Tiyatrocu Burak Sergen sıhhat sistemini öve öve bitiremedi: Her şeye karşı çıkmak muhaliflik değil

JoKeR

Active member
Sanat ve magazin dünyası mensuplarının Türkiye’nin toplumsal ve ekonomik gündemine ait yaptığı açıklamalar her vakit dikkat çekiyor. Bilhassa gündemde hararetle tartışılan konularda yapılan değerlendirmeler bir yandan büyük dayanak bulurken bir yandan da sert biçimde reaksiyon çekiyor. Bu kapsamda dikkat çekecek son açıklama sadakatsiz dizisinden ayrıldıktan daha sonra Gülümse Bahtına dizisinde rol almaya başlayan oyuncu Burak Sergen’den geldi.

Sergen, Sabah gazetesinden Tuğba Kalçık’a konuştu. Kalçık, Sergen’e, toplumun sık sık tartıştığı konulardan biri olan ‘Sanatçı muhalif mi olmalı mı?’ sorusunu yöneltti.

“Her şeye karşı çıkmak muhaliflik değil”

Her şeyi eleştirmenin muhaliflik olmayacağını söyleyen ünlü oyuncu, “Genelde sanatçı muhaliftir zira muhalif kanaldan beslenirler. Fakat bu muhaliflik bizim anladığımız muhaliflik değil. ‘Her şeye karşı geliyorum, hiç bir kural tanımam, her şeyi eleştiririm zira ben sanatçıyım’ demek değil.

“Sanatçı gerçek bildirisi vermeli”

Ahlaki bedelleri, geleneklerimizi, toplumsal kıymetleri göz gerisi ederek muhaliflik yapılmaz. Yapan da aslına bakarsan sanatçı değildir. Sanatçıyı rol-model alanlar da olduğu için yanlış iletiler vermemek gerekiyor. Vicdanlı, ahlaklı, örfüne, adetine, geleneklerine bağlı sanatkarlar rol model alınmalı derken işte bunu söylüyorum. Sanatkarlar gerçek bildiri vermeli.

“Sırf muhalif olacağım diye hak yenmez”

Her şeyi eleştirmek muhaliflik manasına gelmez. Hoş yapılan işleri de takdir etmeliyiz. Bir kelam var ‘Yiğidi öldür fakat hakkını yeme’ diye. Yani sadece muhalif olacağım diye hak da yememek gerekiyor.

“Sağlık sistemimiz çok iyi”

Bakın sıhhat sistemimiz çok uygun. Bunu görmezden gelip, yalnızca eleştirmek olmaz.” diye konuştu.