Suçıktı Şiir Akşamları eski sevincini buldu

JoKeR

Active member
Bundan otuz yıl evvel birkaç şair arkadaş Suçıktı Mesire Alanında yıldızlara bakarak şiirlerini okumuş ve Suçıktı Şiir Akşamları’nı başlatmıştı. Ortada aksamalar olduğu için cumartesi akşamı 23.’sü düzenlenen şiir şenliği, bu sene dokuz farklı ülkeden şairleri de ağırlayarak milletlerarası bir boyuta taşındı. İki yıldır Ahmet Kot öncülüğünde hazırlanan şenlik, üç güne yayılarak kentin çeşitli yerlerinde paneller ve söyleşilerle sürdü. Şiir günleri kapsamında yapılan etkinliklerden biri de Suçıktı Şiir Akşamları’nın mucitlerinden olan ve geçtiğimiz ay vefat eden Mevlana İdris anısına “Çocuk ve Şiir” paneliydi.

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi ve Dursunbey Belediyesi’nin organize ettiği ve Cahit Koytak’ın onur konuğu olduğu aktifliğe, Türkiye’den A. Ali Ural, Ahmet Murat Özel, Ali Sali, Ayşe Sevim, Esra Elönü, İnci Okumuş, Mehmet Atilla Maraş, Metin Celal, Metin Önal Mengüşoğlu, Mürsel Sönmez Serap Kadıoğlu, Tuba Kaplan katılırken, Bulgaristan’dan Aziz Şakir, Makedonya’dan Esra Matyan, Azerbaycan’dan İntiqam Yaşar, Irak’tan Mehmet Ömer Çıkarı, Güney Afrika’dan Shabbir Banoobhai, Moldova’dan Todur Zanet katıldı.

YİNE BU TÜRLÜ BİR AKŞAMDI

Suçıktı Mesiresi’nde gerçekleştirilen aktiflikte, konuşmalar yapıldı, şairler şiirlerini okudu. Şiir akşamlarının başlangıç süreciyle ilgili bilgi veren Mehmet Atilla Maraş, “İlk programda seyirci yoktu. İşte bu biçimde bir akşam vakti serin sular kaynıyorken, cıvıl cıvıl kuş sesleri içinde şairler şiirlerini gökyüzüne okudu. bu biçimde dedik ki bunun ismi Suçıktı Şiir Akşamları olsun ve bu da birincisi olsun” sözlerini kullandı.

Suçıktı Şiir Şenlğine ikinci sefer katıldığını söyleyen onur konuğu Cahit Koytak, şiirin insan hayatından çıkıp gittiğini, bu tıp aktifliklerin bunu hatırlatmak bakımından kıymetli olduğunu söylemiş oldu. Koytak, “Şiir en kadim sanatlardan biri. Kendine yeni biçimler arayarak öteki sanatlarla kenetlenebilir. örneğin bunlardan biri sinemadır. Şiirin öleceğine inanmıyorum. Ölmemesi için ne gerekiyorsa yapalım” açıklamasında bulundu.

Şenliğin yapıldığı birinci senelerda da katıldığını söyleyen Ayşe Sevim, bu yıl yapılan aktifliğin doksanlı senelerdaki programa benzediğini söyleyerek şunları ekledi: “Tıpkı doksanlı senelerdaki üzere şairler olarak biz de bir ortaya gelip dertleştik. Bunu epey özlemişim. Yabancı ülkelerden gelen şairlerin şiirlerinde sıkıntıların ortak olduğunu gördük. Şiirin her vakit varlığını koruyacağına inanıyorum. Yaşadığımız vakit içinde ilgili olarak sırtını daha görsel imgelere dayıyor.”

Şiirimizin gerisinde tarih var

Moldovya’dan şiir şölenine katılan Todur Zanet, tertibi epeyce uygun bulduğunu ve bu vesileyle yeni beşerlerle tanıştığını belirtti. Gagavuz şiiriyle Türkçe şiiri de karşılaştıran Zanet, “Arkadaşlar küsmesin lakin Gagavuz şiiri daha pak. Türkiye Türkçesine epeyce yabancı söz girdiği için anlaya-madıklarım oldu. Ancak acılarımız ortak. Şiirleri-mizin gerisinde bir tarih var. Artık cep telefonlarıyla internetle bir şeylerin gerisine bakmayı ihmal ediyoruz. örneğin herkes bir acıdan bahsediyor, tarihte yaşananları anlatıyor. Ben de Gagavuzlara yapılan katliamın acısını anlattım şiirimde. Bunun arkasına bakıp araştırın. birebir vakitte bize Türk gözüyle bakın. Biz birbirimizi bilmezsek, biteriz” dedi.