Merkez Bankası Hukuk İşleri Genel Müdürlüğü 375 sayılı KHK’yı işaret etti: misyondan alınan liderlerin 2 yıl boyunca maaşlarını almaya devam etmesi mü

BordoBereli

Genel Mod
Global Mod
Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Lideri Recep Tayyip Erdoğan tarafınca nazaranvden alınan Merkez Bankası (MB) liderlerine iki yıl daha maaş verilebildiği öğrenildi. Ayrıyeten bunun yalnızca Merkez Bankası ile hudutlu olmadığı, kamudaki tüm üst seviye nazaranvliler için geçerli olduğu tabir edildi.

MB Hukuk İşleri Genel Müdür Yardımcısı Şerif Uygun, şahsi olarak şu andakilerin alıp almadığını bilmediğini fakat mevzuatın yalnızca MB değil üst kademe tüm kamu yöneticileri için bu imkanı sağladığını deklare etti.

Cumhuriyet’ten Mustafa Çakır’ın haberine göre, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda “torba teklifin” görüşmeleri sırasında eski Merkez Bankası Lideri, Güzel Partili Durmuş Yılmaz, BDDK Başkanı’nın vazifesinden ayrıldıktan daha sonra iki yıl içerisinde rastgele bir bankada misyon alamadığını, nazaranvden ayrıldıktan daha sonra bir yıl maaşını devletin ödemeye devam ettiğini söylemiş oldu. MB Yasası’nda bu biçimde bir düzenleme olmadığına dikkat çeken Durmuş, şöyleki devam etti:

“MB liderleri da üst yöneticileri de bankalara gidip iki yıl ortasında bakılırsav alamazlar fakat onlara rastgele bir maaş falan ödenmiyor. Şu anda bakılırsav mühletleri dolmadan birbiri gerisine misyondan alınmış 3 tane lider var. Bunlar kamuda rastgele bir misyona atanmadılar, özel kesime de geçmediler. Benim sorum şu, bu sorunun doğal, kayıtlara geçmesi için istiyorum bunu zira bu mevzu ileride araştırılacaktır, birebir 128 milyar rezervle ilgili araştırmanın yapılacağı üzere. Sorum şu: misyondan ayrılan birinci lider Murat Çetinkaya, ikinci Murat Uysal, üçüncü Naci Ağbal, şu anda misyonda olan Lider. Bunlar şu anda maaş alıyorlar mı almıyorlar mı? Soru bu. Maaş alıyorlarsa “evet” yahut “hayır” demenizin kayda geçmesi benim için kâfi ve buna da prestij edeceğim.”

MB Hukuk İşleri Genel Müdür Yardımcısı Şerif Uygun soruya şu cevabı verdi:

“MB liderlerinin üst kademe kamu yöneticilerinin atanması hakkında 3 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi’nde bakılırsav müddetleri dört yıl olarak belirleniyor. Lakin 375 sayılı KHK’nin ek 35. hususuna nazaran KHK’nin kullandığı tabirle, performanslarının kâfi görülmemesi durumunda bu bakılırsavden alınabiliyorlar. nazaranvden alındıktan daha sonra ise bir daha bu 375 sayılı KHK’nin ek 35. unsuruna nazaran iki yıl boyunca eski bakılırsavlerinin fiyatlarını almaları mümkün.”

Uygun, bunun MB’ye has bir düzenleme olmadığını, üst kademe tüm kamu yöneticileri için geçerli olan genel bir düzenleme olduğunu belirtti. Bunun üzerine Durmuş Yılmaz, “Şu an alıyorlar mı” diye sordu. Şerif Uygun, “Yani şahsi olarak şu andakilerin alıp almadığını bilmiyorum lakin 375 sayılı KHK’nin ek 35. hususu bu imkânı sağlıyor şayet kamu bakılırsavinden seçilmişlerse” dedi.