İkinci tost davası: Ünlü oyuncu 50 bin TL tazminat kazandı

Cicekciabla

Genel Mod
Global Mod
İkinci tost davası: Ünlü oyuncu 50 bin TL tazminat kazandı Waffle yemek için gittiği restoranda çekilen görüntüsünün kendisinden habersiz firmanın reklam yüzü olarak kullanıldığını belirten oyuncu Ümit Erdim, açtığı tazminat davasını kazandı. Mahkeme oyuncunun imajının müsaadesiz olarak reklamda kullanılmasının kişilik haklarına atak olduğunu belirterek, waffle firmasının 50 bin TL tazminat ödemesine hükmetti.

Oyuncu Ümit Erdim, Etiler’de bulunan lüks bir restorana giderek waffle yemek istedi. Argümana göre yer sahibinin ısrarı üzerine mutfağa giren oyuncu, firmaya ilişkin önlüğü giyerek bir de görüntü çektirdi. Erdim, bir süre daha sonra reklam panolarında kelam konusu waffle markasının reklam yüzü üzere lanse edildiğini, fotoğrafının kendisinden müsaadesiz kullanıldığını gördü.

DAVA AÇTI

İstanbul Fikri Sınai Haklar ve Hukuk Mahkemesine fotoğraflarının kullanılmasının yasaklanmasını isteyerek tazminat davası açan Ümit Erdim, kişilik haklarına saldırıldığını belirtti.

BİLLBOARDLARDA GÖRÜNCE ŞOK GEÇİRDİ

Firma sahibi Adnan U. Erdem’in restorana geldiği gün mutfağa girip waffle yapmak istediğini, önlüğü giyip waffle’ın nasıl yapıldığını tanım eden görüntü çekmek istediğini ileri sürdü. Erdim ise görüntüyü isteyerek çektirmiş olduğuni fakat görüntü ve manzaraların reklam maksatlı kullanılacağını bilmediğini, billboardlarda fotoğrafını görür görmez şok yaşadığını söylemiş oldu.

50 BİN TL TAZMİNATA KARAR VERİLDİ

Bugün görülen davanın karar duruşmasında tarafları avukatları temsil etti. Hakim davayı bitirdiğini açıklayarak firmanın 2017’den başlayacak yasal faizle Ümit Erdim’e 10 bin TL manevi, 40 bin TL maddi olmak üzere toplam 50 bin TL tazminat ödemesine karar verdi. İmgelerin müsaadesiz kullanılmasının kişilik haklarına hücum olduğunu belirten mahkeme ayrıyeten firmanın imgeleri artık kullanmadığını belirterek, tecavüzün durdurulmasına gerek kalmadığını belirtti.

SELÇUK USUL DE TAZMİNAT KAZANMIŞTI

Oyuncu Selçuk Formül, tost yerken çekilen bir fotoğrafının Bambi Kafe’nin menüsünde müsaadesiz kullanıldığı sebebi öne sürülerek açtığı davadan 100 bin TL maddi ve 50 bin TL manevi tazminat kazanmıştı.