Sözcü muharriri Çölaşan: Güzellerine gitmeyecek lakin artık o felaketzedeler için kesenin ağzını açma devridir; bankalar ve yeni konutlar için TOKİ de

BordoBereli

Genel Mod
Global Mod
Sözcü muharriri Emin Çölaşan, Türkiye’nin güneyinde birbiri arkasına başlayan orman yangınlarını kaleme aldığı bugünkü yazısında iktidara seslendi. “Kusura bakmasınlar, güzellerine gitmeyecek ancak artık o felaketzedeler için kesenin ağzını açma dönemidir” diyen Çölaşan, “Somut adımlar atılmalıdır. Bu afeti yaşayanlara takviye verecek bankalar derhal devreye sokulmalıdır. TOKİ de motamot devreye sokulmalı, yeni konutlar için çalışmalar başlatılmalıdır” dedi.

Çölaşan şu biçimde yazdı:

Sevgili okurlarım, artık devlete ve hükümete düşen değerli bir bakılırsav var. Akdeniz yöresinde çıkan büyük orman yangınlarında binlerce aile mahvoldu. Bütün malları mülkleri ve gelecekleri yok oldu. Meskenleri, iş yerleri, araçları, seraları, tarlaları, traktörleri, çiftlikleri, ahırlardaki hayvanları yandı, kül oldu bitti.

Kusura bakmasınlar, güzellerine gitmeyecek lakin artık o felaketzedeler için kesenin ağzını açma periyodudur. İsraf ve savurganlığın bu biçimdesine olağandışı yükseldiği bir periyotta, felaketi birebir yaşayan o insanlardan parayı ve her türlü yardımı esirgemek ayıptır. Yangın bölgeleri derhal “Afet bölgesi” ilan edilmeli ve yaraların biraz olsun sarılmasına çabucak başlanmalıdır.

Sanırım Türkiye’de gelmiş geçmiş en büyük orman yangınlarına şahit olduk. Palavrayı, propaganda yapmayı, gündemi saptırmayı bir süre için lütfen unutmaya çalışsınlar. Somut adımlar atılmalıdır. Bu afeti yaşayanlara takviye verecek bankalar derhal devreye sokulmalıdır. TOKİ de motamot devreye sokulmalı, yeni konutlar için çalışmalar başlatılmalıdır… Ve bütün bunlar olurken parti ayrımı asla yapılmamalıdır. Yeni vurgunlara ve yolsuzluklara yer verilmemelidir!

Yazının tamamını okumak için .

Türkiye, son üç gündür Ege ve Akdeniz’de çıkan orman yangınlarıyla boğuşuyor. Antalya, Mersin, Adana, Osmaniye, Marmaris ve Bodrum başta olmak üzere daha bir fazlaca vilayet ve ilçede birbiri arkasına çıkan yangınları söndürme çalışmaları sürüyor. Vilayetlerdeki kimi köy ve mahalleler tahliye edilirken, Antalya’nın Manavgat ilçesinde süren yangında 3 kişi hayatını yitirdi. Marmaris‘te de 25 yaşındaki Şahin Akdemir yangına yapılan müdahalelere yardım ettiği sırada hayatını kaybetti.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli bugün yaptığı açıklamada, orman yangınlarına ait son ayrıntıları paylaştı. 42 yangının denetim altına alındığı, Antalya, Muğla, Mersin, Adana’daki yangınların da yer aldığı 21 yangının devam ettiği bildirildi.

Öte yandan Orman Genel Müdürlüğü de 28-30 Temmuz içinde çıkan 71 yangından 57’sinin denetim altında olduğunu; devam eden 14 yangına müdahalenin sürdüğü bilgisini paylaştı.

TIKLAYIN – Türkiye’nin güneyi yanıyor!

TIKLAYIN – Tarım ve Orman Bakanlığı: 21 yangın devam ediyor, 42 yangın denetim altına alındı