Yan apartmanın bodrumunu kiraladım

Gattuso

New member
ONUR DURMUŞ

Türkiye, Tokyo 2020’de altın madalya kazanarak ülkemize gurur yaşatan Mete Gazoz’u konuşuyor. Herkes Mete Gazoz’un ülkemize yaşattığı bu muvaffakiyetin sırrını merak ediyor. Altın madalyanın kazanılması sürecindeki en değerli isim olan Mete’nin babası Metin Gazoz bu muvaffakiyet serüveninin halktv.com.tr‘ye anlattı.

Ülkemizin yangınlarla çaba etttiği bu süreçte Mete bize büyük bir gurur yaşattı. Bu süreçte Mete’nin bu başarısı size neler hissettirdi?

“Şu sıkıntı günlerde ülkemizin her köşesinde yangınlar devam ederken Mete insanlarımızın gönlüne bir nebze de olsa su serpti. Afet bölgelerinde bakılırsav yapan gruplardan arayan, bildiri atanlar olmuş. Orada çalışan gençlerimize bir güç vermiş Mete. Bir antrenör ve oğlu madalya almış bir baba olarak Mete hepimizin gururu oldu.”

Mete yalnızca okçuluk branşında değil birfazlaca alanda eğitim almış bir sportmen. Mete’nin muvaffakiyetinin sırrı ne sizce?

“Bu işin temelinde spor disiplini var. Bütün branşlar değerli tabi ki. Bir spor branşında çalışırken kesinlikle onu etkiliyen yan branşlar var. Bunun şuurunda olarak bir eğitim ve gelişim sağladık. 3 yaşında yay çekmeye, 5 yaşında ok atmaya başladı. 6 ile 9 yaşında sırt kasları gelişsin diye yüzmeye gönderdik. İleride ne yapacağını bilmiyorduk aslında fakat sonuçta genel sıhhati için sırt kasları kıymetliydi. Tahminen basketbolcu ya da futbolu olacaktı fakat sonuçta eğitimi kıymetliydi. Müzik kucağını geliştirmek için 6 yaşında kreşteyken şan dersi için bir müzik okulundan geldiler ve bunun eğitimini aldı. Bu 11 yaşındayken piyano dersi aldığında ona yaradı. 9 ile 12 yaşı içinde uyum için basketbol dersine gönderdik. Bunun haricinde bu eğitiminden daha sonra renklerin ayrımı ve odaklanması için fotoğraf dersine gönderdik. Bu eğitimi sırasında lisanslı satranç oyuncusu oldu. Birinci 3-4 atılım daha sonrasını hesap etmeliydi. Bu eğitim maçlarında eşleşmelerdeki halleri ve kendini nasıl sakinleştirmesi gerektiği istikametinde katkı sağladı. Burada azim ve istek epeyce değerliydi. Anne-baba olarak buralara gelmesini fazlaca istiyorduk ve bu doğrultuda çalıştık. Mete’nin hocaları bul doğrultuda bize fazlaca dayanak verdi.”

Eşiniz Meral Gazoz, ‘ Mete ile 11-12 yaşından beri başkayız, Mete’yi senede 10-15 gün görüyorum’ demişti. Siz bu süreçte aile olarak neler yaşadınız?

Biz artık ‘Mete devlet memuru oldu’ diyorduk bu süreçte. Bizi temsilen çalışıyor diyorduk. Annem, ‘küçük çocuğu verdiniz, goremiyorsunuz, daha ufak’ diyordu. Anneme, ‘eninde sonunda bu çocuk bir işe girecek, sporunu, hobisini bir iş hale getirdi’ diyordum. Biz öngörümüzde bunu nazaranbildik aslında. Anne babalara daima bunu söylüyorum. Çocuklara sevdiği branşlarsa ve mesleklerde dayanak verin. Sizin yapamadığınız mesleği değil çocuğun gönlündeki mesleği ve sporu yapmasını sağlayın.

Siz de profesyonel okçuydunuz ve Mete ile birliktede yarıştınız? Mete ile yarışmak nasıl bir his?

Mete ok atmaya başladıktan daha sonra baktım önemli ciddi ok atıyor. daha sonra konutumun otoparkı çabucak hemen açılmamıştı ve ben oraya bir amaç koydum. Tam etütle okuyordu ve akşam 6-7 üzere konuta geliyordu. daha sonra asansörle alt kata inip okunu atıyordu birkaç saat.Daha ilkokul 2. Sınıf öğrenciydi. Birinci sınıfta benle birlikte iniyordu, 3 sınıfa geldiğinde artık otoparka korkmadan kendi inmeye başladı. Daha uzun ok atabilsin diye 4. Sınıfta yan apartmanın bodrum katını kiraladım. En son 2012’de Mete ile birlikte ben de yarıştım Avrupa Kupası’nda. Federasyon liderimiz ‘Mete kocaman adam oldu, sen artık müsabakayı bırak, idare tarafına geç’ dedi. Onun da öngörüsü tesirli oldu. Ufak bulunmasına karşın bu vakitte birlikte yarıştık be Mete önemli muvaffakiyetler elde etti. Şu andaki teknik yöneticimiz Yusuf Ergin ve takımının katkıları hakikaten çok pahalıydı.

Mete’nin altın madalya başarısı Tokyo 2020’ye katılan sportmenler içinde coşkuyla karşılandı ve o anlar kameralara yansıdı. Siz o anlarda neler hissettiniz?

Olimpiyat Köyü epeyce farklı bir gururdu. Benim hayalim daima olimpiyatlara gitmekti ve kısmet olmadı. Orda olabilmek hakikaten epeyce hoş. Bu fazlaca farklı bir his. Öncelikle bu ulusal bir duruş ve gururdu. Bütün grup başarıyı kucaklamış. Sevinçleri toplumsal medyadan izledim ve bunu epey bedelli buluyorum.

Mete’nin yaşadığı muvaffakiyete ulaşmak isteyen genç atletlere teklifleriniz nedir?