Elçin Mangu davasında 3 milyon TL tazminat

Cicekciabla

Genel Mod
Global Mod
Elçin Mangu davasında 3 milyon TL tazminat Eski menajeri Başay Okay’ın, oyuncu Elçin Sangu’ya haksız yere mukaveleyi feshettiği savıyla 100 bin dolar cezai koşul parası istemi ve yoksun bırakılan hasılattan olan hissesinin belirlenmesi için açtığı tazminat davasına eksper raporu geldi. Eksper raporunda, Elçin Sangu’nun eski menajerine 3 milyon lira tazminat ödemesi gerektiği açıklandı.

Duruşmanın akabinde konuşan Başay Okay “Bu davanın asıl bedeli yasal faizlerle birlikte 3,5 milyondan bile fazladır” dedi. Avukatı aracılığıyla daha evvel savlara yanıt veren Elçin Sangu ise tezlerin kurgu olduğunu söylemişti.

İstanbul 14. Asliye Hukuk Mahkemesi’nde görülen duruşmada taraf avukatları hazır bulundu. Mahkemeye eksper raporu geldiği belirtildi. Kelam alan Elçin Sangu’nun avukatı ise uzman raporuna karşı itirazda ve şikayette bulundu. Mahkeme itirazı kıymetlendirmek ve eksik konuları gidermek için duruşmayı ileri bir tarihe erteledi.

“BU DAVA 1 LİRALIK OLSAYDI DA SAVAŞIRDIM”

Duruşma daha sonrası yazılı açıklamada bulunan Başay Okay şunları belirtti:

“Bu davanın asıl bedeli yasal faizlerle birlikte 3,5 milyondan bile fazladır. Zira Elçin Sangu mukavelemizi haksız feshetmenin yanı sıra, reklam kontratlarından benim hakkım olan komisyonlarımı da vermemiş, öbür bir menajere vermiştir. Bunu da herkes bilir bu bölümde. O kadar haklıyım ki. 6’ncı senedeyiz ve hala gücümü düşürmeden gayretimi sürdürüyorum. Bu dava 1 liralık olsaydı da savaşırdım.

Bu süreçte fazlaca entrika ve palavra gördüm, bir daha de yorulmadım. Tam bilakis daha da canlandım. Bir dava kovalamak o denli kolay değil. Maddi manevi yorucu. Gün geldi eksper harç parasını pazarda tezgah açarak ödeyebildim. Annem benim için kredi çekti. Fakat ben ve avukatım Selçuk Tomul, artık savaş sanatının ustası olduk. Bu hukuksal süreçte iftira atanlarda oldu. Ben hepsine bu duruşma salonlarında hesap sormaya devam edeceğim.

Bu davanın kararı ne olursa olsun ben kazanmış olacağım. Zira onurlu, haklı ve dürüst olan benim burada. Ayrıyeten tüm ruhumla biliyorum ki, adalet ya bu duruşma salonlarında ya da yaşadığımız hayat boyunca yerini arar ve sonunda kesinlikle bulur.”

OLAYIN GEÇMİŞİ

Başay Okay mahkemeye sunduğu dava dilekçesinde “Oyuncu Elçin Sangu 31 Aralık 2015 tarihinde noterden ihtarname çekerek ‘Ajans-Sanatçı Sözleşmesi’ni tek taraflı ve haksız olarak feshetti. Aramızdaki inanç ilgisine dayalı olarak abla şefkatiyle Elçin Sangu’ya yaklaştım. 2012 yılında sadakate dayalı bir sanatçı mukavelesi yaptık. Elçin Sangu’ya iş bulabilmek için kontaklarımı kullandım. Sangu’nun imzaladığı tüm iş mukavelelerine kefil oldum. Elçin Sangu’ya oyunculuk ve kamera önü oyunculuğu eğitimi verdim, onu prova ve çekimler için hazırladım. Elçin Sangu’ya bir abla üzere kol kanat gerip, kendime gelen teklifleri de Elçin Sangu’yla ilgilenebilmek için kabul etmedim. Tüm bu fedakârlıklara karşın onayımı almadan Gaye Sökmen Ajansı’yla görüştü. 31 Aralık 2015 tarihinde de mukaveleyi feshetti ve diğer ajansa çalışmaya başlayan Elçin Sangu hem kontrata birebir vakitte ahde vefa prensibine ters davrandı” sözlerine yer verdi. Başay Okay, 100 bin dolarlık cezai kural fiyatı ve bunun yanı sıra yoksun bırakılan kar hissesinin hesaplanması talebinde bulunmuştu. Eski menajerinin açtığı davaya avukatı Veysel Ali Demirel aracılığıyla karşılık veren Elçin Sangu ise savların kurgu olduğunu belirtmişti.