Rektör Melih Bulu protestoları süren Boğaziçi’nde 2 öğretim bakılırsavlisinin daha derslerine son verildi

BordoBereli

Genel Mod
Global Mod
Cumhurbaşkanı ve AKP genel Lideri Recep Tayyip Erdoğan tarafınca Boğaziçi Üniversitesi Rektörlüğü’ne atanmasıyla başlayan Prof. Dr. Melih Bulu protestoları sürerken, iki öğretim nazaranvlisinin daha derslerine son verildiği öğrenildi. Feyzi Erçin‘in akabinde öğretim üyesi Ecmel Ayral da nazaranvinden uzaklaştırılmıştı. Edinilen bilgiye göre, Cezva Sevgen ve İbrahim Turan’ın da derslerine son verildi.
Boğaziçi mezunları, Prof. Bulu’nun uygulamalarını “Tükenişin işareti” olarak kıymetlendirdi.

Atanmasının akabinde öğrenci ve akademisyenlerin istifası için direniş başlatmış olduğu Prof. Bulu, talepleri gözardı ederek üniversitedeki akademik takımları değiştirmek için kolları sıvadı. 7 Şubat 2021’de Resmi Gazete’de yer alan Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile üniversiteye Bağlantı Fakültesi ile Hukuk Fakültesi kurulması sonucu alındı. Rektörlükle yetinmeyen Prof. Melih Bulu İrtibat Fakültesi’nin dekanlığına atanırken, Hukuk Fakültesi’nin dekanlığına ise MHP MYK yedek üyeliği ve AKP’den milletvekilliği aday adayı olan Prof. Dr. Selami Kuran atandı.

Bulu, 8 Şubat’ta rektör yardımcılığı bakılırsavine Sanayi Mühendisliği Kısmı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Gürkan Selçuk Kumbaroğlu ve Fizik Kısmı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Naci İnci’yi atadı.

Prof. Bulu, Naci İnci’yi ondan sonrasındada Toplumsal Bilimler Enstitüsü (SBE) müdürü olarak bakılırsavlendirdi.
Üniversiteki değişim bununla kalmadı. İslam Araştırmaları Kulübü Danışmanı Prof. Dr. Fazıl Lider Sönmez’e 23 Mart’ta üniversitede üç başka nazaranv daha verildi. Sönmez, Öğrenci İşleri Dekanı, Rektör Yardımcısı ve Burs Ofisi Koordinatörü olarak bakılırsavlendirildi.

1 Mayıs günü ise Muhafaza ve Güvenlik Şube Müdürlüğü’ne MHP kökenli, Türk Eğitim-Sen yöneticisi Alparslan Çepni atandı. 1 Haziran’da üniversitenin genel sekreterliğine, daha evvel Osmanlı Ocakları yöneticiliği yapan Nedim Malkoç’u atayan rektör Bulu, birebir gün Mühendislik Fakültesi Dekanlığı nazaranvini yürüten Prof. Dr. Günay Anlaş’ı vazifeden alarak yerine yardımcısı Prof. Fazıl Lider Sönmez’i getirdi.
Rektör Bulu, son olarak 5 Haziranda üniversite haricinden bir isim olan Doç. Dr. İzzet Sıdkı Darendeli’yi rektör danışmanı olarak gorevlendirdi.

Direnişe takviye olan kimi akademisyenlerin derslerine son verildi

Öte yandan Melih Bulu’nun istifası için direnişte olan öğrencilerin başından beri yanında yer alan birtakım akademisyenlerin derslerine son verildi. Derlerine son verilen akademisyenlerden biri olan Ecmel Ayral, toplumsal medya hesabından şunları kaydetti:

“Keşke yeterliden, direkt, hoştan bu kadar nefret etmeselerdi”

“21 yıldır zevkle, gururla, gönülden hizmet ettiğim Boğaziçi öğrencilerine artık ders veremeyeceğimi öğrendim. İçim cız etti. Maddi karşılığı olmayan bu vazifeyi, memlekete ve gençlere bir borç ödeme imkânı olarak gördüm daima. Emeğimi, bilgimi, deneyimimi, dostlarımı onların hizmetine sunmaya uğraş ettim… Keşke uygundan, direkt, hoştan bu kadar nefret etmeselerdi. Olsun, bir daha de hoş günler goreceğiz çocuklar, biliyorum, görüşmek dileğiyle”

Boğaziçi Dayanışması: Kabul etmeyen ve vazgeçmeyen tüm bileşenleri kayyumlara karşı direnişi bir adım öteye götürmeye çağırıyoruz!

Boğaziçi Dayanışması’nın Twitter adresinden yapılan açıklamada ise “Ecmel Ayral Hocamızın Boğaziçi Üniversitesi’nde ders vermesi kayyum tarafınca engellendi. Kabul etmeyen ve vazgeçmeyen tüm bileşenleri kayyumlara karşı direnişi bir adım öteye götürmeye çağırıyoruz!” tabirlerine yer verildi.