Ford’un birinci elektrikli ticari modeli E-Transit çizgiden indi

Esmeralda

New member
Ford Otosan, Ford’un Avrupa’daki birinci elektrikli ticari aracı Ford E-Transit’i, Kocaeli fabrikalarında düzenlenen merasimle çizgiden indirdi.

Ford Otosan, Ford’un Avrupa’daki birinci elektrikli ticari aracı Ford E-Transit’i, Kocaeli fabrikalarında düzenlenen merasimle sınırdan indirdi.

Gölcük’te fabrikanın bulunduğu alanda gerçekleştirilen merasime, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Koç Holding İdare Heyeti Lider Vekili ve Ford Otosan İdare Şurası Lideri Ali Koç, Ford Otosan Genel Müdürü İtimat Özyurt ve Ford Otosan çalışanları katıldı.

Yüzde 100 elektrikli ticari araç yatırımıyla Ford Otosan’ın üretim kapasitesinin 455 binden 650 bine çıktığına işaret eden Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, “bu biçimdelikle Ford Otosan Avrupa’nın ticari araç üretim üssü unvanını taçlandırmış olacak. İhraç edilecek bu araçlar ihracat şampiyonu unvanını da perçinleyecek.

Yan endüstride ortaya çıkacak 15 bin kişilik ek istihdamla birlikte 18 bin vatandaşımıza yeni iş imkanı oluşacak” sözlerini kullandı.

Varank, 2030 yılına gelindiğinde, dünyadaki elektrikli araç satışlarının, tüm satışların yüzde 30’unu aşmasının beklendiğini, ayrıyeten otonom ve kontaklı araçlardaki teknolojik gelişmenin de hızla devam ettiğini lisana getirdi.

“GELİNEN NOKTA TÜRKİYE OTOMOTİV DALI AÇISINDAN ÇOK DEĞERLİ BİR KAVŞAK”

Koç Holding İdare Heyeti Lider Vekili ve Ford Otosan İdare Konseyi Lideri Ali Koç
görüşmede yaptığı konuşmada, Ford Otosan’ın neredeyse yüz yıl evvel başlayan bu seyahatinde bugünkü gelinen noktanın Türkiye otomotiv kesimi açısından hayli değerli bir kavşak olduğunu lisana getirdi.

E-Transit’in Türk otomotiv bölümü için bir mihenk taşı manasına geldiğine dikkati çeken Koç, “Bugün Koç topluluğu ve Ford Otosan olarak yalnızca bizim için gurur verici bir adım atmıyoruz. Türk otomotiv endüstrisinin geldiği noktayı, ülkemiz endüstrisinin teknoloji üretim ve insan gücü açısından ulaştığı tepeyi kutluyoruz. Sayın bakanımız daha dün Togg aracını test etti. O da bizim endüstrimizin, otomotiv dalının gururudur. Bir gün daha sonra da kısmet burada bir daha bir elektrikli ticari aracı var kullanacak” dedi.

“AVRUPA’YA İHRAÇ EDECEĞİZ”

Elektrikli Transit Custom’ı da Ford Otosan fabrikasında üreterek Avrupa’ya ihraç edeceklerini bildiren Koç, “Gururla söz edebilirim ki Ford’un birinci elektrikli ticari modeli E-Transit’in ülkemizde Türk mühendisleri ve personelleri tarafınca üretilmesi Türkiye Cumhuriyeti’nin birinci senelerından itibaren adım adım büyüyen sanayi atılımlarından hepsinin topyekûn bir sonucudur. Koç Topluluğu olarak ülkemiz ekonomik açıdan global arenada bugün geldiği noktaya ulaşabilmesi için kuruluşumuzdan itibaren ülke sevgisini temel aldık. Devletimizin koyduğu amaçlara de sürekli kutsalımız yaptık” diye konuştu.

BATARYA MONTAJI DAHİL TÜRKİYE’DE ÜRETİLEN BİRİNCİ TAM ELEKTRİKLİ TİCARİ ARAÇ

görüşmede aktarılan bilgilere göre, geçen yıl mart ayında açıklanan elektrikli ve ilişkili yeni jenerasyon ticari araç projelerine yönelik 10 yıl tesir müddetine sahip, 2 milyar euro fiyatındaki yatırım planının değerli adımlarından biri E-Transit’in üretimiyle hayata geçiyor.

Elektrik gücünün tamamını yüzde 100 yenilenebilir kaynaklardan elde eden Gölcük fabrikasında üretilen E-Transit, bu manada Ford Otosan’ın elektrifikasyon seyahatinde kıymetli bir kilometre taşı olarak görülüyor.

315 KİLOMETRE MENZİLE SAHİP

315 kilometreye kadar menzile sahip Ford E-Transit, kuvvetli batarya kapasitesi ile ortalama filo kullanıcılarının günlük olarak sürdüklerinden 3 kat daha fazla aralık kaydedebiliyor.

Van, çift kabin van ve kamyonet üzere üç farklı gövde seçeneğiyle sunulacak E-Transit hem AC birebir vakitte DC süratli şarj özelliğine sahip. bu biçimdece AC şarj ile yaklaşık 8,2 saatte yüzde 100 şarj olabilirken 115 kW DC Süratli şarj özelliği ile de 34 dakika ortasında yüzde 15’ten yüzde 80’e kadar şarj gerçekleştirebiliyor.