Mahkemeden zıt kelepçe sonucu: Orantısız ve hukuka karşıt

BordoBereli

Genel Mod
Global Mod
İzmir Adliyesi’nde 2 polis tarafınca karşıt kelepçe yapılan eski emniyet müdürü ve avukat Emrullah Aksakal açtığı tazminat davasını kazandı. Zıt kelepçenin orantısız ve hukuka muhalif olduğuna hükmeden mahkeme heyeti, Aksakal’a 10 bin TL tazminat ödenmesine karar verdi.

Olay, 17 Haziran 2020’de İzmir Adliyesi’nde meydana geldi. ‘Kapı değişti’ diyen özel güvenlik vazifelisi, avukat Emrullah Aksakal’ı adliyeye almadı. Çıkan tartışmaya, adliye karakolunda nazaranvli polis memurları İ.K. ve O.D., müdahale etti. Emekli emniyet müdürü olan avukat Aksakal’a aykırı kelepçe takıldı. Aksakal, güvenlik kameralarına da yansıyan olayı, yargıya taşıdı. Aksakal, İ.K., O.D. ve güvenlik gorevlisinden şikâyetçi olarak tazminat davası açtı.

“Direnç yahut mukavamet yok”

İzmir 3’üncü Yönetim Mahkemesi’nde görülen davada, eksper ve kamera imajlarının incelemesinin akabinde Emrullah Aksakal’ın, rastgele bir direnç yahut direnç göstermemiş bulunmasına karşın karşıt kelepçe yapıldığı açıklandı. Üst aramasına tabi tutulmayan Aksakal’a zıt kelepçe uygulanmasının makul ve mantıklı olmadığı, oburlarının hayatını tehlikeye sokmadığı, cinsel taciz, bayan cinayeti, uyuşturucu taciri ve terör kabahatleri üzere infiale yol açan cürümlerin faili olmadığı göz önüne alındığında zıt kelepçenin orantısız ve hukuka muhalif olduğunun altı çizildi. Bu niçinler kararında hâkim, Aksakal’ı haklı bularak, 10 bin lira manevi tazminat ödenmesine karar verdi.

“Güvenlik hizmeti kusurluydu”

Yaşadığı olayı anlatan Emrullah Aksakal, “Özel güvenlik nazaranvlisi tarafınca avukat giriş kapısından giremeyeceğim söylendi. Bunun üzerine ben de ‘bu biçimde ilgili savcıyla görüşün, bu yazıyı kaldırsınlar’ dedim ve kelamlı tartışma çıktı akabinde iki kolluk nazaranvlisi geldi. Eski emniyet müdürü ve avukat olduğumu söylememe karşın sonuç değişmedi. En berbatı de adliyeyi uzunluktan boya aykırı kelepçeli bir biçimde gezdirdiler. Herkese beni berbat lanse ettiler. Beni tanıyan memurlar, geldiğinde her şey anlaşıldı. Bunun üzerine devletin sunduğu güvenlik hizmetinin ayıplı olmasından dolayı idari yargıya gittim ve haklı bulundum. Devletin, sunduğu hizmetin kusurlu olmasının gerisinde durup, tazminat vermesi de olumlu bir durum” dedi.

“Tavırları epeyce yanlıştı”

Polis memurlarına direnç göstermemiş bulunmasına karşın aksi kelepçe yapıldığını belirten Aksakal, “Orada çalışan kolluk nazaranvlileri beni tanıyabilirdi. Mesleksel polisin bunu bilmemesi kusur. İki şahıslardı ve olayı daha itidalli bir biçimde değerlendirebilirlerdi. Ayrıyeten elimde avukat kimliğim var. Avukat aranamaz ancak evvel üst araması da yapabilirlerdi. Tüm hedef beni rencide etmekti. En düzgün polis, vatandaşa varlığını hissettirmeden bakılırsavini yapandır. Halleri hayli yanlıştı. Umarım, gereken dersler çıkarılmıştır. Ben hiç bir biçimde memurla tartışmam. hadisede da direnç göstermedim. Manzaralarda de bu açıkça görülüyor” diye konuştu. (DHA)