Türkiye bizim vatanımız oldu

JoKeR

Active member
Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNHCR) bilgilerine nazaran 2020’de yerinden edilen bireylerin sayısı 80 milyonu aştı. Bunların 26 milyonu mülteci olurken, 45.7 milyonu kendi vatanında yerinden edildi, geri kalanı ise sığınmacı oldu. Son 20 yılda yerinden edilen insan sayısı ise iki katına çıktı. Türkiye, 2014’ten bu yana dünyada en çok mülteciye mesken sahipliği yapan ülke pozisyonunda. Mülteci sanatkarlar da yaşadıkları tüm zorluklara karşın gittikleri yerlerde üretimlerine devam ediyor.

Enzo Ikah Kongo

DOĞDUĞUM YERİ BEN SEÇMEDİM

Türkiye’de yaşayan mülteci sanatkarlar “Dünya Mülteciler Günü”nde ‘mülteci kimliği’nin ne manaya geldiğini anlattılar. Kongolu sanatçı Enzo Ikah 12 yıldır Türkiye’de yaşadığını belirterek, “Doğduğum yeri, doğduğum tarihi, babamı, rengimi ben seçmedim” dedi. Ikah, mültecilerin yaşadığı meselelere değinerek, “Allah bir dünya yarattı. Bir güneş var hepimiz için. Sonları beşerler koydu. Allah koymadı. O khalbuki, Kongo’ya başka güneş koyardı, Türkiye’ye farklı, Fransa’ya başka. Bir dünya yarattığı için bir ay ve bir güneş yarattı. Allah aşk demek. Hepimiz birebir dünyadayız. birlikte yaşayabiliriz. Benim babam ve annem bana mülteci ismini vermedi. Bana bir isim ve soyadı verdi” diye konuştu.

VATAN ANNE DEMEKTİR

Keily Fidel Küba

Kübalı Keily Fidel, vatan teriminin kendisi için biroldukça şey tabir ettiğinin altını çizerek, “Vatan benim için konutum, ailem, ağaçlar, her şey demek. Nefesim üzere, epeyce önemli” sözlerini kullandı. Beş yıldır İstanbul’da yaşayan Moldovalı Leonida Timuş, şu biçimde konuştu: “Benim için vatan anne üzeredir. Türkiye de benim ikinci vatanım. Buraya geldikten daha sonra kendi memleketim üzere sevdim. Türkiye sahiden inanılmaz bir ülke. Bütün yabancıları kucaklıyor. Kendi çocukları üzere bakıyor. Onun kıymetini bilmeliyiz. Türkiye’nin Yunus Emre, Mevlana, Hacı Bektaş Veli üzere inanılmaz hoş pahaları var. Onları bana nazaran yurt haricinde tanıtmamız gerekiyor. Benim gayem da bu esasen. Altı lisanda akıcı konuşabiliyorum. O yüzden dedim ki bu yapıtları çevirerek öteki lisanlarda seslendirmeli ve dünyaya tanıtmalıyım.”

Altı yıldır Türkiye’de yaşıyorum

Danial Ajdari İran

İranlı Daniel Ajdari Türkiye’yle külçeşidinin epey uyuştuğunu anlatarak, “Altı yıldır Türkiye’de yaşıyorum. Kendi sanatımı Türkiye’de daha yeterli tabir edebiliyorum.” tabirlerini kullandı.

Vatan beni anlayan insanların olduğu yerdir

Malik Nour Suriye

Vatanın kendisi için “emniyet” demek olduğunu aktaran Suriyeli Malik Nour, “Benim için vatan, etrafımda beni anlayan, hisseden ve kendilerini hissettiğim insanların olduğu yerdir” açıklamasında bulundu. Kanadalı Sarah Atkinson da, Türkiye’nin kendisi için hayli şey söz ettiğini belirterek, kelamlarını şöyleki sürdürdü: “Vatan benim için güvenlik hissini, sarmalanmayı, bir yere ilişkin olduğunu bilmeyi ve bu yerin de sana ilişkin olduğunu hissetmeyi söz ediyor. Umarım hepimiz, her insanın kendi vatanında özgür ve inançta olduğu bir dünya yaratmak için çalışabiliriz.”

Sarah Atkinson Kanada

Mülteciler sahnede buluştu

Memleketler arası Mülteci Hakları Derneği (UMHD) tarafınca dün düzenlenen konserde, Malik Nour, Danial Ajdari, Enzo Ikah, Keily Fidel ve Sarah Atkinson’un da ortalarında bulunduğu sanatkarlar sahne aldı. Konserin müzik ve sanat direktörü Murat Polat, etkinlikteki hedeflerinin mülteci kavramına olumlu bir katkı sunmak olduğunu söylemiş oldu.