Kanserle çaba eden Canan Ergüder’in gözyaşları

Cicekciabla

Genel Mod
Global Mod
Kanserle çaba eden Canan Ergüder’in gözyaşları bir müddetdir göğüs kanseri tedavisi nazarann oyuncu Canan Ergüder, İclal Aydın’la yaptığı canlı yayında duygusal anlar yaşadı. Kansere yakalanışını öğrenme sürecinden bahseden Ergüder, Aydın’ın “Bu süreçte ne düşündünüz?” sorusu üzerine “Ölmek istemiyorum” diyerek gözyaşlarına hakim olamadı.

Göğüs kanseri tedavisi bakılırsan Canan Ergüder, #MemeKanseriKontrolu sloganıyla müellif İclal Aydın’ın moderatörlüğünde gerçekleşen canınlı yayına katıldı. Ergüder, yaşadığı süreci anlatırken, kimi bazı duygusal anlar yaşadı.

“AKLIMA BİRİNCİ MEVT GELDİ”

* Ölmek istemiyorum.. Birinci evvel çocuğumu düşündüm. Çok küçük ne yapacağım diye düşündüm. Ben daha yaşamak istiyorum. Benim aklıma birinci vefat geldi. Onunla yüzleşmek kolay olmuyor. Küçük çocuğum var aklıma bencilce şeyler geliyor. Çocuğumun beni hatırlamasını istiyorum. 17 sene daha yaşarsam güzeldir. Çocuk 20’yi bulursa uygundur. Daha yapmak istediğim şeyler var, hoş şeyler yapıyordum üzere şeyler aklıma geldi.

“BANA EVRE HİÇBİR VAKİT SÖYLENMEDİ”

* ‘Menajerimi Ara’ grubumda büyük bir şey yaşandı. her insanın önünde öğrendim. Sette yakın planım çekiliyordu. Son yakın planım çekilmek üzereyken haberi aldım. Telefonumu kapattım, çekin dedim. daha sonra bir saat orta verdik. aslına bakarsanız annem görüntüleme merkezinde sonuçları alıyordu. Tümörle ilgili bilgi… İnsan çabucak evreyi öğrenmek istiyor. Bana evre söylenmedi, hiç bir vakit söylenmedi. Ancak agresif tıpta tümörüm olduğu söylendi. Bunun uygun ya da makûs yanları var.

“AMELİYATIMA KADAR ÇALIŞTIM”

* Ameliyatıma kadar çalıştım. Ameliyat oldum bir hafta daha sonra çalıştım. hiç bir kısımdan farklı kalmadım. Çalışmak epeyce değerliydi. Kabuğuma çekilirsem düzgünce makus olacağım, fazla düşünmeme sebep olacaktı. Sağ olsun senaryolarım ona bakılırsa yazıldı. Beni de çıkarmadılar. Patolojim kararı gelince tedavi sürecim belirli oldu. Kanser lenflerimde de çıkınca kemoterapi olacağı netleşti. Birinci iki kemoterapime kadar çalışmaya devam edebileceğim fakat pandemi niçiniyle daha sonrasında çalışmamam gerektiği söylendi. Setler hastalık barından ortamlar. Çok gür saçlı bir hanımım, karakterim de saçlarıyla baya oynuyorduk. İki haftadan daha sonra saçlarım dökülecekti ve perukla oynamak istemedim. İkinci kemoterapimi almama yakın, ayrıldım.

“ALTI HAFTA KİMSEDEN GIK ÇIKMADI”

* Haberim çıkmadı. Dışarı haber yayılmadı. İstediğiniz kadar haberin çıkmamasını söyleyin fakat sette gizli kalmaz ancak altı hafta kimseden gık çıkmadı. Kemoterapime bir gün kala haber çıktı. Basının da duyup haber yapmadığını düşünüyorum. O yüzden basına karşı yeni bir bakış açım var. İnsanlara karşı da… Haber çıktığı hakikat vakitti. Altı haftada sindirmiş olarak çıkması uygundu. hiç bir vakit sindiremiyorsunuz lakin bir biçimde yaşamayı öğreniyorsunuz.

“ARALIKLI ORUÇ YAPTIM”

* Beslenmem çok biçimde değişmedi. Aralıklı oruç yaptım. Daha evvel ortada sırada aslına bakarsanız bunu yapıyordum. Eşim Kenan Ece bu mevzuyla ilgili hayli araştırma yaptı. Neyin uygun geleceği istikametinde araştırmalar yaptı. Aralıklı oruç hakkında inanılmaz fazla makale okuyup, görüntü izledik. O bu kadar önüme çıkarmasaydı yapmazdım. Aralıklı oruç sistemi yeniliyor. Bunu yapın diye söylemiyorum, bu benim doğrumdu… Ben kendim için bu biçimde bir şey yaptım. Yeterli geldi mi, gelmedi mi bilmiyorum. Sanılanın tersine kemoterapi kilo verdirmiyor, aldırıyor. Kilo almamı minimalde tuttu. Bedeninize sıkıntı gelen bir müddetç… Bir hekimim, ‘vücudunuza atom bombası atılıyor’ demişti. Süreç boyunca aralıklı oruç yaptım. Biroldukça insan, ‘nasıl az kilo aldın’ ve ‘nasıl bu kadar dinç kaldın’ demişti. Anladığım kadarıyla bedenimi yeterli karşıladı.

“ESKİ BEN BEN DEĞİLİM”

* Lenflerim alındığı için lenfödem olma ihtimali var. O yüzden eski ben ben değilim. Lenfödem hakkında bilgilendiriyorum kendimi… Bütün koltuk altım alınmadı. Ne kadar az alınsa da bizi bir süre şeyden koruyan şey alınınca, bedeninizde değişik hasarlar gelmeye başlıyor. Sol tarafıma dikkat etmem gerekiyor. Lenfödem yavaşça alınacak bir şey değilmiş. Süreç içerisinde ben de öğreniyorum. Sol tarafımı kullanılacak bir çalışma yapmayacağım. Yürürken sol tarafınızı sallıyorsunuz, ona dikkat etmem gerekecek.

* Çok şükür uygun gidiyorum derken örneğin haşimato hastasıydım tiroidim sapıttı. Bedeninizin hormanel istikrarı bozuluyor. Altı ay ile bir sene içinde beden geri geliyormuş. Radyoterapinin yaptığı hasar daha başka… Ameliyattan kalan hasarlar bir sene sürüyor.

“HIZLA İLERLEYEN BİR TÜMÖRMÜŞ”

* İki ay evvel gitseydim tahminen lenfime atlamamış olacak. Onu bilemiyorum. Muhtemelen atlamıştır. Muhtemelen çalışmaya başladığım periyot atladı. Ne kadardır bu tümör vardır diye sordum. Fark ettiğimde küçüktü. Süratli ilerleyen tümörmüş.

* Annemin sorun çıkarabilen göğsü olmuştu lakin kansere dönmedi. Birinci korkusunu yaşadığında annem 37 yaşındaydı. Kapıda annem ile babamı dinliyordum. bu biçimde 11 yaşındaydım. Göğüs kanserinden kuzenimi kaybettik. Onun kanseri daha farklıydı. O beni fazlaca yıktı. Benim şu anki yaşımdayken kaybettik.

* Değiştirmeye çalıştığım epey şey var. Düşündüğüm şeyleri kendime saklamak istemiyorum. Beni rahatsız eden şeyleri söylemek istiyorum. Daha dürüstlükle söylemek istiyorum. Bir şeyle yüzleşmek demek karşı tarafı kıracağınız manaya gelmiyor. Karşı tarafı sayıp, kendinizi saymamazlık yapmayın.

“OĞLUMA YAZIYORUM, ELİNDE BANA DAİR BİR ŞEY OLSUN İSTEDİM”

* Bir defterim var oğluma bir şeyler yazıyorum. aslına bakarsanız bu olaylar olmadan evvel de düşünüyordum, ertelediğim bir şeydi. Elinde bana dair bir şey olmasını istedim.

* Saçım daha tam oturmadı. Tentene benzemeye başladım. Saçımı epeyce sevdim.

* Göğüs kanseri artık yeni grip üzere söyleniyor. bu biçimde dediklerinde tekme atasım geliyor. Buyrun bu yükü size vereyim demek istiyorum.Kaybedeceğiniz ne var ise ona odaklanıyorsunuz. Göğüs kanserinin berbat örnekleri de var…