Ülke genelindeki 6 orman yangını denetim altına alındı; Tunceli’deki yangın devam ediyor

BordoBereli

Genel Mod
Global Mod
Ülke genelindeki 6 orman yangını denetim altına alındı, Tunceli’de tek bir noktada yangınla gayret sürüyor.

Tarım ve Orman Bakanlığına bağlı Orman Genel Müdürlüğü (OGM) 28 Ağustos prestijiyle Türkiye genelindeki orman yangınlarına ait son durum hakkında yazılı açıklama yaptı.

Ülke genelindeki 6 orman yangınının denetim altına alındığı belirtilen açıklamada, Tunceli’de tek bir noktada yangınla gayretin sürdüğü bildirildi.

Açıklamada, OGM’nin yangınlarla çabasının devam ettiği vurgulanarak, “Bugün ülke genelinde çıkan 6 orman yangını ve 6 kırsal alan yangını yaşandı. İzmir, Şırnak, Burdur, Edirne, Antalya ve Yozgat vilayetlerinde çıkan orman yangınlarının tamamı grupların ağır uğraşı kararında denetim altına alındı. Tunceli’deki özel güvenlik bölgesinde çıkan yangınlardan 3’ü denetim altına alınırken, kalan 1 yangın için ise söndürme çalışmaları olumlu istikamette ilerliyor” değerlendirilmesinde bulunuldu.

İzmir Aliağa’da 13.30’da başlayan orman yangınının, takımların süratli müdahalesi ile 14.35’te denetim altına alındığı tabir edilen açıklamada, Şırnak Uludere Ortasu köyünde 13.00’te başlayan yangının ise 17.30’da denetim altına alındığı kaydedildi.

Açıklamada, Burdur Bucak Elsazı köyünde de orman yangını yaşandığı, 11.40’ta çıkan yangının 13.25’te denetim altına alındığı açıklandı.

Edirne Keşan Yenice köyünde sabah 06.47’de çıkan yangının 08.00’de denetim altına alındığı söz edilen açıklamada, şu bilgiler verildi:

“Antalya Konyaaltı Zümrüt köyünde 17.25’te çıkan yangın 19.50’de denetim altına alınırken, Yozgat Akdağmadeni Akçakışla köyünde 17.15’te çıkan yangın da 19.30’da denetim altına alındı ve bölgelerdeki soğutma çalışmaları devam ediyor. Bugün ayrıyeten Türkiye genelinde 6 kırsal alan yangını da meydana geldi.”

Tunceli’deki orman yangınlarından 3’ü denetim altında

Açıklamada Tunceli yangınları için de bilgi paylaşımında bulunuldu.

Özel güvenlik bölgesinde 18 Ağustos’ta saat 13.45’te ormanlık alanda çıkan örtü yangınlarından 3’ünün denetim altına alındığı belirterek, şunlar kaydedildi:

“Tunceli ili Hozat ilçesi Hozat-Ovacık içindeki özel güvenlik bölgesi olarak ilan edilen alanda çıkan orman yangını dört noktada başladı. İşletme müdürlüğümüze ilişkin 1 arazöz, 3 birinci müdahale aracı ve 2 dozer ve 2 greyder ve 25 çalışanla söndürme çalışmaları aralıksız devam ediyor. Arazinin dağlık ve ormanının fazlaca sık olmasından dolayı, yangını önlemek ismine takımlarımız, 30 kilometre yol ve 25 kilometre de yangın emniyet şeridi açmıştır. Yangınlardan 3 tanesi denetim altına alınarak soğutma çalışmaları başlamıştır. Devam eden öbür yangına müdahale, takımlarımızca yapılmaktadır. Yangının etrafında şerit açma çalışmalarımız devam etmektedir. Yangın, yerleşim yerlerini tehdit etmemektedir. En kısa vakitte yangın denetim altına alınacaktır. Mevcut yangınlar örtü yangını olup, örtü yer takımlarımız müdahale etmektedir.”