Hakan Atilla cezaevi günlerini kitap yaptı: Zarrab nasıl geçer not aldı bilmiyorum!

BordoBereli

Genel Mod
Global Mod
ABD’de Halkbank davası sebebiyle 28 ay mahpus yattıktan daha sonra Türkiye’ye döndüğünde Borsa İstanbul Genel Müdürlüğü’ne getirilen Hakan Atilla “Amerika Atilla’ya Karşı” isimli bir kitap çıkararak dava süreci ve yaşadıklarını paylaştı.

Halktv’den Hasret Gürses, eski Halkbank Genel Müdür Yardımcısı Hakan Atilla’nın “Amerika Atilla’ya Karşı” isimli kitabını köşesine taşıdı. Kitapta ABD’de İran’a yönelik yaptırımların delinmesi sürecinde rol oynadığı sebebi öne sürülerek yargılanan bir öteki isim olan Reza Zarrab‘la ilgili olarak, “Zarrab nasıl geçer not aldı, bilmiyorum, öteki bir münasebet var ise da benim bilgim yok… “ tabirleri kullanıldı.

Hasret Gürses, “Zarrab aslında 2009 yılından itibaren Halkbank’ın müşterisi imiş, ancak İran’la altın ticareti konusunda 2011 yılında bir talepte bulunmuş, Atilla’dan veto yemiş… niye daha sonra banka idaresi onay vermiş ve süreç bu biçimde başlamış.” kelamlarıyla süreci aktarıyor.

Gürses kitaptan şu kısımları aktarıyor:

“Devletin de beni almaya ya gönlü ya da gücü yok… “

Bakın kitaptan bir kısım: “New York’a yeni atanan konsolos ziyaretime geldi, ‘eve dönmek haricinde bir isteğim yok fakat devletin de beni almaya ya gönlü ya da gücü yok… “

“Fikirler yerine bireylerle uğraşmayı seven tipler uzaklaştırılmadığı sürece iktisadın düzeleceğini beklemek hayalden öte değil”

“seneler ortasında Türkçe konuşmayı bilmeyen, meramını anlatacak söz hazinesi olmayan, dünyadan, ilimden, irfandan, habersiz onlarca Genel Müdür, CEO, Lider tanıdım. Kimileriyle direkt yahut dolaylı çalışmak zorunda kaldım. Hepsinin ortak özelliği sırtlarını dayadıkları siyasi parti, siyasetçi yahut işadamının onları taşıdığı gerçeğini gizleyerek güya başarılı şahıslarmış üzere davranmaya çalışıp komik duruma düşmeleri idi. Kimileri hâlâ kıymetli makamları bedelsiz varlıklarıyla işgal ediyorlar. Vizyonsuzlukları, küçük hesapları, fikirler yerine şahıslarla uğraşmayı seven bu tipler uzaklaştırılmadığı sürece iktisadın düzeleceğini beklemek hayalden öte değil.”

“Sorumlular dünyanın her yerinde: Devlet, hükümet ismine yetkisini berbata kullananlar ve onlara müsamaha gösterenler”

“Sorumlular dünyanın her yerinde: Devlet, hükümet ismine yetkisini berbata kullananlar ve onlara müsamaha gösterenler. Gücü elinde tutana duyulan o vıcık vıcık, geçersiz ve düzeyden mahrum hayranlık, yanlışlara yanlış diyebilme cüretini göstermesine ya da hakikat karar vermesine pürüz oluyor insanların.”

Ali Babacan da kitapta…

Hakan Atilla, davanın Amerika ayağındaki kilit isim Amerikan Hazine Bakanlığı Terör ve Mali İstihbarattan sorumlu müsteşarı David Cohen’in enteresan bağlantılarına dikkat çekiyor. ( Bu ortada David Cohen CIA ikinci başkanlığına kadar terfi etti )

Cohen’in 17-25 Aralık olayları yaşandığında İstanbul’da olduğunu, Halkbank Genel Müdürü Süleyman Arslan ile planlanmış bir görüşmesi bulunduğunu yazıyor. Lakin Cohen bu görüşmeyi iptal edip, birebir gün Türkiye’den ayrılmış…

halbuki Cohen, daha evvel devrin bakanı Ali Babacan’ın da talebi ile Halkbank Genel Müdürü Süleyman Arslan ile ABD’de görüşmüş ve altın sıkıntısı konusunda bilgi almış. Süleyman Arslan’a ABD’deki İran ambargosu yaptırımlarının altını içermediğini söylemiş, lakin yakın bir tarihte dahil edileceğini hatırlatmış.

Atilla 2008 yılından itibaren Zarrab’ın Kapalıçarşı ve birtakım özel bankalar üzerinden bu süreçleri yaptığını hatırlatıyor ve diyor ki “bu işleri yapanlar hakkında bir süreç yapılsa ve tüm bankalar uyarılmış olsa, hiç biri kapıdan bile giremeyecekken, tam zıddı ilgili kurumlar inceleme ve bilgiler gizlenmiş bankalardan… şayet ilgili kurumlar nazaranvini yapmış olsaydı, bugün Reza Zarrab’ın ülkenin prestijini zedelemeye çalışması mümkün olmazdı… ”

Hasret Gürses, köşe yazısında kitapla ilgili şu değerlendirmeyi de yapıyor:

“Birileri Halkbank Davası’nda Atilla’yı ‘günah keçisi’ mi yapmak istedi ?”

İnsan okurken merak ediyor :

Birileri Halkbank Davası’nda Atilla’yı ‘günah keçisi’ mi yapmak istedi ?

FBI ajanının ‘Türkiye’den telefon kayıtları servis edildi’ dediği kayıtları gönderen kim ?

Atilla’yı bono satışı için ABD’ye gönderen banka idaresi bu belgeyi bilmiyor olabilir mi ?

Reza Zarrab birinci sözünde Atilla’nın olaylarla bir ilgisi olmadığını söylemişken, mahkeme süreçlerinde niye sözünü değiştirdi ?

Halktv’de yayımlanan yazının tamamını okumak için .