İngiliz ve Amerikalı doktorlar Türk tabiplerden eğitim alıyor

JoKeR

Active member
Sağlık turizmi çerçevesinde geçtiğimiz yıl 1 milyon civarında yabancı hasta sıhhatlerine kavuşmak için Türkiye’yi tercih ederken dünyanın dört bir yanından hekimler da eğitim için Türkiye’ye geliyor.

Bu çerçevede Başakşehir Çam ve Sakura Kent Hastanesi’nde son teknolojiyle gerçekleşen robotik üroloji ameliyatlarını izlemek için ABD ve İngiltere’de vazife yapan tabipler ile sıhhat çalışanlarından oluşan 17 işçi Türkiye’ye geldi. Tabipler ve sıhhat çalışanı Başakşehir Çam ve Sakura Kent Hastanesi Üroloji Kliniği Eğitim Sorumlusu Prof. Dr. Abdulmuttalip Şimşek ve takımının gerçekleştirdiği operasyonları dikkatle takip etti.

“Geliştirdiğimiz yeni ameliyat teknikleri dünyada nitekim yankı uyandırdı”

Dünyanın dört bir yanından tabiplerin Türkiye’ye eğitim için geldiğini aktaran Başakşehir Çam ve Sakura Kent Hastanesi Üroloji Kliniği Eğitim Sorumlusu Prof. Dr. Abdulmuttalip Şimşek kelamlarına şu biçimde devam etti:

“ABD ve İngiltere’den üroloji uzmanları bizimle birlikte burada kendi tekniğimiz olan üretroplasti, protez teknikleri, prostat kanserinden dolayı robotik cerrahi uyguladığımız ameliyatlara birebir katılıyorlar. Bizim tekniğimizin birebir eğitimi için burada bulunuyorlar. Son çağdaş teknolojilerle bir arada bizim geliştirdiğimiz yeni ameliyat teknikleri dünyada sahiden yankı uyandırdı. Bu da insanların, tabiplerin ilgisini çekti. Onlar da hem ameliyat tekniğini öğrenmek birebir vakitte yeni geliştirilen aletleri bilhassa protez aletlerini birebir test etmek emeliyle buradalar. Daha evvel de ABD ve İngiltere haricinde İtalya, İspanya, Orta Doğu, Afrika ülkelerinden eğitim için bize geldiler.

Bunların devamı da gelecek üzere düşünüyorum. Robotik cerrahi prostat kanserinden dolayı ameliyat ettiğimiz bir hasta vardı, bunda da kendi geliştirdiğimiz robotik hudut gözetici tekniğini bir daha Amerikalı ve İngiliz doktorlarımıza gösterdik. İşin açıkçası birinci hastaneye girdiklerinde ‘Aaa ne biçim bir hastane, inanılmaz bir şey, hayli büyük devasa bir hastane’ dediler. Kendi yaşadıkları kentlerde biraz daha küçük hastanelerde çalışıyorlar. Hastanenin yapısını, ameliyathaneyi epey beğendiler”

“İşinde ehil cerrahlarla bu eğitimi alabiliyor olmak fazlaca büyük bir fırsat”

Türkiye’de aldığı eğitim üzerine konuşan Amerikalı Uzm. Dr. Laura Taylor,

“Aslında ABD’de kullandığımız iki aygıt var ancak maalesef yeni aygıtlar çabucak hemen ABD’de mevcut değil, o yüzden Türkiye’ye gelip epeyce fazlaca yeterli, işinde ehil cerrahlarla bir arada bu eserlerle ilgili eğitim alabiliyor olmak bizim için epey büyük bir fırsattı. Türkiye’ye birinci gelişim lakin umarım son gelişim olmaz. tekrar gelmek isterim, buraya geldiğimizden bu yana hem hastane işçisi tıpkı vakitte öteki arkadaşlar bize epeyce uygun bir misafirperverlik gösteriyorlar. Burada sahiden hastane şartlarının ne kadar âlâ olduğunu ve buradaki cerrahların eğitimlerinin ne kadar güzel olduğunu gördük. Aslında bizim ABD’de aldığımız eğitimlerle fazlaca benzeri bir eğitim düzeyi burada yakalanıyor. Çok küçük nüanslar var, onları da burada gözlemleme talihi bulmak bizler için bir fırsat oldu. Burada epey düzgün cerrahlar var, umarım bu üslup eğitimler son olmaz, senelerca bu eğitimler sürer” dedi.

“Ülkelerimize döndüğümüzde bu aygıtlarla da implantasyon gerçekleştireceğiz”

Türkiye’de katıldıkları eğitimler daha sonrası öğrendikleri teknikleri ülkelerinde uygulayacaklarını aktaran İngiliz Uzm. Dr. Rowland Rees, “İngiltere’den meslektaşlarımla bir arada İstanbul’a gelmemizin en temel niçini; yeni aygıtlarla ilgili burada Türk cerrahlarımızdan eğitim almak. Burada eğitimlerimizi tamamladıktan daha sonra ülkelerimize döndüğümüzde bu aygıtlarla da hastalarımıza implantasyon gerçekleştireceğiz. Daha evvel Türkiye’ye, İstanbul’a gelmiştim. İstanbul epeyce hoş bir kent. Fakat eğitim için birinci sefer buradayım ve hakikaten de imkanları bu kadar yeterli olan bir hastane içerisinde, ameliyathanede epeyce uygun cerrahlarla bu eğitimi alabilmek bizim için büyük bir fırsat. Buradaki herkes sahiden epeyce yardımseverdi, hastanede hayli yeterli ağırlandık ve karşılandık, bu hislerle buradan ayrılacağım” diye konuştu.