Şampiyon yurda döndü: Türk bayanın yapabileceklerini gösterdiğim için fazlaca memnunum

Gattuso

New member
Tokyo 2020 Olimpiyat oyunlarında altın madalya kazanarak göğsümüzü kabartan ulusal boksörümüz Busenaz Sürmeneli ülkeye döndü. Şampiyon boksör açıklamalarda bulundu.

‘Türk bayanın yapabileceklerini gösterdiğim için epeyce mutluyum’

Boksta bayanlar 69 kiloda altın madalyanın sahibi olan Busenaz Sürmeneli, yaptığı açıklamada, “Burada gördüğünüz yalnızca bir madalya lakin ortasında nelerin yattığını ben, hocam Cahit Süme ve teknik heyet biliyor. Acı var, gözyaşı var, idmanda çektiğimiz zorluklar var, her şey bu madalyanın ortasında.” dedi.

Altın madalyanın çocukluk hayali olduğunu anlatan şampiyon boksör, “Küçük bir çocuktum olimpiyatların ne olduğunu bilmiyordum. Cahit hocam bana her vakit olimpiyata gideceğiz, altın madalya alacağız diyordu. Başardık, olimpiyat madalyasını aldık.” diye konuştu.

Busenaz Sürmeneli, “Türk hanımın yapabileceklerini gösterdiğim için fazlaca memnunum. Bu madalya hayal kuran bütün çocuklara, pes etmeyen Türk bayanlarına ve Türk’ün gücünü gösteren herkese armağan olsun, umut ışığı olsun.” tabirini kullandı.

Busenaz’ın daha evvel 5 Avrupa ve 3 dünya şampiyonluğu olduğunu hatırlatan antrenörü Cahit Süme de, biçiminde görüş belirtti.

Atletlerin elde ettikleri muvaffakiyetin ardında uzun süren çalışmalar olduğunu vurgulayan Mehmet Baykan ise ‘Aldığımız madalyalar bir anın, bir karşılaşmanın yapıtı değil. Her madalya alan atletimizin başka farklı öyküleri var.’ değerlendirmesinde bulundu.

Eyüp Gözgeç, ulusal atletin 10 yıllık serüveninde emeği geçen herkese teşekkürlerini iletti.

Busenaz Sürmeneli’nin kulübü Trabzonspor’un Lideri Ağaoğlu da şunları söylemiş oldu:

‘Olimpiyat madalyası epeyce farklı bir şey. Dünyada 4 yıl yaklaşık 500 milyon sportmen kota almak için gayret ediyor, onların içerisinde yalnızca 12-13 bini olimpiyatlara gidebiliyor. Onların içerisinden de yalnızca yaklaşık 350’si altın madalyayı göğsüne takma talihine sahip oluyor. Busenaz üzere benim de hayalim vardı, ben de faal atlettim. ‘Allah’ım bana olimpiyat madalyası nasip et’ diye ben de epeyce dua etmiştim. O madalya bugün kulüp lideri olarak nasip oldu, onun için fazlaca memnunum.’