Fatma Girik’in vefatı sanat dünyasını yasa boğdu… ‘Şu an bağıra bağıra ağlamak istiyorum’

Cicekciabla

Genel Mod
Global Mod
Fatma Girik’in vefatı sanat dünyasını yasa boğdu… ‘Şu an bağıra bağıra ağlamak istiyorum’ Fatma Girik, bir müddetdir tedavi gördüğü hastanede hayata veda etti. 79 yaşındaki usta oyuncunun vefatı daha sonrası sanat dünyası yasa boğuldu.

Bodrum’a bağlı Torba Mahallesi’nde yaşayan ve 6 ay evvel tedavi için İstanbul’a giden Yeşilçam’ın usta oyuncusu Fatma Girik (79) bu sabah saatlerinde özel bir hastanenin ağır bakım ünitesinde hayatını yitirdi.

Fatma Girik’in vefatı sevenlerini yasa boğdu. Acı haberi alan ünlü isimler hislerini lisana getirdi.

Cüneyt Arkın: “Şu an bağıra bağıra ağlamak istiyorum. O benim can yoldaşımdı. O mavi bakışları, birinci bakışları… En bahadır insandı. O kadar alçakgönüllü, öylesine şık, ince, dünyalar hoşu bir hanımefendiydi o.”

Hülya Koçyiğit: “Hala onu kaybettiğimize inanamıyorum. Kendimi toparlamaya çalışıyorum konuşabilmek için. Bir ay kadar evvel ziyaret etmiştim. Çok uygundu. Aklı başındaydı. Yürüyemiyordu, onun için fizik tedavi görüyordu.”

Perihan Savaş: “Sözün bittiği yerdeyiz. Çok üzgünüm. Türk sineması fazlaca kıymetli bir pahasını daha kaybetti. Ben kendisiyle Sinema çektim. Çok sevecen, epey cana yakın. sinemadaki bütün kıyafetlerimle, makyajımla kendi ilgilendi. Kardeşini oynuyordum onun.”

Orhan Gencebay: “Son derece üzgünüm. Biraz evvel haberini TV’den aldım. Çok büyük bir kayıptır. Nitekim çok büyük bir kayıp. Son vakit içinderdaki durumu hassastı. Türk sinemasına en büyük emekleri veren en büyük örneklerden bir tanesiydi. birlikte çalışmalarımız olmuştu. Bu tatilde Bodrum’da o kendisi Bodrum’da kalıyordu. Gidecektim ancak İstanbul’a döndü. Kendisi ile bir kaç kere telefonda konuştuk. İstanbul’da ziyarete gidecektim fakat ziyaretçi almıyorlardı. Yakın takipteydik. Durumu düzgün değildi. Kaybedeceğimizi hissetmiştik. Kendisini epey seviyorduk, Allah gani gani rahmet eylesin. birlikte çalıştığımız devirlerde fazlaca hoş çalışmalar yaptık. Çok hoş anılarımız var. Kendisini epey severdik ve yakın takip ederdik. O epey sevilen bir tanesiydi. Hepimize başsağlığı diliyorum, şahane bir insanı kaybettik. Sinemamızın Fatma annesini, Fatma kadınını kaybettik.”

Göksel Arsoy: “O kadar üzgünüm ki konuşacak durumda değilim. Allah rahmet eylesin. O her vakit yaşayacaktır. Onun kadar sevecen, uygun bir sanatkara ben rastlamadım. Her dakika gülmek, daima olumlu bir insan. Onunla çektiğimiz şahane bir sinema vardı aklıma. Ben onu bir kaç kez hatır sormak için aradığımda daima telefonu kapalıydı, konuşamadım. Benim duyduğum onun bacaklarında bir kuvvet kaybı olmuştu. Bu Haber şoke etti. niye olmuş bilmiyorum. Allah rahmet eylesin, ışık ortasında yatsın. Onu sevenler kalplerinde yaşatacaktır, Fatma Girik ölmez.”

Nebil Özgentürk: “Bu ülkenin büyük oyuncuları ve ölümsüzleri vardır. Bugün Uğur Mumcu’yu da anacağız, fikirleri öldüremezsiniz diye. Fatma Girik de bu ülkenin ölümsüzlerindendir. Türkan Şoray ve Filiz Akın’la bir arada. Çok bedelli sinemaları var, epeyce pahalı oyuncularla… Sinemamızın kendine has kuralları ve sıcaklığıyla çekilmiş filmlerdir bunlar. Çok onurlu bir hayat sürmüşlerdir. Fatma Hanım’ı gökyüzüne sevgiyle uğurlayacağız. Kelam Fato’da programı yapmıştı, orada hepimizin ablasıydı. Belediye Başkanlığı da yapmıştı. Onun yanında inanç duyarsınız. Bir anda ablanız olur. Bir esnaf ona kederini anlatabilir. TV programlarında Kelam Fato’da da makûs adamları kırıp dövüyordu. Sahiden çok üzüldüm. Fatma Girik’in pahasının bilindiğini de biliyorum. Severek uğurluyoruz Fatma Girik’i.”

Metin Uca: “Türk sinemasının harika oyuncusu, büyük usta, sinemamızın üç yapraklı yoncasının en hoş ögesi, Fatma Girik ablamız da ölümsüz anılarımıza, kalplerimizin en sıcak unutulmazlar köşesine gitmiş, anısına sonsuz hürmetle, Türkiye’nin başı sağ olsun.”

Gonca Vuslateri: “Canımızın içi. Başımız sağ olsun…”