Yardım daveti için ‘Milli hislerimi yaralıyor’ demişti… Nilüfer’en yeni paylaşım

Cicekciabla

Genel Mod
Global Mod
Yardım daveti için ‘Milli hislerimi yaralıyor’ demişti… Nilüfer’en yeni paylaşım Orman yangınları bir haftadır ülkemizin üzerine kabus üzere çöktü. 38 vilayette baş gösteren alevler, en bedelli ormanlarımızı küle çevirdi, köylerimizi, tatil beldelerimizi yakıp geçti.

Sivil toplum örgütleri ve halk, yangınlara kendi imkanlarıyla müdahale etmeye çalışırken, Türkiye’nin yangın söndürme maksatlı uçak ve helikopterin bulunmayışı tartışmalara niye oldu.

Tartışmalar sürerken toplumsal medyada bir kampanya başlatılmıştı. Instagram ve Twitter üzerinden ‘GLOBAL CALL’ başlığı ve #HelpTurkey etiketi ile paylaşılan görsellere Birleşmiş Milletler’in resmi hesapları etiketlenerek yardım daveti yapılmaya başlanmıştı.

Sanatkarların da bu yardım davetine katılmasının akabinde, #HelpTurkey etiketi toplumsal medyada gündem olmuştu. Vatandaşlar, yangınlar için acil dayanak davetinde bulunurken, kelam konusu etiket altında 3 milyona yakın tweet atılmıştı.

Birfazlaca sanatçı ise yangınların söndürülmesi için dünyadan yardım istemek zorunda kalmalarına sitem etti. Bu isimlerden biri olan sanatçı Nilüfer de, toplumsal medya hesabından yaptığı açıklamada,”Benim içime sinmedi paylaşmadım. Türkiye’nin dünyaya karşı bu biçimdesine aciz durumda görünmesi ulusal hislerimi yaralıyor. Benim içime sinmedi ve paylaşmadım. Bunu yapacaksa diplomatik yollarla devlet yapmalıdır” açıklamasında bulunmuştu.

“BİRBİRİMİZİ YANLIŞ ANLADIK”

Sanatkarın tabirlerine reaksiyonlar sürerken Instagram hesabından yeni bir açıklama yayımlayan sanatçı, paylaşımında şu sözleri kullandı:

“Ulusça fazlaca zahmetli ve sıkıntı günlerden geçiyoruz. Vatanımız, ormanlarımız yanıyor ve hepimizin içini yakıyor. Ben de milyonlarca kişi üzere şaşkınlık ortasındayım. Ömrümüz boyunca vergi verdiğimiz devletin, bu biçimde bir durumda halkını, vatanını, ormanını muhafazası gerektiğini ve bu durumda memleketler arası yardım talebinin devletin nazaranvi olduğunu belirtmek istedim.”

“Sizden farklı düşünmüyorum. Tersine sizinle birebir noktadayız. Bizim daha evvel övündüğümüz uçaklarımız vardı. İki sene öncesine kadar biz muhtaçlığı olanın yardımına koşardık. Madem bu uçaklar atıl durumda bırakılmış ve madem ki devletimizin gücü ne yazık ki bu yangınları söndürmeye yetmiyor; bu biçimde elbette yardım istenmeli.”

“Benim yanlış anlaşılma noktam tam burası. Devlet imkanları yetmiyor ve yardım talep etmiyorsa bu biçimde ferdî yardım istekleri olacaktır ve olmalıdır. Ben devletimizin bu kadar aciz durumda olmasını içime sindiremedim. Ancak ne yazık ki gerçek bu.”

“Tam 49 yıldır tanıdığınız bir sanatçı olarak Atatürk ve Cumhuriyet unsurlarına olan bağlılığımı bilirsiniz. Bu hissim ve davranış formum hiç bir vakit değişmedi ve değişmez. Bu değerlerimin hiç bir menfaat karşılığı değişmeyeceğini bilmenizi istiyorum. Birbirimizi yanlış anladık. Üzdük ve üzüldük.”