Meclis’te okunmayan darbe raporu | Eski Genelkurmay Liderleri ve emniyet müdürleri kurula hangi ayrıntıları verdi?

BordoBereli

Genel Mod
Global Mod
12 Temmuz 2017’de periyodun TBMM Lideri İsmail Kahraman’a sunulan fakat Meclis’te okunmayan Darbe Raporu’nda FETÖ’nün din istismarı yaptığına işaret edilirken, siyasi ayağa yer verilmedi

Cumhuriyet gazetesinden Leyla Kılıç’ın haberine bakılırsa, FETÖ’nün geçmişte dini bir yapı olarak görüldüğüne dikkat çekilirken, 2010’lu yıllar “Gizli Amaçları İfşa Dönemi” olarak açıklandı.

Örgütün siyasi iktidarı gaye aldığına dikkat çekilen raporda bu periyot, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a ve onun şahsında AKP hükümetine karşı başlatmış olduğu zımnî gayret olarak nitelendirildi.

7 Şubat 2012 tarihindeki MİT Müsteşarı’nın söze çağrılması örgütün niyetinin ifşası olarak kabul edilirken, 17-25 Aralık yolsuzluk operasyonununda örgütün gerçek yüzünü ortaya koyduğu söz edildi. Raporda, örgüte adam kazandırmada kilit rol oynadığı tabir edilen dershanelerin kapatılmasından geri dönüş olmaması üzerine, operasyon için düğmeye basıldığı kaydedildi.

FETÖ’nün örgütlenmesi ve din istismarına işaret edilirken, din eğitim kurumunda yaşanan çeşitli sorunların acil olarak giderilmesi gerektiği vurgulandı.

Darbe teşebbüsünün akabinde kurulan komisyona çağrılan eski Genelkurmay liderleri, emniyet müdürleri ve politikler örgüte ve darbe teşebbüsüne ait bilgi verdi.

“Örgüt 1980’lerden itibaren devletin önemsediği kademelerine sızmaya başladı”

Eski İçişleri Bakanı Efkan Ala: Örgüt 1980’lerden itibaren devletin önemsediği kademelerine sızmaya başladı. 17-25 Aralık’tan daha sonra başlatılan soruşturmalar kararı örgüt mensuplarının emniyetin operasyonel ünitelerinde, istihbaratında, emniyet müdürleri düzeyinde yüzde 90’ların üzerinde bir oranda olduğu görüldü.

“1987 yılında özel sınıf uygulaması başlatıldı”

Eski Emniyet Genel Müdür Yardımcısı Emin Arslan: Daha evvelki senelerda siyasi değil, gizlice devletin ilgili kurumlarına sızmaya çalışan bu örgüt, merhum Turgut Özal vaktinde artık resmen açık bir biçimde devlet takımlarına yerleşmeye başladı… 1987 yılında özel sınıf uygulaması başlatıldı. Yüzde 80’i Fethullahçı takımların Emniyete ve amir statüsünde yerleşmesi bu uygulamayla oldu. Bizim Emniyet Teşkilatında en çok, İdris Naim Şahin devrinde emniyet müdürlüklerinin yüzde 80’i, istihbarat ve KOM dairelerinin şimdi tamamı bu örgütün denetimine girdi.

“Ben misyona geldiğimde tahminen 81 müdürün 65-70’i FETÖ’cüydü”

Eski Emniyet Genel Müdürü Mehmet Kılıçlar: Ben Emniyet Genel Müdürü olarak 2011 yılının sanırım temmuz ayında atandım. Ben misyona başlarken sayın bakanımızla bunları epeyce açık konuştum. Sayın bakana açıkça arz ettim zira kendisini de evvelinde tanıyordum. Ancak maalesef atamalarda, örneğin, ben nazaranve geldiğimde tahminen 81 müdürün 65-70’i FETÖ’cüydü, ben nazaranve geldikten daha sonra atamalarla bu sayı 75’e çıktı.

“FETÖ/PDY’nin tarafımızdan fark edilmemesi kelam konusu değildir “

Eski Genelkurmay Lideri ve Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın kurula 30 Mayıs 2017 tarihinde gönderdiği yazılı beyan: Devletimizin bir müddetdir FETÖ/PDY ile yürüttüğü çaba bizim de kurumsal olarak azami dikkat ve hassasiyetle ortasında yer aldığımız bir çabadır. FETÖ/PDY’nin tarafımızdan fark edilmemesi kelam konusu değildir ve hatta en üst düzeyde risk olarak tanımlanmıştır. Ayrıyeten yakın geçmişe kadar bu yapılanma (FETÖ) ve dini motifli hareketin tüm kamuoyunca malum olduğu bir gerçektir. Bu yapılanmanın devletin sivil, asker ve polis tüm kurumlarına uzunca müddettir yavaş ve sistematik bir biçimde kendisini gizlemek suretiyle sızarak, işi bir darbe ile seçilmiş hükümeti devirmeye, TSK’yi ve Türkiye’yi denetim altına alma noktasına getirmeye cüret etmesi, devletin öbür kurumları da dahil bir hayli kimsenin beklemediği bir durumdu. Lakin, yakın geçmişte yaşanan gelişmelerin (07 Şubat, MİT tırları ve 17-25 Aralık vb.) bu biçimde bir hainliğin varlığının somut biçimde ortaya çıkmasını sağlamasıyla birlikte, önlem ve çalışmalarımız tereddütsüz olarak alınmış ve uygulanmış ve TSK’nin kendi içerisindeki hainleri temizleme çabaları en üst düzeye çıkarılmıştır.

“Hükümeti kesin olarak bilgilendirdik lakin daha sonrasında bir şey yapıldığını görmedik”

Eski Genelkurmay Lideri Hilmi Özkök: 2002 yılında Genelkurmay Başkanlığına atandım. 2004 Ağustos ayındaki Ulusal Güvenlik Kurulu’nda silahlı kuvvetler komuta katı olarak bunun bir örgüt olduğunu, epey büyük bir imkân ve kabiliyete sahip olduğunu lisana getirip “Bir icra planı yapılsın, bu iş takip edilsin” dedik. Hükümeti kesin olarak bilgilendirdik lakin daha sonrasında bir şey yapıldığını görmedik.

Eski Genelkurmay Lideri Işık Koşaner: MİT’ten ve Emniyetten gelen bilgiler dahilinde Yüksek Askeri Şûra kararları ile ilgili işçinin silahlı kuvvetlerden ilişiği kesiliyordu. Fakat kimi basın organlarının kamuoyunda oluşturduğu “Namaz kılan, içki içmeyen atılıyor” halindeki imaj niçiniyle şûra kararları engellenmeye başladı. Bu niçinle son 8-9 yıldır TSK kendini koruyamaz duruma düştü. (Darbedilk evvelki yılları kastediyor) Örgüt mensupları TSK’ye yerleşerek güçlendi ve üretilen geçersiz bilgi ve dokümanlarla davalar açılarak TSK’nin kıymetli takımları tasfiye edilerek örgüt mensuplarına yer açıldı.

“TSK’ya sızmalar ve ortasında oluşan cuntalar hakkında MİT’ten bilgi alamadık”

Eski Genelkurmay Lideri Orgeneral İlker Başbuğ: 1992 yılında MİT Müsteşarlığı’na sivil getirildikten daha sonra askeri takımların tedricen azaltılarak sıfır noktasına getirildiğini, bu niçinle TSK’ya sızmalar ve ortasında oluşan cuntalar hakkında MİT’ten bilgi alamadık. nazaranv yaptığım 2002-2010 ortası periyotta de Fethullahçılar konusunda MİT’ten hiç bir bilgi verilmedi. bu biçimdeki MİT Müsteşarı Emre Taner, gayri resmi olarak 100 sayfalık kadar bir rapor verdi. Raporda cemaatle ilgili basında yapılanması, ekonomik gücü üzere genel bilgiler bulunduğunu ve yalnızca 8-9 polisin cemaat mensubu olduğu yahut alakası olduğuna dair bilgi bulunduğunu 2002-2010 devrinde Emniyet ve Jandarma istihbaratından da kendilerine isim bazında gelen bir bilgi bulunmadığını, hukuken askeri işçisi karargâh haricinde izleme yetkilerinin olmadığını, bu biçimde bir ünite kurulması için talepte bulunduklarını lakin uygun görülmediği ayrıntıların paylaştı. Askeri okullara sızılma olayı bu okullara ÖSYM tarafınca yapılan imtihanla öğrenci alınmasıyla gerçekleşti. Sorunu mülakatla çözmek için işçi temin merkezleri kurmamıza karşın bu merkezler de örgüt tarafınca ele geçirilmiş.

“Ergenekon, Poyrazköy, Balyoz üzere davalarla ordu ortasında tasfiyeye gidilerek örgütün önü açıldı”

Emekli Jandarma Kurmay Albay ve Müellif Mustafa Önsel: FETÖ’nün askeriyeye sızması 1982’de Harp Okulu’nda büsbütün sivil lise kökenli öğrencilerden oluşan özel bir sınıf oluşturulması ile başladı. Bu öğrenciler 1985’te mezun olup vazifeye başladıktan fazlaca daha sonra bunların birçok general oldu ve çabucak hepsi darbe teşebbüsüne katıldı. Ergenekon, Poyrazköy, Balyoz üzere davalarla ordu ortasında tasfiyeye gidilerek örgütün önü açıldı. 2008’den itibaren disiplinsizlik ve sıhhat meseleleri üzere sebeplerle askeri okullardan da tasfiyeler başladı. 2012’de ise şakirt olmayan askeri liselere giremez duruma geldi.

Eski Başbakan Ahmet Davutoğlu: 2015 YAŞ toplantısında bana ve Sayın Cumhurbaşkanımıza intikal eden bilgiler, birlikte yaptığımız istişari görüşmelerde değerlendirilmiş ve TSK’nin teamül ve kuralları da göz önünde bulundurularak bu güzide ve stratejik kurumumuzun bu tıp yıkıcı ögelerden arındırılması için kapsamlı adımlar atılmıştır. esasen FETÖ/PDY mensuplarının kendilerini gizleyerek bürokrasiye sızma uğraşlarının gerçek mahiyeti, toplumun dini inançlarının toplumsal hayattaki tezahürlerini bir tehdit olarak tanımlayarak dindar bireylerin bürokraside yer almasını çeşitli tekniklerle engelleyen, bu yolda hukuk dışı uygulamalara da başvurmaktan çekinmeyen vesayetçi/darbeci anlayış temsilcilerinin hastalıklı davranışları sebebiyle başlangıçta tam olarak teşhis edilememiştir.