Yeni Akit Yazı İşleri Müdürü Karahasanoğlu “Her şey % 40 zamlandı mı?” yazısına gelen yorumları kıymetlendirdi: Biz sabah kahvaltısında, akşam yemeği

BordoBereli

Genel Mod
Global Mod
Yeni Akit Yazı İşleri Müdürü ve yazarı Ali Karahasanoğlu, bugünkü yazısında, evvelki gün kaleme aldığı “Elektrik, doğalgaz, akaryakıt, her şey % 40 zamlandı mı?” başlıklı yazısına okurlarının yaptığı yorumları kıymetlendirdi.

Yazısında “Elektrik, akaryakıt ve doğalgaz resmi tarifelerini yılbaşı ve 15 Ekim itibariyle verip, ortadaki farkı hesaplayıp, “En yüksek artırım bile % 25 civarında. Her şeye % 40 artırım geldi algısı yanlış” söylemiş olduğini aktaran Karahasanoğlu,

“Bir kul” rumuzlu okurun “Sayın müellif gerçekten epeyce hoş yazıyorsunuz. Lakin; mazota artırım geldiğinde mazotla çalışan traktörden dolayı çiftçinin üretim maliyeti artar. Mazotla çalışan kamyon ötürüsıyla üretilen eserin nakliye maliyeti artar. Sonuçta enflasyon artar…” yorumunu yaptığını aktardı.

Karahasanoğlu, yoruma şu yanıtı verdi:

“Mazota gelen artırımın, mazotla taşınan eserlere de fiyat eklemesi yaptığını söylüyor, okurumuz. Aksini tez eden yok ki? Ama bu okurumuz, şu biçimde sanıyor olmalı: Mazota gelen artırım, ayrı… Mazotla taşınan eserlere gelen artırım ayrı… Birini oburu ile toplayıp, daha sonra toplam üzerinden enflasyon hesaplanmalı!

Toplayıp, kaç tane eser için toplama yaptı iseniz, bütçedeki yüküne nazaran bölerseniz olur da.. ‘Toplayıp, öylece enflasyon sayısını buldum’ derseniz.. Kusura bakmayın, enflasyonu çıkartmış olmazsınız…

Bunun da ne kadar saçma bir şey olduğunu izaha bile gerek yok…

Ve hatırlatayım ‘Bir kul’a: “Biz sabah kahvaltısında, akşam yemeğinde mazot içmiyoruz. Mazota gelen artırım, soframıza koyduğumuz zorunlu mamüllerin fiyatlarına maliyet eklediği için önemli… Yoksa, bize ne mazottaki zamdan!”

Karahasanoğlu, ‘Sade vatandaş’ rumuzlu okurunun “Ali dayı, sayıları boş ver, bir zahmet halka in. Konuttaki hesap çarşıya uymuyor.” yorumuyla ilgili de şunları yazdı:

“Yoruma bakar mısınız?

‘Rakamları boşver’ diyor…

Sanki uzaydan rakamlar veriyorum…

Resmi olarak açıklanan ve fatura düzenlenirken asla farklı fiyat uygulanamayacak tarifeleri veriyorum… Yılbaşı ile 15 Ekim kıyası yapıyorum… Okurumuz bana, ‘Çarşıya gidince, bu fiyatlar o denli çıkmıyor’ diyor.

Afedersiniz, çarşıda elektrik mi satılıyor? Doğalgaz mı satılıyor? Benim verdiğim örnekler, faturalandırılan, zarurî masraflara ilişkin, günlük gereksinimlerimizin en mühimleri…

Derseniz ki, ‘Elektrik, doğalgaz, akaryakıt konusunda haklısın. Ben peyniri, ekmeği, sütü söylüyorum’ diye… bu biçimde bir öbür yazıda, onları da söyleriz.”

Yazının tamamını okumak için