“Yabancı uyrukluların su faturasına artırım yapacağım” diyen Bolu Belediye Lideri Özcan: Gerekirse “Göçmenler kalsın mı gitsin mi” diye referandum san

BordoBereli

Genel Mod
Global Mod
Bolu’da yabancı asıllı şahısların su faturası ve katı atık vergilerine 10 kat artırım yapacağına açıklamasıyla gündeme gelen Bolu Belediye Lideri Tanju Özcan, “Ben göçmen düşmanı değilim. Benim anlatmaya çalışmamın sebebi Türkiye bunu tartışmalı!” dedi.

Cumhuriyet’ten İlayda Kaya’nın sorularını yanıtlayan Özcan, açıklamasının akabinde CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu ile görüşmediğini söyleyen belirtti. Özcan “Basın açıklamamın başında kendisine bir teşekkürüm oldu. ‘Çok evvel söylemeniz gereken bir şeyi geç de olsa söylemiş olduniz’ dedim. Fakat Kemal Beyin söylemi ile çelişen bir açıklamam olmadığını düşünüyorum. Genel merkezle tabi ki görüşüyoruz. Genel merkezden takviyeler geldi. ‘Kamuoyu senin gerinde. Geri adım atma’ diyen partililer oldu” dedi.

Belediye lideri seçildikten daha sonra üyesi olduğu CHP rozetini çıkardığını söyleyen Özcan, partisinden kendisine yönelik tenkitler için de, “Benin sözlerim partiyi bağlamaz” dedi.

Göçmenler için referandum yapılmasını isteyen Özcan “Meclisin bir devlet siyaseti oluşturması lazım. Gerekirse ‘göçmenler kalsın mı gitsin mi’ diye halka soralım. Referandum sandığı koyalım ve halk karar versin. Ben karşılığı biliyorum lakin farklı yanıt bekleyenlerin yürekleri yetiyorsa, sandığı koysun” diye konuştu.

Özcan, yabancılara yardımı kestiği için daha evvel hakkında başlatılan soruşturmanın da takipsizlikle sonuçlandığını deklare etti.

“Su ve katı atık vergisinde zam” fikrini belediye meclisinde de gündeme getireceğini söz eden Özcan, şunları kaydetti:

“Kararlıyım. Önergem olarak vereceğim. Belediye meclisimizde AKP’li, CHP’li, MHP’li ve YETERLİ Partili üyeler var. Ben münasebetimi anlatacağım ve takdir sizin diyeceğim. Bu mevzuda bir devlet siyaseti geliştirilemezse bu beka meselesiyle ilgili somut bir Asım atılamayan Türkiye bunu tekrar tartışsın diye ek tedbirler isteyebilirim. Lakin şuan yeni bir adım atmayacağım. Benim isteğim bu bahsin tartışılmasıydı ve tartışılıyor. Benim kimseye düşmanlığım yok, din kardeşimiz olarak kabul ediyoruz lakin bu misafirlik epeyce uzadı. Bu iş diğer noktalara gitmeye başladı. Afganistan’dan gelenler içinde hiç bayan ve çocuk görülüyor mu? Onlar yalnızca savaşçı kabileler. Onlar savaşmaktan diğer hiç bir şey yapmamışlar. Makine teknikerlikleri, rastgele bir meslekleri yok. Hükümet gün gelecek “Ben bu yükü kaldıramıyorum göçmen sayısı epey oldu. Yardımları kesiyorum” dediği noktada ne olacak? Evvel dilenmeye başlayacaklar çabucak sonrasında birilerini haraca bağlayacaklar. Telaşım bu. Bunun teminatını bana versinler. Ben de susayım ve tekrar konuşmayayım.”