İstanbul’da bir müteahhit olmayan daireleri satıp, kayıplara karıştı

BordoBereli

Genel Mod
Global Mod
İstanbul Maltepe’de bir müteahhit, çabucak hemen inşaatı başlamamış daireleri 15 şahsa ortalama 200’er bin TL’den sattı. Apartman üretimini öbür bir firmaya devreden müteahhit, vatandaşlardan aldığı paralarla ortadan kayboldu.

Parayı ödemelerine karşın konutlarına kavuşamayarak mağdur olduğunu belirten vatandaşlar, daire karşılığında peşin olarak verdikleri parayı almak üzere müteahhit Atakan E. ile irtibata geçmek istese de ulaşamadı. Kişi başı ortalama 200 bin TL civarında paralarını kaptırdıklarını argüman eden vatandaşlar, olayı yargıya taşıdı.

“Müteahhidin battığını duyduk”

Konut alma hayaliyle dolandırıldıklarını sav eden Murat Eker, “2018 yılında burada bulunan eski bir binanın yıkıldıktan daha sonra yerine dikilecek olan yeni binadan 350 bin lira pahasında olan konut için 100 bin lira peşinat vererek daire aldık. Ortadan 1 sene geçmiş bulunmasına karşın yıkılacağı söylenen bina yıkılmadı. Aslında o periyotta de müteahhitten şüphelenmiştik ama parayı verdiğimiz için elimiz kolumuz bağlıydı. Kısa bir süre daha sonra bize olmayan daireleri satan müteahhidin battığını duyduk. Dikilecek olan bina diğer bir firmaya devredilmiş. Yeni gelen firma bizden ekstra olarak 100 bin lira daha istedi. Biz de mesken sahibi olma hayaliyle onu da verdik” dedi.

“Bizim paralarla gününü gün ediyor”

200 bin lira parasını çabucak hemen geri alamadığını belirten Eker, “Fakat yeni gelen firma evvelki müteahhit olan bireye verdiğimiz paralardan sorumlu olmadığını belirtti. Biz de bize daireleri birinci satan bireyle irtibat kurmaya çalıştık lakin hiç bir geri dönüş alamadık. Telefonlarımıza dahi çıkmıyor. İşin daha makûs tarafı bu olayda 15 kişi daha bu türlü mağdur edildi. Duyduğumuza göre telefonlarımıza çıkmayan müteahhit Tuzla civarında yaşıyormuş. Bizim paralarla gününü gün ediyor. Şu an ben kirada oturuyorum. Parasını verdiğim konutuma giremiyorum. Öteki mağdurlarla bir arada savcılığa da hata duyurusunda bulunduk” diye konuştu. (İHA