Xavi Hernandez, Barcelona’ya geri döndü

Gattuso

New member
Nou Camp Stadı’nın çimlerinde yapılan tanıtımı, 10 binden çok Barcelonalı taraftar tribünden izledi.

Katalan kulübüne 6 yıl daha sonra, bu defa teknik yönetici olarak geri dönen Xavi, kulüp lideri Joan Laporta’nın hazır bulunduğu merasimde 30 Haziran 2024 tarihine kadar geçerli kontrat imzaladı.

‘Çok heyecanlıyım’

Xavi, taraftarlara hitaben yaptığı konuşmada, iki gün evvel İspanyol basınına yaptığı açıklamaları yenidenlayarak, “Çok heyecanlıyım. Kadronun layık olduğu yerlere gelmesi için epeyce çalışacağız. Barcelona, dünyanın en büyük kadrosu. Barcelona’nın daima talepkar olması gerekir. Ne kaybeder ne de birliktee kalır. Burada kazanmak gerekir” dedi.

Tanıtıma, 41 yaşındaki İspanyol teknik adamın eşi, çocukları, babası ve arkadaşları da katıldı.

‘Benim DNA’m değişmedi’

Öbür yandan Xavi basına yaptığı açıklamada da “Buraya teknik yönetici olarak kendimi hazır hissederek geldim. Benim DNA’m değişmedi. Baskılı, fırsatlar yaratan, topa sahip olan, oyunun aktörü olan bir Barça istiyorum. yeniden kazanmamız gereken epey şey var. Sıkıntı devirler olacaktır ancak birlik olmamız ve birebir istikamette kürek çekmemiz gerek. Barça’nın bir daha her kulvarda kupa kazanma isteğine kavuşması gerek. Kulübü tanımak benim için avantaj” biçiminde konuştu.

Barcelona’nın altyapısından yetişen ve 17 dönem A ekip formasını giyen Xavi, 4’ü Şampiyonlar Ligi ve 8’i lig şampiyonluğunu olmak üzere toplam 25 kupa kazanmıştı.

Xavi, Lionel Messi’nin akabinde Barcelona formasıyla en çok maç oynayan futbolcu olarak kulüp tarihinde kıymetli bir yerde bulunuyor.

Döneme Ronald Koeman ile başlayan Barcelona alınan berbat sonuçlardan dolayı 28 Ekim’de Hollandalı teknik adamın misyonuna son vererek yerine altyapı ekibini çalıştıran Stant Barjuan’ı süreksiz olarak getirmişti.

La Liga’da bir maç eksiği bulunan Barcelona, 4 galibiyet, 5 birliktelik, 3 hezimetle 17 puanla 9. sırada yer alıyor.

Barcelona, Şampiyonlar Ligi’nde çaba ettiği E kümesinde ise başkan Bayern Münih’in (12 puan) akabinde 6 puanla 2. sırada bulunuyor.

Bordo-mavili kadroda mevcut durumda Stant Roberto, Ousmane Dembele, Martin Braithwaite, Pedri, Ansu Fati, Eric Garcia, Neto, Sergino Dest ve Gerard Pique’nin sakatlıkları, Agüero’nun da kalp sorunu var.