‘Yaşadığımız travmanın izlerini senelerca taşıyacağız’

Cicekciabla

Genel Mod
Global Mod
‘Yaşadığımız travmanın izlerini senelerca taşıyacağız’ Türk pop müziğinde sayısız hit müziğe imza atan sanatçı Aşkın Işık Yengi 13 yaşında çıktığı sahnede 35 yılı devirdi… Aşkın Işık Yengi’ye dünü, bugünü sanatkarların isyanını ve daha birfazlaca mevzuyu sorduk…

“ZORLANDIK, YORULDUK”

Pandemi süreci herkes için kuvvetli geçti…

Çok zorladı ve yorulduk. İçinden nasıl çıkacağız açıkçası tam bilemiyorum. Zira bittikten daha sonra da hepimiz maddi manevi bu zorlukları sil baştan, bir daha ayağa kalkmak için yaşayacağız. İzleri senelerca sürecek. Hakikaten üzücü ve korkutucu.

“CAN ACITICI DÖNEM”

Müzisyenler unutuldu tenkitlerine siz ne dersiniz?

Son açıklanan olağanlaşma takviminde, müzisyenlerle ilgili de uygun haberler duymayı epeyce istek ettik lakin çıkmadı. Bu bizi üzdü. Yüzlerce müzisyen, konutuna, çoluğuna, çocuğuna ekmek gdolayıyor. O insanların da irtibatlı olduğu yüzlerce insan daha var. ötürüsıyla bu kesim, ekonomik manada fazlaca sarsıldı. Ruhsal olarak da sarsıldık. Enstrümanını satanlar, intihar edenler, meslek değiştirenler… Bu hiç kolay değil ve fazlaca can acıtıcı bir periyot.

“ESKİDEN DAHA DERİNDİK HEPİMİZ”

Birinci albümünüz 1990’da çıktı. Ve ortadan geçen 30 yılda, epey şey üzere müzik de değişti. Periyodun ruhuyla mı ilgili bu durum?

Müzik bu biçimde epey farklıydı. hayatımızdaki değerli her şeyle geçirdiğimiz mühletler de epeyce farklıydı. Daha derindik hepimiz. Şu anda bir müzik piyasaya çıkıyor, 15 gün daha sonra o şarkıyı tüketip bir kenara atmış oluyoruz. Dijitalleşmenin, her şeye çabuk ulaşmanın tesirli olduğunu düşünüyorum. Zira hayat ve ömrün temposu hızlandı. Biz bir saati on dakika ortasında yaşıyoruz neredeyse. Aşk da fazlaca çabuk tüketilir oldu. Dermanı var mı açıkçası bilmiyorum lakin tahminen şahsi farkındalıkla biraz olsun üstesinden gelinebilir.

Kızınız Nazlı için hayal ettiğiniz dünyada neler olmazdı?

Bir çocuk dünyaya geldiği andan itibaren annenin en kıymetli nazaranvi, onu ne kadar fazlaca sevdiğini hissettirebilmesi. Tahminen bir bakışla, tahminen bir dokunuşla… Sevginin dayanılmaz bir uygunlaştırıcı yanı var. İnsanın yaşı kaç olursa olsun, bilmesi epey değerli. Yalnızca kızım için değil, bütün çocuklar için hayal ettiğim dünyada neler olmazdı diye düşündüm de… Savaş olmazdı, açlık olmazdı, adaletsizlik olmazdı, bayana şiddet olmazdı. bu biçimde bir dünya var mı bilmiyorum lakin yalnızca sevgi olurdu.

TOPLUMSAL MEDYADA KENDİMİ KANITLAMAK, YOL ALMAK İSTEMEM

“Gözüm kara, toplumsal medyada düşündüğümü söylerim” diyen bir sanatçı mısınız?

Toplumsal mecra alanları, benim epey ortasında bulunduğum bir ortam değil. “Gözü karayım düşündüğümü söylerim” diyen bir bayan değilim. Karşı tarafı incitmekten, üzmekten çekinirim. Sahiciliğimi ve samimiyetimi o alanda görmüyorum. O alanlarda kendimi kanıtlamak ve orada yol almak istemem. Dünya oraya gittiği için doğal olarak hepsini bilmek ve öğrenmek durumundayız. Fakat hayatımın sahibi haline gelmesi, onun karşısında daima oturup oradan hayat kurma gayreti, toplumsallaşma ve arkadaşlık ömrümü devam ettirme gayreti epey sağlıklı ve emniyetli gelmiyor açıkçası.

“GENÇLERİN HEYECANINA ORTAK OLMAK YETİYOR”

Aşkın Parıltı Yengi bu yıl 23. kere düzenlenen Türkiye Liseler Ortası Müzik Müsabakası’nda heyet üyesi olarak gençlerin heyecanına ortak oluyor. “Seçim yaparken onların ne kadar istekli olduğunu görmek yetiyor” diyor.

İpana 23. Türkiye Liseler Ortası Müzik Müsabakası’nda heyet üyesi olarak gençlerin heyecanına ortak oluyorsunuz. Liseli gençler size ne hissettiriyor?

Her şeydilk evvel bana ne kadar heyecanlı ve istekli olduklarını hissettiriyorlar. Bu da seçim kriterlerimin başında geliyor.

Bu yıl rekor bir müracaat yapılmış ve birinci sefer pandemi niçiniyle online düzenleniyor.

1700 görüntü geldi. Online olarak gerçekleşmesine karşın fevkalade bir sayı bu. Beni en epey etkileyen öğrencilerin gözlerindeki o heyecan ve istek oldu. Dilerim hayalleri ve o heyecanları hiç bitmez. Gerçek olmaları hayli kıymetli. Şarkıyı yanlış söylemeleri, detone olmaları bunlarla ilgilenmedim. Daha fazlaca bana ne hissettiriyor, bana o müzik geçiyor mu, çaldığı enstrümanı gözümü kapadığımda hissedebiliyor muyum üzere mevzuların üzerinde durdum. Zira heyecanlanınca şarkıyı herkes yanlış söyleyebilir, bizler de geçtik o durumlardan. Aslolan kendilerinin ne kadar istekli olduklarıydı.