13 gün rehin tutulan iş insanı Koray Sarısaçlı: Alparslan Kuytul’un talimatıyla kaçırıldım, azap gördüm

BordoBereli

Genel Mod
Global Mod
Adana’da, maskeli ve eldivenli 4 kişi tarafınca kaçırılan ve 13 gün daha sonra özgür bırakılan iş insanı Koray Sarısaçlı (46), kapatılan Furkan Eğitim ve Hizmet Vakfı’nın kurucusu Alparslan Kuytul’un talimatıyla kaçırıldığını öne sürdü. Elektroşok aygıtı ve sopalarla azap gördüğünü söyleyen Sarısaçlı, “Farklı günlerde toplamda 7 milyon dolarlık senet imzalamam karşılığında beni hür bıraktılar. Gördüğüm azapları söylememem için beni görüntü kaydına aldılar. Gözlerim kapalı azap yapıyorlardı” dedi.

Olay, 8 Eylül günü saat 17.30 sıralarında, Seyhan ilçesi Yeşilyurt Mahallesi’nde meydana geldi. İş yerinden çıkan iş insanı Koray Sarısaçlı, yüzünü bez modülüyle gizlemiş, eldivenli bireylerce arabaya bindirilerek kaçırıldı. Etraftakilerin ihbarı üzerine bölgeye sevk edilen Gasp Ofis Amirliği grupları, şüphelilerin yakalanması için çalışma başlattı. Güvenlik kamerası imajlarını inceleyen polis, arabanın plakasının söküldüğünü ve ortasında 4 kişinin bulunduğunu belirledi. Olayın öncesine ilişkin 200’e yakın manzarayı mercek altına alan takımlar, şüphelilerin, kapatılan Furkan Eğitim ve Hizmet Vakfı ile kontaklı oldukları öne sürülen Yusuf Tapan (33), Haydar Akoraler (39), Rıdvan Taş (31) ile Erol Ardıç (34) olduğunu ve aracın da bölgede birkaç çeşit attığını tespit etti. Polis, araştırmasında Koray Sarısaçlı’nın eski eşi Asuman S. ve kızı R.S.’ye ilişkin 70 milyon TL kıymetinde hayli sayıda arsa, iş yeri ve laboratuvarın satış vekaletinin farklı tarihlerde şüphelilerden Yusuf Tapan’a verildiğini tespit etti. Kelam konusu iş yerlerinden birinin satış vekaletinin geçen ay bir daha Yusuf Tapan’a verildiği, daha sonrasında Koray Sarısaçlı ile eski eşi Asuman S.’nin notere giderek vekaletin iptalini sağladığı açıklandı.

olaydan daha sonra kaçan şüphelilerden Yusuf Tapan, Haydar Akoraler ile aracın sahibi Erdal Ergül, eş vakitli baskınlarla yakalandı. Adreslerinde bulunmayan Rıdvan Taş ile Erol Ardıç ile yardım ettiği belirlenen Emrah Taş’ın yakalanması için çalışma başlatıldı. Emniyetteki süreçlerinin akabinde adliyeye sevk edilip hür bırakılan Yusuf Tapan, Haydar Akoraler ile aracın sahibi Erdal Ergül, savcılığın üst mahkemeye itirazıyla bir daha gözaltına alındı. Mahkemeye çıkarılan Yusuf Tapan ile Haydar Akoralel ‘cebir, şiddet yahut hileyle kişiyi hürriyetinden mahrum kılma’ kabahatinden tutuklandı, Erdal Ergül ise hür bırakıldı.

Ailesinin azap gördüğünden endişelendiği Koray Sarısaçlı ise 21 Eylül gecesi meskenine döndü. Savcılığa tabir veren Sarısaçlı, kendisini kaçırıp para isteyen bireyleri tanımadığını, yüzlerini görmediğini söylemiş oldu. Azap gördüğünü öne süren Sarısaçlı, parasının olmadığını anlayınca kaçıranların kendisini hür bıraktığını belirtti.

Öte yandan firari şüphelilerden Rıdvan Taş’ın, kendi aracını Erdal Ergül’e verip, hadisede kullanılan aracı aldığı imgeler ortaya çıktı. İmajlarda tokalaşıp, bir süre sohbet eden ikilinin, Rıdvan Taş’ın aracının bagajından aldığı 2 çantayı Erdal Ergül’ün arabasına yüklediği görüldü. sonrasındasında araçlara binerek bölgeden ayrılan ikiliden Rıdvan Taş’ın, Alparslan Türkeş Bulvarı’nda arabası yol kenarına çekip, ön ve art plakaları söktüğü anlar da güvenlik kamerasına yansıdı. Bu imgelerin ortaya çıkması üzerine Erdal Ergül, bir daha gözaltına alınıp, sevk edildiği adliyede çıkarıldığı mahkemece tutuklandı. Aranan şüphelilerden Emrah Taş da bir süre daha sonra gözaltına alındıktan daha sonra tutuklandı. Polis takımlarının, Rıdvan Taş ve Erol Ardıç’ın yakalanması için çalışmalarına devam ettiği bildirildi.

Koray Sarısaçlı birinci tabirini değiştirdi

Birinci sözünde kendisini kaçıranları tanımadığını söyleyen Koray Sarısaçlı, 9 Kasım’da savcılığa giderek Furkan Eğitim ve Hizmet Vakfı’nın kurucusu Alparslan Kuytul ile vakıf çalışanlarının kendisini kaçırdığı tarafında söz verdi. Alparslan Kuytul’un talimatlarıyla kaçırıldığını ve mal varlığına el koyulmaya çalışıldığını sav eden Sarısaçlı, konuşmaması için ailesiyle tehdit edildiğini öne sürdü.

Koray Sarısaçlı, kaçırılmadan birkaç gün evvel takip edildiğinin farkında olduğunu belirterek, “ı” dedi.

Vakfa farklı vakit içinderda para verdiğini anlatan Sarısaçlı, “Derneğe çağırdıklarında gitmediğimde, ‘Bugün gelmedin, 4 milyon TL para vereceksin. Yanında çalışan kişi de gelmedi. Onun için de 3 milyon vereceksin’ üzere cezalar kesiyorlardı. 8 milyon laboratuvar için 4 milyon TL de çiftlik için para aldılar” diye konuştu.

Özgür bırakıldıktan daha sonra yaşadıklarını anlatmaması için tehdit edildiğini ve vakıftaki şahısların hiç yanından ayrılmadığını öne süren Koray Sarısaçlı, “Kendi avukatlarımla irtibata geçmememi söylemiş olduler. Savcının odasına kadar derneğin gönderdiği avukatlar birlikte geldi. Vefat endişesinden bir şey yapamadım. İşlerin daha da karışacağını anladığım için savcılığa giderek tabirimi değiştirdim” dedi.

Kaçırıldıktan daha sonra Alparslan Kuytul’un yanına gdolayıldüğünü de tez eden Sarısaçlı, “Zaman süreçleri için vekalet vermemle ilgili talimat verdi. Notere giderek vekalet verdim. Senetler ve vekalet ile ilgili savcılığı bilgilendirdik. Türel süreci başlattık” sözünü kullandı.

Koray Sarısaçlı’nın avukatı Mehmet Emin Çınar ise “Müvekkilim, alıkoyulduğu mühlet zarfında bütün olayların azmettiricisinin Alparslan Kuytul olduğunu savcılık makamına iletti. Ortada çıkar maksatlı olarak kurulan hata örgütünün olduğunu görüyoruz. Bu kabahat örgütü, müvekkilimin mal varlığını, hukuka alışılmamış usullerle ele geçirmeye çalışmıştır. Müvekkilim kaçırılıp azaba maruz kalmıştır” açıklamasını yaptı. (DHA)