bir hayat

Kariyerini 41 yaşında noktalayan Roger Federer bu müddet zarfında biroldukca değerli muvaffakiyete imza attı. Mesleği boyunca 310 hafta dünya bir numiçinde kalmayı başaran Federer, 5 defa de yıl sonunda tekler sıralamasında tepede yer aldı. Mesleğinde 103 şampiyonluğu bulunan İsviçreli tenisçi, çıktığı 31 Grand Slam finalinde 20 şampiyonluk elde etti. Bu 20 şampiyonluğun 8’i Wimbledon, 6’sı Avustralya Açık, 5’i Amerika Açık ve 1 tanesi de Fransa Açık’ta geldi.