Komutanlıktan yazarlığa: İhsan Oktay Anar

AirdropAvcisi

New member
Günümüzde epey okunanan bir müelliftir İhsan Oktay Anar… Onu okuyanlar daima şunu söyler: niye hiç medyaya çıkmıyor, konuşmuyor. Biz söyleyelim; İhsan Oktay Anar’ın kendine has özelliğidir bu.

Romanını müellif, okurlara teslim eder ve köşeye çekilir. Birden fazla müellif üzere imza merasimleri düzenlemez, basına demeç vermez, söyleşi yapmaz…

OPERASYONDA BİR KUMANDAN

Lakin ünlü müellifle ilgili fazlaca çarpıcı bir bilgi var. Meğerse İhsan Oktay Anar, muharrir olmadan evvel 1990’lı senelerda Kuzey Irak Harekatı’na bir epeyce sefer katılmış ve operasyonlarda bulunmuş.

Şöyle anlatıyor muharrir;

“Okulda asistanken, 1994’te, yazdığım üç kitabı gönderdim İletişimYayınları’na: Puslu Kıtalar Atlası, Kitab-ül Hiyel ve ondan sonrasında yayımlamaktan vazgeçtiğim Tamu (Akıbetini anlatacağım). 10 gün daha sonra arayıp ‘Basacağız’ dediklerinde sevinçten havalara uçtum. daha sonra askere gittim. Okulda kimsenin benim yokluğumun farkında olmadığını döndüğümde anladım. Bana ‘Sen neredeydin’ dediler. O senelerda hepsi o bursla, bu bursla yurt dışına gidiyordu. Benim de o denli gittiğimi sanmışlar. halbuki ben, gidilebilecek en uzak yerdeydim: 1995’te, Kuzey Irak’ta, Çelik Harekâtı’nda…”

MAYIN TEMİZLEME VAZİFESİ

O kış, eksi 30 derece soğukta, PKK’ya karşı düzenlenen, Korgeneral Hasan Kundakçı komutasındaki 40 günlük hudut ötesi operasyonun bir kesimi olmuş Anar; üstelik tim kumandanı olarak.

Habur’dan geçmişler sonu. Diyarbakır, Şırnak, Cizre’de bulunmuş. Baskınlara uğramışlar, pusuya yatmış. Bixi ateşinin ışıklarını üzerinden geçerken görmüş. Hatta bir defasında bir anti-tank mayını temizleme görevi düşmüş üzerine.

“TOPRAĞI KAZDIM, MAYIN ÇIKMADI”

“Biz sonda ilerlerken, tankların yolunun üzerinde bir mayınlı alan olduğu söylendi… Biliyorsun, anti-tank mayını sen üzerine basarsan patlamaz. 145 kilo yük lâzım onu patlatmak için. Bu yüzden onu kara mayınıyla tuzaklarlar. Temizlemeye giden üzerine basıp patlatsın diye. O bölgeye geldiğimizde 10 kişilik timimi zirvenin gerisine gönderdim. Patlarsa ziyan görmesinler diye. Elime bir tornavida alıp mayın olduğu söylenen yere ulaştım. Toprağı kazdım kazdım, lakin mayın çıkmadı…”

Ergül Tosun

Kitap sayfası için bağlantı:

[email protected]