Müellif Hekimoğlu İsmail hayatını yitirdi

BordoBereli

Genel Mod
Global Mod
Asıl ismi Ömer Okçu olan ve ‘Minyeli Abdullah’ romanıyla tanınan gazeteci, müellif Hekimoğlu İsmail 90 yaşında hayatını yitirdi. Timaş Yayın Kümesi’nin kurucusu müellif, bir müddetdir rahatsızlığı sebebiyle tedavi görüyordu.

Okçu’nun mevt haberini, oğlu Osman Okçu Twitter hesabından, “Babam Hekimoğlu İsmail, ahiret seyahatine çıktı. Dualarınızı beklerim” sözleriyle duyurdu.

Taziye bildirileri

Türkiye Büyük Millet Meclisi Lideri Mustafa Şentop, toplumsal medya Twitter hesabı üzerinden yayınladığı bildiride “Ülkemizde, bilhassa ‘Minyeli Abdullah’ romanıyla tanınan müellif Hekimoğlu İsmail’in (Ömer Okçu) vefatını teessürle öğrendim. bir müddetdir tedavi bakılırsan bedelli müellife Allah’tan rahmet, ailesine, yakınlarına ve okurlarına başsağlığı diliyorum” dedi.

AKP Sözcüsü Ömer Çelik: Hekimoğlu İsmail rahmete kavuştu. Hayat biter, yeni bir hayat başlar. Yazı ve kalem, yol göstermeye devam eder. Ruhu şâd, yeri cennet olsun.

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül: Hekimoğlu İsmail ismiyle tanıdık. Bir periyoda damgasını vuran Minyeli Abdullah romanıyla sevdik. Ömer Okçu’ya Allah rahmet eylesin. Kederli ailesine ve sevenlerine başsağlığı diliyorum. Yeri cennet olsun.

AKP Genel Merkez MKYK Üyesi Dr. Betül Sayan Kaya: Kalemi ve kelamıyla kaç gönüllere dokunmuş olan, “Minyeli Abdullah” başta olmak üzere ulusal ve manevi kıymetlerin gayretini veren muharrir Hekimoğlu İsmail’e Allahtan rahmet dilerim. Ailesinin ve okurlarının başı sağ olsun.

Hekimoğlu İsmail kimdir?

Gazeteciliğe haftalık İttihad gazetesi ile başlayıp 5 yıl Yeni Asya Gazetesi’nde köşe müellifliği yapan Okçu, ondan sonrasında 1975’te Sur mecmuasını çıkardı. Türdav’ın ve Timaş’ın kurucuları içinde yer alan Okçu, 1988’de Vakit Gazetesi’nde köşe yazarlığa başladı. Kaleme aldığı ‘Minyeli Abdullah’ romanı, birinci kere 1965’te Babıali’de Sabah gazetesinde yayımlandı. Harran Üniversitesi Fahri Edebiyat Doktorası unvanına 1994’te layık görülen Okçu, yurt içi ve haricinde biroldukça konferans verdi.