İsmail Saymaz: Ahlatlıbel’de en memnuniyetsiz görünen Uygun Parti önderi Meral Akşener’di

BordoBereli

Genel Mod
Global Mod
Gazeteci İsmail Saymaz, CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun davetiyle bir ortaya gelen 6 muhalefet partisinin cumartesi günü gerçekleştirdiği görüşmeye ait kaleme aldığı yazısında, “Ahlatlıbel’de en memnuniyetsiz görünen Âlâ Parti başkanı Meral Akşener‘di” dedi.

Uygun Parti başkanı Akşener’in o gece pek konuşmadığına dikkati çeken Saymaz, “Düzgün Parti’nin bir ağır topu” diyerek ismini paylaşmadığı bir kaynağının mevzuya ait, “Üzerinde anlaşılması gereken, yalnızca parlamenter sistem konusuydu. Ancak o denli ileri noktaya taşıdılar ki, gelecekte sorun olacak bir yapı inşa ettiler. Yeni partiler kendilerine alan açma çabası veriyor. İleride istekler tepe yapar. Muhakkak konularda anlaşmakta zahmet çıkar. Küme kurmaya kadar istekler var. Olması gereken, ‘Parlementer sistemde anlaştık’ demekti. Büyük mana yüklendi” kelamlarını aktardı.

“Kılıçdaroğlu, adaylık düşündüğü için herkese taviz vermeye hazır bir biçimde olduğunu görüyorum”

Öte yandan Kılıçdaroğlu’nun cumhurbaşkanı adayı olmak isteğinden ötürü bu basamağa gelindiğini savunan Güzel Partili yetkili, “Adaylık düşündüğü için herkese taviz vermeye hazır bir biçimde olduğunu görüyorum. Onun bu halinin sezilmesinin ileride daha büyük kahırlar çıkaracağını düşünüyorum” dedi.

Toplantıya dair edindiği kulis ayrıntıları de aktaran Saymaz, “Deva ve Gelecek’in Millet İttifakı’na katılıp katılmayacakları ise netleştirilmedi. Deva Partisi Genel Lider Yardımcısı İdris Şahin, iktidarın Seçim Kanunu’nda yapacağı değişikliği görmek istediklerini söylüyor. Barajın yüzde 5’e indirilmesi Millet İttifakı’nda hesapları bozabilir” dedi.

Saymaz’ın Halk TV’deki yazısının tamamını okumak için .

• Gökçer Tahincioğlu’nun tahlili: 5 saat 15 dakikalık dorukta aday konuşulmadı, prensiplerin konuşulması benimsendi: Yeni sistem için açıklama 28 Şubat’ın yıl dönümünde yapılacak
  • Muhalefet tepesi bildirisi: Krizin sebebi ‘başkanlık’ sisteminin keyfi uygulamaları, mutabakat metnimiz 28 Şubat’ta milletimizle paylaşılacak
  • TIKLAYIN – Kılıçdaroğlu: HDP’yi yok saymıyoruz
  • TIKLAYIN – Mithat Sancar’dan “6 önderin toplantısı” yorumu: HDP’yi yok sayan anlayışın Türkiye’ye nasıl bir gelecek vadettiğini açıklaması gerek
  • Akşener: Birinci kez ülkenin geleceğine dair umutlandım
  • TIKLAYIN – Gelecek Partili Selçuk Özdağ: HDP üzerinden yapılmak istenen spekülasyonlara aldırmıyoruz