FIFA Lideri Infantino’nun kelamları olay oldu: 3 saat içki içmezseniz ölmezsiniz

Gattuso

New member
Dünya futbolunun idare organı FIFA’nın Lideri Gianni Infantino, bugün asık bir hızla Katar’ın başşehri Doha’da yüzlerce gazetecilere konuştu. Katar’ın insan hakları siciline yönelik tenkitlere atıfta bulunan Infantino, “Avrupalılardan, Batı dünyasından hayli ders aldık. Biz Avrupalılar son 3000 yıldır yaptığımız şeyler ortadayken, ahlak dersi vermeye başlamadan evvel önümüzdeki 3000 yıl için özür dilemeliyiz” dedi.

Açılış maçı yarın yapılacak bulunmasına karşın Infantino, futbol konusunda neredeyse hiç konuşmadı. FIFA Lideri konuşmasında genel olarak Batılı eleştirmenlerin “ikiyüzlülük” olarak tanımladığı haline odaklandı. FIFA’nın 2010 yılında Dünya Kupası’nı Katar’a verme sonucunı savunmak için fazlaca gayret sarf eden Infantino, sözkonusu karar alındığında idare organının başında değildi.

‘Ben de göçmen personel bir ailenin çocuğuyum’

Basın toplantısını bir saatlik bir konuşmayla açan Infantino, gazetecilere “ayrımcılığa uğramanın nasıl bir his olduğunu bildiğini” söyleyerek, çocukken kızıl saçları ve çilleri olduğu için zorbalığa uğradığını söylemiş oldu. Infantino kelamlarına şu biçimde devam etti:

“Bugün kendimi Katarlı hissediyorum. Bugün Arap hissediyorum. Bugün Afrikalı hissediyorum. Bugün eşcinsel hissediyorum. Bugün engelli hissediyorum. Bugün kendimi göçmen bir personel üzere hissediyorum. Tüm bunları okumayıp gördüklerim ve bana anlatılanlar sebebiyle hissediyorum, aksi takdirde sanırım depresyona girerdim. Gördüklerim beni şahsi öyküme geri gdolayıyor. Ben bir göçmen personel çocuğuyum. Ailem sıkıntı şartlarda hayli fakat fazlaca sıkı çalışıyordu.”

‘Eğitimle her şeyi çözebiliriz’

Infantino, Katar’da bir dizi mevzuda ilerleme kaydedildiğini söylese de gerçek değişimin vakit alacağında ısrar etti. FIFA’nın turnuva bittikten daha sonra ülkeyi terk etmeyeceğini kelamlarına ekleyen Infantino, birtakım Batılı gazetecilerin bu sıkıntıları unutacağını düşündüğünü belirtti.

“Onlara daha uygun bir gelecek sunmak ve umut vermek için eğitime yatırım yapmalıyız. Hepimiz kendimizi eğitmeliyiz” diyen Infantino, “Reform ve değişim vakit alır. Avrupa’daki ülkelerimizde bu yüzlerce yıl sürdü. Her yerde vakit alır, sonuç almanın tek yolu bağırmak değil […] iştirak sağlamaktır” diye devam etti.

‘Üç saat içki içmezseniz ölmezsiniz’

Infantino turnuvanın 64 maçına konut sahipliği yapacak sekiz stadyumda alkol satışının yasaklanmasına ait son dakika sonucuyla ilgili sorulara da cevap verdi. FIFA tarafınca dün yapılan açıklamada alkolün taraftar bölgelerinde ve lisanslı yerlerde satılabileceği belirtilmişti.

“Öncelikle sizi temin ederim ki bu Dünya Kupası’nda alınan her karar Katar ve FIFA’nın ortak sonucudır” diyen Infantino, “Her karar görüşülüyor, tartışılıyor ve ortaklaşa alınıyor. Katar’da alkol satın alabileceğiniz 200’den çok yer ve 100 binden çok kişinin birebir anda alkol içebileceği 10’dan fazla taraftar bölgesi olacak. Bence şahsi olarak, günde üç saat boyunca bira içmezseniz, ölmezsiniz. Bilhassa de Fransa’da, İspanya’da, Portekiz’de ya da İskoçya’da da birebir kurallar geçerli olduğu için, şu anda stadyumlarda biraya müsaade verilmiyor. Müslüman bir ülke olduğu için büyük bir şey haline gelmiş üzere görünüyor” diye ekledi.

‘Turnuvaya herkes davetli’

LGBTİ+ topluluğunun tasalarına de değinen Infantino basın toplantısını, Katar’da her insanın inançta olacağı konusunda ısrar ederek bitirdi. FIFA Lideri şu sözleri kullandı:

“LGBTİ+ konusundan da bahsetmeme müsaade verin. Bu mevzu hakkında ülkenin en üst seviye yöneticileriyle yalnızca bir kere değil, birkaç defa konuştum. Onlar da teyit etti, ben de teyit edebilirim ki turnuvaya herkes davetlidir. Bu açık bir FIFA koşuludur. Herkes güzel karşılanmalı, dini, ırkı, cinsel yönelimi, inancı ne olursa olsun Katar’a gelen herkes güzel karşılanmalı. Herkes beğenilen karşılanmalıdır. Bu bizim şartımızdı ve Katar devleti de bu kaideye sadık kalıyor.”

İçki yasağına reaksiyonlar çığ üzere büyüdü

Infantino’nun açıklamalarına internet kullanıcılarının yansısı gecikmedi. Birtakım kullanıcılar, “Ben de içki tüketmiyorum lakin futbol izlerken içki tüketenleri anlayabiliyorum”, “Tabii VIP kısmında oturanlara bu yasak işlemiyor”, “FIFA, taraftarlar katılamayınca hayatta kalabilecek mi pekala?” ve “Futbol da FIFA olmadan yaşayabilir” yorumu yaptı.