NYT: Orman yangınları Akdeniz’i sarsarken sırada Türkiye var

BordoBereli

Genel Mod
Global Mod
T24 Dış Haberler

The New York Times gazetesi, Türkiye’de dört gündür süren ve 112 noktada gerçekleşen orman yangınlarını ele aldı. Haberde, Akdeniz’de Libya, Suriye, İtalya ve Yunanistan’da bu yaz boyunca meydana gelen orman yangınları hatırlatılırken bilim insanları, yangınları global ısınmayla ilişkilendirdi.

Antalya’nın Manavgat, Akseki, Muğla’nın, Marmaris, Köyceğiz ile Milas ilçelerinde orman yangınlarıyla çaba sürerken Orman Genel Müdürlüğü 28 Temmuz -1 Ağustos tarihleri içinde çıkan 112 orman yangınında 107’sinin denetim altına alındığını duyurdu.

Orman yangınlarında son durum: Mersin ve Gazipaşa ve Bodrum’daki yangınlar denetim altına alındı

The New York Times gazetesinin “Orman yangınları Akdeniz’i sarsarken sırada Türkiye var” başlıklı haberinde, Türkiye’de dört gündür süren orman yangınlarıyla çaba aktarıldı.

Haberde, Akdeniz bölgesinde Libya, Suriye, Yunanistan ve İtalya’da da orman yangınları çabasının sürdüğü açıklandı. Yangınların, son aylarda gezegeni tesiri altına alan çok hava olaylarının devamı niteliğinde olduğu belirtilirken Avrupa ve Çin’deki sel felaketleri; ABD, Kanada ve Sibirya’daki yangınlar hatırlatıldı.

Lübnan’daki yangınlar 3 günde denetim altına alındı; 20 bin dekarlık alan kül oldu

Bilim insanları, kelam konusu çok hava olaylarının global ısınma temaslı iklim değişikliğiyle ilgili olduğunu söylemiş oldu.

Haber için görüş veren Hacettepe Üniversitesi öğretim üyesi, yangın ekoloğu ve biyolog Prof. Dr. Çağatay Tavşanoğlu, Akdeniz’de orman yangınlarının her sene yaşandığını lakin boyutlarının bir ikaz olarak algılanması gerektiğini söylemiş oldu. Tavşanoğlu “bir hayli yangın söndürülemedi ve kuru rüzgârın tesiriyle yanma hayli süratli gerçekleşti. Bu yaşananlar, iklim değişikliğinin Akdeniz’e gelecekte yapacaklarının birinci göstergeleri” dedi.

Nature mecmuasında 2018’de yayımlanan bir araştırma, global sıcaklığın üç derece yükselmesi durumunda güney Avrupa’da her yıl yaşanan yangınların iki katına çıkacğaını göstermişti. Araştırmacılar, ısınmanın Paris İklim Anlaşması’nda belirlenen 1.5 derecenin altında kalması durumunda bile yüzde 40’lık bir alanın yanacağı konusunda uyarmıştı.

Haberde, Türkiye’de çıkan yangınların kimilerinin denetim altına alındığı, bölgelerde yaşayan vatandaşlar ve turistlerin tahliye edildiği açıklandı. Yangınların niçinine ait ise Cumhurbaşkanlığı İrtibat Lideri Fahrettin Altun’un “saldırı” tabirini kullandığı aktarıldı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ise güvenlik güçleri ve istihbarat ünitelerinin kundaklama savlarını araştırdığına ait kelamları hatırlatıldı.

Haberde, yangınlara müdahale çalışmalarının bölgede yaşayan kimileri tarafınca “yavaş ve yetersiz” bulunduğu hatırlatıldı. Bir Manavgat sakininin Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’na bölge ziyareti sırasında “Türkiye Cumhuriyeti’nin sadece üç uçağı mı var” diye sorduğu açıklandı.