17 yaşındaki lise öğrencisi PCR aygıtı üretti

Seyyah

New member
Başvurusu üzerine Kütahya Sıhhat Bilimleri Üniversitesi’nde işlenmiş numuneler üzerinde yapılan mukayeseli testlerde Akandere’nin 2 bin liraya ürettiği PCR aygıtının yanlışsız sonuçlar verdiği raporlandı.

Akandere, iki aygıtı karşılaştırıldığında birebir kararı aldıklarını belirtip, “Cihazım, piyasadaki başka aygıta göre süreci yarım saat erken bitirdi ve sıcaklık denetim hassasiyeti daha yüksek. Algoritma yardımıyla vakitten tasarruf edebiliyoruz” dedi.

2 bin liraya PCR aygıtı üretti

Kütahya’da fen lisesi 12’nci sınıf öğrencisi olan Recep Görkem Akandere, ailesinin de takviyesiyle meskenin bir odasına atölye kurdu. Konuttaki üç boyutlu yazıcısı ile kendi tasarladığı kesimleri birleştirerek, 2 bin liraya PCR aygıtı üreten Akandere, testlerin doğruluğu için ise Kütahya Sıhhat Bilimleri Üniversitesi’ne başvurdu.

Hakikat sonuçlar verdiği tespit edildi

Üniversitede 2 akademisyen nezaretinde daha evvel üzerinde çalışılarak test kararı alınmış numuneler, Akandere’nin ürettiği PCR aygıtında test edildi. Üniversitenin Tıp Fakültesi Dekanlığı’nca hazırlanan raporda, aygıtın yanlışsız sonuçlar verdiği belirtilerek, “Recep Görkem Akandere’nin tasarlamış olduğu PCR aygıtının test sonuçları, fakültemiz öğretim üyeleri Prof. Dr. Aynur Gülcan ve Doç. Dr. Raziye Akçılar nezaretinde, daha evvel yapılan bir çalışmanın PCR sonuçları ile karşılaştırılmış ve değerlendirilmiş olup, kelam konusu aygıtın çalıştığı ve hakikat sonuçlar verdiği tespit edilmiştir” denildi.

‘Yazılımı donanımı ve tasarımı bana ait’

Türkçe arayüze sahip PCR aygıtını piyasadakilerden çok daha uygun fiyatlara mal ederek ürettiğini anlatan Recep Görkem Akandere, “Türkiye’de satılan aygıtlar en az 60 bin liradan başlıyor ve yurt haricinden temin ediliyordu. Ben de buna rağmen 2 bin liralık bir modül listesi oluşturdum. Aygıtla ilgili yaptığım araştırmaların doğruluğunu onayladıktan daha sonra TÜBİTAK 2204 yarışına katılmak için okulumdan bir bütçe alarak birinci prototipi ürettim. Birinci aygıtın akabinde eksiklikleri bakılırsarek, piyasada satılan aygıtları yakalamak ve yeni cihazımın mükemmelliğe yakın olması için çalışmaya başladım. Üç boyutlu yazıcıyla basılması gereken kesimler vardı, onların da dizaynlarını kendim yaparak yazıcımı kullanarak bastım. İçindeki kullandığım termobloku da (ısıtma sistemi) kendim tasarladım ve İstanbul’daki özel bir şirkete ürettirdim. Aygıtın dış kasası da büsbütün benim tasarım. Bu aygıtın yazılımı, donanımı ve tasarımı bana ilişkin. Aygıtı tasarlarken kimseden yardım almadım. Aygıtın bütçesinin karşılanmasında okulum tesirli rol oynadı” diye konuştu.

‘İşlemi yarım saat erken bitirdi’

Ürettiği aygıtın Kütahya Sıhhat Bilimleri Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanlığı’nda test edildiğini hatırlatan Akandere, “Bu PCR aygıtı asgarî fiyattaki aygıtlara bakılırsa daha düşük maliyetli ve epeyce daha sessiz çalışıyor. Kütahya’daki üniversitede bu aygıtın piyasada kullanılan bir aygıtla karşılaştırılması için testler yaptık. İki aygıtı yan yana koyduk birebir protokolde çalıştırdık. İki aygıtı karşılaştırdığımızda tıpkı kararı aldık. Cihazım, piyasadaki öteki aygıta bakılırsa süreci yarım saat erken bitirdi ve sıcaklık denetim hassasiyeti daha yüksek. Algoritma yardımıyla vakitten tasarruf edebiliyoruz. Ben bu aygıtın Türkiye’de üretilmesini ve ülkemin bu bölümde büsbütün bağımsız olmasını istiyorum. Bu yüzden cihazımın üretimiyle ilgili her türlü dayanağa açığım” dedi.