Tekerlekli sandalye kullanan meclis üyesinden kendisini bir münazara sahnesine çekmesi isteniyor

Joachim

Genel Mod
Global Mod
10. Bölge’deki Denver Şehir Meclisi koltuğu için bir tartışma başlamak üzereydi, ancak görevdeki Chris Hinds geldiğinde, organizatörler onu 2008’den beri kullandığı tekerlekli sandalyede görünce şaşırmış göründüler.

Etkinliğe sponsor olan Cleo Parker Robinson Dance’daki münazara sahnesinde tekerlekli sandalyeler için erişilebilir bir seçenek yoktu. 400 kiloluk tekerlekli sandalyeyi ve 200 kiloluk meclis üyesini sahneye kaldırmanın zor olacağını fark eden organizatörler bir öneride bulundular, Bay Hinds şöyle dedi: Kendisi sahneye çıkabilir mi ve sonra tekerlekli sandalyeyi kaldırabilir misiniz?

Üç rakibi zaten oradayken ve yaklaşık 100 katılımcı koltuklarındayken, bir bisiklet kazasından göğsünden aşağısı felç olan Bay Hinds, sahneye çıkmak için ellerini kullanmaya başladı.

“‘Sirk maymununa benziyorum’ gibiyim. Ben bir sirk maymunuyum'” dedi Bay Hinds Cumartesi günü. “Ve bir sonraki meclis üyelerinin kim olduğunu belirlemek için burada olan tüm bu insanlar – benim bocaladığımı görüyorlar.”

Pazartesi günkü bölüm, o zamandan beri engelli savunucularından ve olanları kaydeden videoyu izleyen diğerlerinden büyük eleştiriler aldı. Ayrıca, Kongre Engelli Amerikalılar Yasasını kabul ettikten otuz yıl sonra bile engelli insanların karşılaştığı engellerin altını çizdi.

2019’da seçilen 47 yaşındaki Bay Hinds, organizatörlerin sonunda adayları sahnenin önünde yere çıkarmaya ve tekerlekli sandalyesinde nerede kalabileceği konusunda tartışmaya karar verdiklerini söyledi.

Kendisini katılmak zorunda hissettiğini, çünkü bir seçim yasasının bir adayın bir tartışmayı kaçırması durumunda şehrin kampanya fonlarının kaybedileceğini belirttiğini söyledi. Olanlardan dolayı dikkati dağıldığı için münazara performansını zar zor hatırladığını söyledi.

Cleo Parker Robinson Dance’in CEO’su Malik Robinson yaptığı açıklamada özür diledi ve “Bu olay, birçok biçimde erişilebilirliğin topluluğumuzun tüm üyeleri için hayati önem taşıdığını önemli ve güçlü bir şekilde hatırlattı” dedi.

Tiyatro tüm ziyaretçilere açıkken, sahnenin ADA uyumlu olmadığını söyledi.

Robinson, “Bu olayın, bu değişikliğin aciliyetini artırmak için gerekli olduğu için derinden üzgünüm ve kimsenin sahneye erişimi olmadan bırakılmamasını sağlamaya kararlıyız.”

Ancak soru şu: Sahne neden hiç erişilebilir değildi? Bay Hinds, seçildiğinden beri engelliliği konusunda açık ve sesli olduğunu ve organizatörlerin tekerlekli sandalye kullanacağını bilmeleri gerektiğini söyledi.

Cleo Parker Robinson Dance’ın sözcüsü Patricia B. Smith, organizatörlerin 10 Şubat’ta ve tartışma gününde Bay Hinds’in kampanyasıyla temasa geçerek gereken herhangi bir düzenlemeyi sorduklarını söyledi. Organizatörler, memurun ofisinden gelen iletişim bilgilerine güvendiklerini söyledi.

Belediye katibi Paul D. López yaptığı açıklamada, “Meclis Üyesi Hinds’in olumsuz bir deneyim yaşamasına üzüldük.”

Cumartesi günü görüş isteyen bir e-postaya hemen yanıt vermeyen sekreterlik, tartışmayı planlamaktan ve adaylarla iletişime geçmekten sorumlu değildir. Bu sorumluluk, bu durumda Cleo Parker Robinson Dance olan organizatöre aittir.

Bayan Smith, “Ekibimizin her zaman olabildiğince uzlaşmacı olduğunu ve işlerin sorunsuz gitmesini sağlamak için önceden planlar yaptığını yeterince vurgulayamıyorum” dedi.

Colorado Çapraz Engelliler Koalisyonu bir açıklamada şunları söyledi: fikir: “Konsey, belediye başkanı veya diğer belediye makamları için her adayın bunu alenen kınamasını bekliyoruz. Oy verdiğimizde kimin ne yaptığını öğreneceğiz.”

Bay Hinds, deneyimini engelli insanların karşılaştığı zorlukları vurgulamak için kullanmaktan daha çok endişe duyduğunu söyledi.

“Bunu gerçekten öğretilebilir bir an olmak için bir fırsat olarak görüyorum” dedi.