2021 Booker Mükafatı sahibi: Anuk Arudpragasam

AirdropAvcisi

New member
Birinci romanı bu trajik şartlar ortasındaki hayatı, yeni hayatıysa savaşın daha sonrasını ele alıyor. Pekala Anuk Arudpragasam nasıl biri ve kimlerden ilham alıyor? Kendisiyle yapılan söyleşiden bir kesit sunuyoruz sizlere…

“BİR ŞEYLER YAPMAYA KARAR VERDİM”

“Sri Lanka, Colombo’da doğdum lakin ailem ülkenin kuzeyinde bulunan Jaffna’dan. Savaştan direkt etkilenmekten uzak, son derece ayrıcalıklı ve elitist bir ortamda büyüdüm. Bir şeyler yazmaya yirmi yaşımda başladım. O sıralar Niteliksiz Adam isminde, 1930’lu senelerda Avustralyalı müellif Robert Musil tarafınca yazılmış bir roman okuyordum ve ideoloji kısmı öğrencisiydim. Doktora yapmayı planlıyordum ve ideolojiyle ilgilenmeme karşın akademisyen olmaktansa bir muharrir olarak ilgimi çeken soruları daha yakından inceleyebileceğimi fark ettim.”

İLHAM ALDIĞI MUHARRİRLER

“Robert Musil; Peter Nadas isminde Macar bir müellif var, bilhassa Anılar Kitabı isimli kitabı benim için hayli kıymetli; Proust’un Kayıp Vaktin İzinde; Samuel Beckett; epeyce sevdiğim Fransız romancı Nathalie Sarraute ve 1960’lar ve 70’lerden Brezilyalı muharrir Clarice Lispector. Çok yavaş bir okurum ve çağdaş kurgu pek okumuyorum lakin her yıl günümüz müelliflerinin İngilizce yazılmış romanlarından birini okumaya çalışırım. Lakin okuduğum kitapların birden fazla eskiye ilişkin. Yeni roman okumaktansa daha evvel okuduğum bir romanı yine okumayı tercih ediyorum.”

YAZMA SÜRECİ NASIL OLDU

“Yazmaya dair rastgele bir ders hiç almadım. Yazmak, birden fazla insan için olduğu üzere, benim için de büyük ölçüde yalnız başına gerçekleştirilen bir faaliyettir, erken etapta yazdıklarımı beşerlerle paylaşmayı hayal dahi edemiyorum. Columbia Üniversitesi’nde doktora öğrencisiyim ve ideoloji okuyorum lakin bursluyum ve program yedi yıl sürüyor. Bu, benim için yazmaya vakit ve para ayırmanın bir yolu. Elimle de yazdığım oluyor, bilgisayarda da. Yazdıklarımı paylaştığım birkaç arkadaşım var, sayıca fazla değiller. Genelde yazmadan evvel yaptığım birkaç ritüel var: yerleri süpürürüm, bir fincan çay hazırlarım, işim bittiğinde meskenden ayrılırım. Saatlerce süren sessizliğe gereksinimim olur.”

Ergül Tosun

Kitap sayfası için bağlantı:

[email protected]