İmamoğlu’ndan MOBESE imgeleri açıklaması: Bu olay, Adalet Bakanı’nın kellesini aldı

BordoBereli

Genel Mod
Global Mod
İstanbul Büyükşehir Belediye Lideri Ekrem İmamoğlu, Balıkçıda yenen yemeğin MOBESE imgelerinin servis edilmesine ait olarak, “Polisin bütün imkânlarını kullanacak kadar da gözleri dönmüş” açıklamasını yaptı. İmamoğlu, “Bu olay, Adalet Bakanı’nın kellesini aldı” niyetini lisana getirdi.

İmamoğlu, Sözcü gazetesi müellifi Hürmet Öztürk’e konuştu. İmamoğlu, “çok uygunum; ne diyelim? Ülkemizin bu sürecini daima birlikte yaşıyoruz. ‘Demleniyoruz’ diyorum. kimi vakit ‘Daha makûs şeyler de yaşayabiliriz’ diye düşünüyorum.’ Ancak Allah’ın müsaadesiyle güç günleri aşacağız. Pahalı kalemlerin de yanlışsız vakit içinderındaki katkısıyla bu daha da kolay olacak diye düşünüyorum.” dedi.

“Bu olay, Adalet Bakanı’nın kellesini aldı”

İmamoğlu, “İnşallah bundan daha sonra da bu üslup olaylar yaşamayız. Bu olay, Adalet Bakanı’nın kellesini aldı. Birazcık düzgün kim var ise onları herbiçimde bu iş üzere götürecek görünüyor” diye konuştu.

“Sizce Adalet Bakanı niye alındı?” sorusuna İmamoğlu, “Yaptığı bir açıklama mı tesirli oldu bilemiyorum. Abdulhamit Gül, ‘FETÖ’vari bir anlayış ve uygulamaların hiç bir vakit gerçekleşmemesi için hukukun gerekli önlemleri alması en asıllı nazaranvidir’ demiş. Sanırım, Adalet Bakanlığı’nın resmi hesabından yayınlamış bunu. Bu cümle mi ağırına gitti birilerinin ben anlamadım. Bu hayli acı bir durum yani.” karşılığını verdi.

İmamoğlu şunları söylemiş oldu:

“MOBESE kayıtlarının ortaya çıkarılması fazlaca önemli mesele”

“Kardı, eksikti, fazlasıydı, o kurum bu kurum tartışmalarının hepsi makul tartışmalar. Bunlar üzerinden çirkeflik de yapılır. Çirkeflikler bile makul lakin gerçekten MOBESE kayıtlarının ortaya çıkarılması epeyce önemli sıkıntıdır. Bir hayati sıkıntıdır ve örnek teşkil eder. bu biçimde olağanlaştırdığımız vakit bu süreci Allah hepimizi korusun yani. Devletimize, milletimize, hukuka ziyan verir. Bana dediler ki, ‘Kime güveniyorsunuz?’ Ben devletime güveniyorum, hukuka güveniyorum, milletimize güveniyorum. Bir de yaradana sığınırım yani bunun haricinde insanın garantisi olmaz ki. Allah korusun herkesi” dedi.

“Polisin bütün imkanlarını kullanacak kadar da gözleri dönmüş”

İmamoğlu, liderlerin dinlendiği tezi için de şunları söylemiş oldu:

“Sayın Kılıçdaroğlu bu mevzuyu gündeme getirdiğinde ne yazık ki o devirde ‘Bu bir sav mıdır?’ diye yorumlandı. Hatta genel liderimiz hakkında bir Cumhuriyet Savcılığı’na hata duyurusunda bulunuldu. Soruşturma da başlatıldı fakat görünüyor ki o denli yani bir gerçek. O kadar gözleri dönmüş ki tabiri caizse magazin sorununun içerisine dahil olacak biçimde, polisin bütün imkanlarını kullanacak kadar da gözleri dönmüş. Yani bu kadar enteresan bir durumdayız.”

Öztürk yazısında şu tabirleri kullandı:

-İngiltere’nin Ankara Büyükelçisi; ile balıkçıya gitmelerinin vakti eleştiriliyor. Bunu sorduğumda İmamoğlu hususa şu açıklamayı getirdi:

“Bu mevzuda farklı düşünülebilir. O anda öbür bir karar verilebilir lakin benim baktığım pencereyi izah etmekle yükümlüyüm. O da şu: O kara karşın bir gün evvel İngiltere Büyükelçisi ve karısı Ankara’dan gelmiş. Biz de karla gayrete karşı gereken önlemlerimizi almıştık. Doğal fazlaca kronik bir duruma gelmemişken bu sonucu veriyoruz. Gidip bir protokol yemeğine, ağırlamasını temsiliyet misyonunu yapıp işimizin başına dönelim anlayışıyla bu sonucu verdik. Özeti budur. Yani ülkemizde birtakım şeyler hayli saklı yapılınca her şey olağan lakin birazcık şeffaf olunca bunun üzerinde tepinmek de bir diğer anlayış haline geldi. Bendeki izahı budur.”

“Görüşme içeriğiyle ilgili savsatalar yapıldı”

-Balık lokantasına gittiği için İmamoğlu’na ağır tenkitler yapıldı. Pekala o masada konuşulanların içeriği neydi? Lider İmamoğlu şöyleki dedi:

“Görüşme içeriğiyle ilgili savsatalar yapıldı. Yani; İstanbul Büyük Kent Belediye Lideri, İngiliz büyükelçisiyle, eşiyle görüşecek, yanında her ikisinin danışmanı olacak, iki tane tercüman olacak, bu ortam da ne konuşulabilir ki? Kent konuşulur, kentler konuşulur, ülkeler içindeki diyalog konuşulur, ülkeler içindeki diyalogdan İstanbul kenti nasıl daha faydalanılır konuşulur.

“Biz bâtın kapılar arkasında bir şey yapmadık ki epey özel manalar yüklenilsin bu işe”

Tatbikî sohbetin içine balığın lezzetli olup olmadığı girer, mutfak konuşulur, bayanların olduğu yerde olağan olarak ki bayanlar konuşulur; bunlar konuşulur öbür ne olacak? Yani o denli bir yerde diplomasi yemeği yiyorsunuz ki yan masanızda bir aile, art masanızda bir aile oturuyor. Biz bilinmeyen kapılar gerisinde bir şey yapmadık ki epey özel manalar yüklenilsin bu işe.

“Bir insanın yanılgı yapmama bahtı yok”

“Bizimde elbette ki ‘fazlaca hayli daha fazla dikkat etmeliyiz’ maduna geliyoruz. Lakin bu insanlığımızı kaybetmemiz manasına gelmez. Biz insanız. Beşerler, insan olduğumuz için seviyor doğallığımızla kabul ediyor. Biz kendimize öteki bir konum, gizemli haller yükleyemeyiz. İnsan yanılgısıyla, eksiğiyle var. kimi vakit bu biçimde yorumları görüyorum. Asla kusur yapma talihiniz yok. Ya bu biçimde bir şey olabilir mi? Bir insanın kusur yapmama bahtı yok. Eksik, yanılgı yapabilir lakin o denli bir hassasiyet doğuyor ki ‘Asla yanılgı yapma. Bu da biraz acımasız, ülkemiz insanına haksızlık bence.

“Hukuksuzluğu, hainliği, şahsi haklara müdahaleyi öven insanları da en derinden kınıyorum”

Güzel niyetli her tenkitten, tekliften, ikazdan çıkarım yaparım ve alacağımı alırım, hiç birisine karşı zerre kadar, ‘Bu da söylenir mi kardeşim?’ üslubum yok. Zira düzgün niyetli her tenkit, teklif, ihtar benim için değerlidir. Baktığım pencere budur. Lakin hukuksuzluğu, hainliği, şahsi haklara müdahaleyi öven insanları da en derinden kınıyorum. Kaldı ki haddini aşan var ise, tüzel haklarımı arıyorum aslına bakarsanız. Tabi şu anda tüzel haklarımı olağan olarak ki kamusal alandan sorumlu beşerler üzerinden arıyorum.

Haddini aşan olursa o tarafa da, türel olarak bakarım ancak güzel niyetli eleştiren, öneren, uyaran her şeyi alırım, dinlerim. Bir basamak daha sonra tahminen oradan çıkarımlarımla farklı uygulamalarım yahut tercihlerim olur. O da beni geliştiren hani az evvel dedim ya ne yazık ki bu tıp olayları yaşamak bizi biraz da demlendiriyor. Bu olgunlaştırıyor manasına da gelir. Lakin bu biçimde olgunlaşmayı da bu ülke hak etmiyor. Zira fazlaca bayağı sıkıntılar üzerinden müdahale ve çaba yaşıyoruz. Yani bunlar bu ülkenin vaktini çalıyor.”

-İmamoğlu, bir vatandaşın toplumsal medyada paylaştığı elektrik ve doğalgaz faturaları için “Bunları ben nasıl ödeyeceğim?” diye sorduğunu belirtiyor ve şu biçimde devam ediyor:

“Bu ülkenin temel sorunu bunlar. Geçen sene 1 ile 20 Ocak içinde askıda fatura için bize ‘faturamı ödeyin’ diye gelen müracaatlarla, bu yılın birebir tarihlerinde gelen sayıyı karşılaştırdık. ‘Faturamı ödeyin’ diyenlerin sayısı tam iki kat artmış. Bu iki kat farkı minimum fiyatta yüzde 50 insanların gelirinin artmasına karşın oldu. Bu, bence fazlaca düşünülmesi gereken bir konu.”

“Bu MOBESE problemi önemli bir sıkıntıdır. Bu ve buna emsal sızdırmaların fazlaca acı sonuçları da olabilir.Bu husustaki dayanağınızı şahsım ismine demiyorum ülkemizdeki hukuka ismine, esasen daima yaptığınız dayanağınızı esirgemeyin.”

“Ben teftiş edilmekten imtina edecek bir belediye lideri hiç olmadım”

-İmamoğlu’na, İçişleri Bakanlığı tarafınca başlatılan soruşturmayı da sordum. Yanıtı şu biçimde oldu:

“Ortada bir şey yok; gidin bir şey bulun araması var. Onu da getirin, bunu da getirin, şu ihaleyi de getirin, şurayı da soruşturalım üzere bu biçimde sınırı, hududu büyüterek gidiyorlar. Bizim için bir mahsuru yok. Ben teftiş edilmekten imtina edecek bir belediye lideri hiç olmadım, olmam da. Ancak günün sonunda ‘Burada bir şey var, makul bir teftişten fazla bir politiğin boş lafı üzerine, altını doldurun uğraşı var. Biz saygın müfettişlere güveniyoruz. Onların teftiş ahlaklarına inanıyoruz. Yapsınlar teftişlerini nazaranceğiz. çabucak hemen teftişleri bitmedi.”